اوردنچر دندان چیست

اوردنچر دندان چیست

اوردنچر دندان از دیگر روش های جایگزینی دندان های کامل فک بالا و یا پایین است. افرادی که دندان کامل یک فک و یا هر دو فک خود را از دست می دهند برای جایگزین نمودن دندان خود می توانند از ایمپلنت کامل هر دو فک استفاده نمایند و یا اینکه از دندان مصنوع استفاده کنند. با اینکه ایمپلنت روشی بی نقص برای جایگزین نمودن دندان های از دست داده است اما متاسفانه قیمت بالای این درمان فرد را تحت فشار مالی قرا خواهد داد اما دندان مصنوعی با تمام معایب خود به دلیل ارزان بودن انتخاب بهتری برای افراد می باشد. اما دندان پزشکان با ترکیب این دو روش با هم توانسته اند به کمک ایمپلنت و تعداد کمتری پایه، دندان مصنوعی بیمار را به دهان او جفت نمایند. اصولا بین دو تا سه پایه در هر فک برای اتصال دندان مصنوعی به دهان کافی می باشد.

مزایای اوردنچر دندان

همانطور که می دانید دندان مصنوعی معایب زیادی دارد که اوردنچر توانسته است  تا حد زیادی این معایب را پوشش دهد. یکی از مواردی که دارندگان دندان مصنوعی را آزار می دهد. تحلیل لثه بعد از سال ها استفاده از دندان مصنوعی است. فشار زیادی که در زمان جویدن غذا توسط دندان مصنوعی به فک وارد می شود سرعت تحلیل لثه را افزایش می دهد. به مرور دندان مصنوعی شروع به لق شدن در دهان می کند و بیمار نمی تواند تکلم مناسبی داشته باشد. خرده های غذا به زیر دندان مصنوعی نفوذ کرده و لثه را زخم می نمایند. اما با قرار دادن اردنچر پایه اجازه تحلیل بیش از اندازه به فک را نمی دهند و تمامی این مشکلات برای بیمار مرتفع خواهد شد.

در صورتی که بیمار دندان مصنوعی استفاده نموده و اینک لثه او قادر به نگهداری دندان مصنوعی نیست نیز می تواند از اردنچر استفاده نمود. اوردنچر پروتز دندانی شما را به لثه چفت می کند.

اوردنچر این قابلیت را دارد که شما بتوانید دندان مصنوعی یا پروتز متحرک خود را از دهان خارج نموده و آن را بشویید.

تکلم فردی که در دهان خود از اوردنچر استفاده می کند بهتر از افرادی است که دندان مصنوعی در دهان دارند.

در صورتی که لثه تحلیل رفته باشد پزشک می تواند از قسمت هایی از دهان که لثه بیشتری دارد استفاده نموده و پایه‌ی اوردنچر را به آن متصل نماید تا نیاز به لیفت سینوس و همچنین پیوند استخوان نداشته باشید. این موضوع خود می تواند در هزینه انجام اوردنچر تاثیر زیادی داشته باشد.

مهمترین مزیت اوردنچر هزینه مناسب انجام آن است. این درمان قیمت بیشتری نسبت به دندان مصنوعی داشته اما از ایمپلنت کامل فک ارزانتر می باشد.

مزایای اوردنچر دندان

معایب اوردنچر دندان

هر روش درمانی با توجه به مزایایی که دارد ممکن است معایبی نیز برای افراد داشته باشد. بیمار باید با بررسی معایب و مزایای انواع درمان بهترین انتخاب را داشته باشد. از معاین روش درمانی اوردنچر می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • با اینکه پروتز متحرک در دهان به کمک اوردنچر سفت می شود اما همچنان مقداری از غذا ممکن است به زیر پروتز نفوذ کند.
  • از دیگر معایب اوردنچر می توان به فشاری وارد شده به فک اشاره داشت. با اینکه با گذاشتن پایه در قسمت جلوی دهان فشار کمتری به لثه وارد می شود اما همچنان به دلیل نیود پایه در قسمت های کناری دهان فشار به این قسمت ها وارد می شود و ممکن است تحلیل لثه به صورت نا متقارن انجام گیرد.
  • در موارد نادری جابجایی افقی پروتز متحرک گزارش شده است.

کلام آخر

ایمپلنت بهترین گزینه برای جایگزینی دندان ها هر دو فک است اما در صورتی که شرایط مالی انجام این روش را ندارید اوردنچر نیز گزینه مناسبی به شمار می آید. در کلینیک تخصصی ایران زمین می توانید از انواع روش های درمانی جایگزینی دندان بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید