استراحت بعد از لمینت دندان چه اهمیتی دارد؟

استراحت بعد از لمینت دندان چه اهمیتی دارد؟

مراقبت های بعد از نصب لمینت دندان برای حفظ ماندگاری آن بسیار اهمیت دارد. یکی از این مراقبت ها استراحت بعد از لمینت دندان می باشد. استراحت در کنار مراقبت های بعد از نصب روکش لمینت دندان در کسب بهترین نتیجه و زیبا نمودن طرح لبخند بسیار مهم است. زیرا هر گونه بی اهمیتی به روکش دندان ها می تواند عوارض زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد که هم در هزینه و هم در طول درمان تاثیر خواهد داشت. از آنجایی که لمینت دندان قابل ترمیم نمی باشد، در صورت هر گونه آسیب و یا ضربه ای مجبور به تعویض روکش لمینت دندان خواهیم شد که باعث آسیب زیاد به دندان می شود. زیرا بایستی مجددا مینای دندان تراشیده شود تا روکش جدید نصب شود. بنابراین مراقبت های بعد از درمان و استراحت را برای کسب بهترین نتیجه جدی گرفته و مطابق دستور دندانپزشک عمل نمایید.

بعد از لمینت دندان نیاز به چه مراقبت هایی می باشد

استراحت و مراقبت بعد از نصب روکش لمینت دندان تاثیر زیادی در حفظ زیبایی و افزایش طول عمر روکش دارد. در این قسمت می خواهیم به اهم این مراقبت ها اشاره نماییم:

استراحت بعد از لمینت دندان

عدم انجام فعالیت های بدنی و استراحت

یکی از مهم ترین مراقبت ها بعد از نصب روکش لمینت دندان، استراحت بعد از لمینت دندان است. بایستی حداقل یک روز از انجام فعالیت های بدنی و ورزش خودداری نمایید. زیرا این گونه فعالیت ها باعث ایجاد فشار به روکش دندان می شود. برای دندان هایی که تازه لمینت شده اند و زمان کوتاهی از انجام آن گذشته باشد، نباید فشاری وارد شود. هر چند مقاومت و استحکام مواد لیمنت در برابر فشار و آسیب و یا ضربه بسیار زیاد است ولی در صورتی که فشار در ابتدای نصب و در فاصله زمانی کوتاه اتفاق افتاده باشد، احتمال آسیب دیدن روکش بسیار زیاد است. از آنجایی که نمی توان روکش لمینت دندان را ترمیم نمود، ممکن است نیاز به تعویض روکش باشد. بنابراین توصیه می شود تا زمانی که دندانپزشک اجازه نداده است، ورزش و فعالیت های شدید بدنی را متوقف نمایید.

استراحت بعد از لمینت دندان

 عدم انجام ورزش های سنگین

یکی دیگر از مراقبت های بعد از نصب روکش لمینت دندان، اجتناب از انجام ورزش هایی مانند کشتی، بوکس، کاراته و … است. زیرا در این ورزش های سنگین، قسمت صورت و دهان در برابر آسیب زیادی قرار می گیرد. با وجود استحکام و سختی مواد لمینت دندان، در صورت تکرار و مداومت احتمال آسیب به روکش بسیار زیاد است. بنابراین در صورت اجبار از محافظ دندان استفاده نمایید. هر چند همچنان لزوم به مراقبت وجود دارد و با نظر دندانپزشک می توانید ورز ش های حرفه ای خود را از سر بگیرید. در این صورت احتمال آسیب و یا شکستن و … روکش لمینت دندان بسیار پایین خواهد آمد.

عوارض عدم استراحت بعد از لمینت دندان

هرچند نصب روکش لمینت دندان نیاز به استراحت مطلق بعد از نصب ندارد، ولی این بدان معنی نیست که به راحتی و مانند سابق می توان به فعالیت های بدنی خود ادامه داد. حداقل یک روز بایستی استراحت بعد را جدی گرفت و فعالیت های بدنی را متوقف نمود. زیرا ناخواسته ممکن است در حین ورزش و یا انجام حرکات ورزشی هرچند سبک به روکش دندان ها فشار وارد شود که این مورد عوارضی مانند ترک برداشتن و یا شکستن روکش  را به همراه خواهد داشت.  

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین قبل از انجام لمینت دندان شما را با مراقبت های بعد از آن اشنا خواهیم کرد. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات کامل در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید