استراحت بعد از کامپوزیت نیاز است؟ دوران نقاهت بعد از لمینت چگونه بگذرانیم؟

استراحت بعد از کامپوزیت نیاز است؟ دوران نقاهت بعد از لمینت چگونه بگذرانیم؟

مراقبت و استراحت بعد از کامپوزیت تأثیر زیادی در نتیجه بخش بودن و موفقیت درمان دندان شما دارد. بنابراین این مسئله را جدی بگیرید. کامپوزیت دندان می تواند تأثیر شگرفی در درمان مشکلات دندان داشته باشد و لبخند زیبایی را به شما هدیه کند. اما نکته ای که باید بعد از اتمام درمان، به آن توجه کنید نگهداری صحیح از آن و انجام مراقبت های ویژه است. برخی از این مراقبت ها و استراحت ها را برای کوتاه مدت بوده و برخی دیگر برای بلند مدت باید رعایت شوند. اگر با این مراقبت ها آشنایی ندارید، می توانید با مطالعه این مقاله با آنها آشنا شوید.

مراقبت های کوتاه مدت

منظور از مراقبت و استراحت بعد از کامپوزیت به صورت کوتاه مدت، این است که رعایت این موارد در مدت زمان کمی جواب خواهند داد. از جمله این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

استراحت بعد از کامپوزیت - کلینیک ایران زمین

خودداری از خوردن

در صورت استفاده از کامپوزیت برای درمان دندان خود، بهتر است از خوردن خوراکی هایی که دارای رنگ دانه می باشند، به مدت یک شبانه روز خودداری کنید. شما می توانید بعد از اتمام درمان از خوراکی های جویدنی میل نمایید. اما اگر این مواد غذایی دارای رنگ دانه باشند تأثیر آنها بر رنگ کامپوزیت، منفی خواهد بود.

خودداری از نوشیدن آشامیدنی های رنگی

استفاده از نوشیدنی های دارای رنگ دانه نیز همانند خوراکی های حاوی رنگ دانه، به مدت 24 ساعت ممنوع می باشد. این نوشیدنی ها نظیر چای، قهوه و … می توانند موجب تغییر رنگ کامپوزیت شده و درمان دندان را با شکست روبرو نمایند.

عدم استفاده از نخ دندان

پس از آن که کار ترمیم دندان با استفاده از کامپوزیت تمام شد می توانید از مسواک استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که از ساییدن بیش از حد دندان ترمیم شده خودداری نمایید. اما نمی توانید از نخ دندان استفاده کنید. این مورد جزو موارد مراقبت و استراحت بعد از کامپوزیت بوده و باید تا 24 ساعت از نخ دندان استفاده نکنید.

عدم فشار به دندان ترمیم شده

از آن جایی که مواد کامپوزیت دارای حساسیت زیادی هستند، قبل از آن که بی حسی دندان برطرف شود، نباید به آن فشار آورد. زیرا ممکن است بر اثر بی حسی میزان فشار وارده بر دندان را متوجه نشوید و این کار باعث آسیب به دندان شود.

مراقبت های بلند مدت

گذشته از مراقبت های کوتاه مدت، مراقبت و استراحت بعد از کامپوزیت به صورت بلند مدت نیز در نگهداری و افزایش طول عمر این درمان بسیار مؤثر است. مراقبت های بلند مدت عبارتند از:

مسواک زدن

مسواک زدن بعد از کامپوزیت در افزایش طول عمر دندان های ترمیم شده با کامپوزیت بسیار حائز اهمیت است. سعی کنید یک بار صبح و یک بار شب، از مسواک استفاده کنید. در ضمن مسواک خود را هر سه ماه یک بار تعویض نمایید.

استراحت بعد از کامپوزیت - کلینیک ایران زمین

استفاده از نخ دندان

نخ دندان مانع از تجمع مواد غذایی و ایجاد التهاب در اطراف دندان ترمیم شده می شود. بنابراین حتماً از نخ دندان استفاده نمایید. البته لازم به ذکر است که ابتدا لثه اطراف دندان را کاملاً تمیز کرده و سپس سراغ دندان ترمیم شده بروید.

رعایت رژیم غذایی متناسب با کامپوزیت

یکی از موارد نگهداری و استراحت بعد از کامپوزیت دندان، عدم استفاده از مواد غذایی است که باعث تغییر رنگ دندان کامپوزیت شده می شود. موادی چون سس های رنگی، نوشیدنی های رنگی، شکلات و … جزو این مواد غذایی می باشند.

ترک عادات مخرب کامپوزیت

برخی افراد عاداتی همچون جویدن ناخن دارند. عاداتی از این قبیل باعث آسیب دیدن دندان ترمیم شده می شود. بنابراین لازم است این عادات ترک شوند.

کلام آخر

کلینیک ایران زمین آماده انجام اناع روش های زیباسازی دندان از جمله ایمپلنت، کامپوزیت ونیر، لمینت و کامپوزیت است. در صورتی که تمایل دارید جواب سوالات خود را دریافت نمایید پیشنهاد می کنم اینجا کلیک کرده و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید