تعویض کامپوزیت با لمینت در چه زمانی مقدور است؟

تعویض کامپوزیت با لمینت در چه زمانی مقدور است؟

 گاه ممکن است بیمار بنا به دلایلی تصمیم به تعویض کامپوزیت با لمینت بگیرد. همانطور که می دانید کامپوزیت و لمینت دندان هر دو، روش هایی فوق العاده کاربردی و پر طرفدار برای برطرف کردن معایب ظاهری دندان های معیوب می باشند. این دو روش تفاوت های فراوانی نیز با هم دارند. همین امر موجب می شود که تحت شرایط مختلف یکی از آنها تبدیل به بهترین روش درمانی بیمار مورد نظر شود.

در هر صورت تشخیص بهترین روش درمان به عهده دندانپزشک متخصص بوده که با توجه به بررسی شرایط بیمار تعیین می گردد. اما اکنون فردی را در نظر بگیرید که مدتی از کاشت کامپوزیت دندان های وی گذشته است. شاید با خود فکر کنید که چه عواملی می توانند موجب تصمیم او بر حذف کامپوزیت دندان و جایگزین کردن لمینت دندان شود؟ چه تفاوت هایی میان کامپوزیت و لمینت دندان وجود دارد؟ فرآیند تعویض کامپوزیت با لمینت به چه صورت است؟

عوامل موثر در تعویض کامپوزیت

از جمله عواملی که موجب تعویض کامپوزیت با لمینت می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعویض کامپوزیت دندان با لمینت دندان

کامپوزیت دندان دچار ایراد شده است

ممکن است با گذشت زمان کامپوزیت دندان شما کدر شود یا دچار شکستگی، تغییر رنگ و ایراداتی از این قبیل شود. در برخی موارد کامپوزیت دندان قابل ترمیم است اما در غیر این صورت دندانپزشک تصمیم به حذف کامپوزیت دندان و جایگزین کردن آن می گیرد.

دندان زیر کامپوزیت پوسیده شده است

چنانچه بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشود می تواند موجب خراب شدن دندان زیر کامپوزیت شود. در این صورت شخص ناگزیر به حذف کامپوزیت خواهد شد.

کامپوزیت از همان ابتدا مناسب نبوده است

عواملی چون عدم مهارت دندانپزشک و غیر طبیعی جلوه کردن کامپوزیت می توانند موجب نارضایتی بیمار از کامپوزیت دندان و در خواست تعویض کامپوزیت با لمینت گردد.

فرآیند تعویض کامپوزیت با لمینت چگونه است؟

پس از آنکه بیمار تصمیم به تعویض کامپوزیت با لمینت گرفت باید این امر توسط دندانپزشک بررسی شود. چنانچه شرایط لازم جهت انجام این کار محیا باشد مراحل درمان آغاز می شود. در مرحله اول، پزشک با روشی مناسب، کامپوزیت دندان را برمی دارد. سپس سطح دندان ها با استفاده از مواد مخصوصی پاکسازی می شود. حال نوبت به معاینه دندان ها می رسد. چنانچه دندانی پوسیده باشد لازم است ابتدا پوسیدگی آن درمان شود. پس از آماده سازی سطح دندان ها نوبت به تراش دادن آنها و آغاز مراحل لمینت دندان می رسد. بدین ترتیب که قالبی از دندان ها تهیه شده و طی مراحلی روکش لمینت توسط دندانساز آماده می شود. ساخت لمینت معمولا تا دو هفته به طول می انجامد و آن را از جنس سرامیک مرغوب دندانپزشکی می سازند. درنهایت لمینت دندان بر روی دندان چسبانده می شود.

تعویض کامپوزیت دندان با لمینت دندان

کامپوزیت و لمینت دندان چه تفاوت هایی دارند؟

شاید آشنایی با تفاوت های لمینت و کامپوزیت دندان برای شما هم جالب باشد. در اینجا چند مورد از این تفاوت ها را بیان می کنیم.

  • جنس مواد سازنده آنها با هم متفاوت است. کامپوزیت دندان از مواد رزینی تهیه می شود. در حالی که لمینت از سرامیک دندانپزشکی ساخته می شود.
  • طول درمان در دو روش متفاوت است. کامپوزیت دندان معمولا در طی یک جلسه انجام می شود. اما لمینت دندان به چند جلسه درمانی و دوره درمان طولانی تر نیاز دارد.
  • در ترمیم دندان ها به روش کامپوزیت نیازی به تراش دادن آنها وجود ندارد. در حالی که یکی از مراحل آماده سازی دندان ها جهت لمینت، تراش دادن آنها می باشد.
  • کامپوزیت دندان قابل ترمیم است ولی لمینت دندان این قابلیت را ندارد.
  • هزینه لمینت دندان از کامپوزیت دندان بیشتر است اما در عوض میزان استحکام آن نیز بالاتر است.

کلام آخر

قطعا مهم ترین قدمی که در جهت درمان دندان های خود برمی دارید انتخاب بهترین کلینیک و مراجعه به بهترین دندانپزشک است. کلینیک تخصصی ایران زمین با به کارگیری متخصصان با تجربه، تجهیزات به روز و روش های درمانی نوین، آماده ارائه بهترین خدمات دندانپزشکی می باشد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید