ایمپلنت چند دندان در کنار هم امکان پذیر است؟

ایمپلنت چند دندان در کنار هم امکان پذیر است؟

برای افرادی که به هر دلیل مانند پوسیدگی، تصادفات و … دندان های خود را از دست می دهند، ایمپلنت چند دندان در کنار هم  بهترین روش برای بازگرداندن عملکرد قبلی دندان ها و حفظ زیبایی ظاهری می باشد. سوالی که مطرح می شود این است که برای چند دندان از دست رفته، نیاز به چند عدد ایمپلنت دندان می باشد؟ در صورتی که بیمار دو یا چند دندان خود را از دست داده نیازی نیست به ازای هر دندان یک ایمپلنت دندان کاشته شود، این تعداد بستگی به بررسی توسط  دندانپزشک و تعیین تعداد مورد نیاز ایمپلنت دندان برای بیمار دارد. مواردی که باید مورد ارزیابی قرار گیرد عبارت است از اینکه:

ایمپلنت دندان ها در فک بالا قرار می گیرد یا پایین؟ تراکم استخوانی در فک بیمار چگونه است؟ سیستم عضلانی جویدن غذا و داشتن دندان قروچه در بیمار چگونه است؟ ایمپلنت چند دندان در کنار هم در فک بالا قرار می گیرد یا پایین؟

ایمپلنت چند دندان  در کنار هم

تعداد ایمپلنت دندان مورد نیاز در هر فک

با توجه به اینکه فک بالایی معمولا نرم تر می باشد پس نیاز به تعداد کاشت بیشتری برای نتیجه گیری بهتر و پایدارتر نیاز است. همچنین به دلیل وجود سینوس در فک فوقانی، نمی توان چند ایمپلنت دندان در کنار هم قرار داد چون با از بین رفتن دندان ها، سینوس ها گسترش می بایند که این باعث دشوار تر شدن کاشت ایمپلنت چند دندان در کنار هم در فک بالا می شود. به همین دلیل معمولا ایمپلنت های دندان در کنار سینوس ها قرار داده می شود و یا از لیفت سینوس قبل از کاشت استفاده می شود. به علت نرمی، نازکی و کوتاه بودن استخوان در فک بالا حداقل 4 کاشت و حداکثر 8 کاشت در فک فوقانی می توان انجام داد.

در فک پایین به علت تراکم استخوان، از تعداد کمتری کاشت می توان استفاده کرد و نتیجه دلخواه را بدست آورد. مشکل خاص در مورد فک پایین، وجود دو عصب بزرگ است که باید با احتیاط برخورد کرد.

میزان تراکم استخوانی در فک بیمار برای قرار دادن ایمپلنت چند دندان در کنار هم مقدار می باشد؟

هر چه میزان تراکم استخوان در فرد زیاد باشد و به عبارتی استخوان بیشتری در فک بیمار باشد، ایمپلنت دندان های بهتر و پایدارتری می توان در فک بیمار قرار داد که غیر از زیبایی ظاهری، ماندگاری ایمپلنت دندان ها بیشتر و طولانی تر خواهد بود. در صورت بالابودن تراکم استخوانی، می توان 4 ایمپلنت دندان در فک بالایی و 4 ایمپلنت دندان در فک پایینی قرار داد. در صورتی که بیمار استخوان فک کمتری دارد، مجبور به استفاده از ایمپلنت دندان های بیشتری است که این موضوع باعث افزایش هزینه های ایمپلنت دندان و آزمایشگاه برای بیمار خواهد بود.

آیا بیمار دندان قروچه دارد یا سیستم عضلانی بیمار در هنگام جویدن چگونه است؟

سیستم جویدن غذا در بیمار در میزان ایمپلنت دندان ها در کنار هم تأثیرگذار است. هر چه عضلات بیشتری در هنگام  جویدن غذا بکار گرفته شود یا بیمار دندان قروچه داشته باشد، نیاز به تعداد بیشتری ایمپلنت دندان دارد.

ایمپلنت چند دندان  در کنار هم

در کل می توان گفت با توجه به موارد ذکر شده در صورتی که بیمار یک یا دو دندان خود را از دست داده باشد نیاز به یک عدد ایمپلنت دندان و در صورتی که سه دندان خود را از دست داده باشد نیاز به دو ایمپلنت دندان کنار هم دارد تا از سه دندان پشتیبانی نماید. در صورت از دست دادن چهار دندان، به سه عدد ایمپلنت دندان دارد.

کلام آخر

در این مقاله ، مسایلی که در ایمپلنت چند دندان در کنار هم می تواند مهم باشد بیان گردید. می توان گفت در صورتی که ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک متبحر و در کلینیک های معتبر صورت گیرد، بیمار یک بار برای همیشه می تواند از منافع این موضوع بهره گیرد. کلینیک ایران زمین به عنوان یکی از مجهزترین و بروز ترین مراکز دندانپزشکی می تواند انتظارات بیماران را از ایمپلنت های دندان با ماندگاری بالا و پایدار برآورده سازد. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در زمینه ایمپلنت دندان می توانید اینجا کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید