طول درمان لمینت بیشتر است یا کامپوزیت دندان؟

طول درمان لمینت بیشتر است یا کامپوزیت دندان؟

برای داشتن لبخندی زیبا و پوشش عیوب ظاهری دندان، انتخاب دو روش کامپوزیت دندان یا لمینت دندان است. اینکه بین این دو روش، کدام را انتخاب کنیم بستگی به مواردی مانند اینکه طول درمان لمینت بیشتر است یا کامپوزیت؟ کدام روش طبیعی تر است ؟ و اینکه نحوه انجام هر کدام به چه صورت است بستگی دارد؟ در این مقاله می خواهیم به بررسی کامل این دو روش پرداخته وو نقاط قوت و ضعف هر کدام را ارزیابی نماییم. در ابتدا باید بگوییم تفاوت اساسی این دو روش در طول درمان است.

افرادی که می خواهند در یک جلسه و با هزینه کمتر، طرح لبخندی زیبا داشته باشند، کامپوزیت را انتخاب می نمایند. زیرا لمینت دندان نیاز به صرف حداقل دو هفته زمان است و لمینت طول درمان بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. هر چند این روش طبیعی تر بوده و مزایای بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.

طول درمان لمینت بیشتر است یا کامپوزیت

نحوه انجام لمینت دندان

برای انجام لمینت دندان نیاز به صرف زمان دو هفته است. بنابراین در پاسخ به این پرسش که طول درمان لمینت بیشتر است یا کامپوزیت؟ باید پاسخ دهیم لمینت زمان بیشتری را نیاز دارد. در ابتدا دندانپزشک، مینای دندان را به اندازه ای که نیاز است تراش می دهد. این اندازه تراش دادن در موفقیت و شکست لمینت تاثیر زیادی دارد. در صورتی که مینای دندان بیشتر از میزان مورد نیاز تراش داده شود، باعث حساس شدن دندان ها شده و در صورتی که مجددا بخواهید لمینت را تعویض نمایید، به علت نازک بودن مینا، دچار مشکل خواهید شد.

بنابراین در این مورد باید دقت و حساسیت زیادی به خرج داده شود. سپس از دندان ها قالب گرفته شده و به لابراتوار ارسال می شود. این مدت زمان دو هفته ای برای تهیه روکش از قالب فرستاده شده است. سپس بیمار برای نصب روکش و اتمام کار به دندانپزشک مراجعه می کند.

نحوه انجام کامپوزیت دندان

برای نصب کامپوزیت زمان نیاز به چند جلسه درمانی نیست. در همان جلسه اول می توان کامپوزیت را بر روی دندان نصب نمود. برای اینکار دندانپزشک از روکش های آماده ای که در مطب یا کلینیک موجود است و به صورت پیش ساخته وجود دارد، استفاده می کند. در این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست . پس راحت تر و کم تهاجم تر می باشد. ولی چون روکش به صورت مستقیم بر روی دندان ها قرار می گیرد، حالت طبیعی کمتری نسبت به لمینت دندان خواهد داشت. ولی طول درمان کوتاه تری نیز دارد. این مزیت در کنار هزینه کمتر نسبت به لمینت دندان می توان باعث ترغیب افراد به این روش شود. روکش های پیش ساخته بر روی دندان قرار داده می شود و با استفاده از چسب مخصوص سفت می گردد.

طول درمان لمینت بیشتر است یا کامپوزیت

مزایا  و معایب کامپوزیت در برابر لمینت دندان

همانطور که توضیح دادیم لمینت دندان حالت طبیعی تری نسبت به کامپوزیت دارد. در عین حال در مقایسه اینکه طول درمان لمینت بیشتر است یا کامپوزیت؟ باید گفت لمینت نیاز به صرف زمان دو هفته ای برای آماده شدن روکش نهایی و منحصر به فرد دارد. در صورتی که کامپوزیت در یک جلسه قابل انجام است. مقاومت لمینت در برابر لکه ها بیشتر از کامپوزیت است و می تواند طول عمری حداکثر تا 20 سال نیز داشته باشد. در صورتی که طول عمر کامپوزیت به مراتب کمتر خواهد بود. پوشانندگی لمینت دندان نیز بسیار بیشتر از کامپوزیت می باشد.

کلام آخر

در انتخاب بین لمینت و کامپوزیت تصمیم گیرنده نهایی شما هستید. اما در کلینیک تخصصی ایران زمین تلاش داریم مزایا و معایب به صورت کاملا ساده بیان نماییم تا بهترین انتخاب توسط شما انجام شود. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید