لمینت دندان نامنظم روش مفیدی برای مرتب کردن آنها است؟

لمینت دندان نامنظم روش مفیدی برای مرتب کردن آنها است؟

یکی از کاربردهای لمینت دندان، لمینت دندان نامنظم است. در رشته دندانپزشکی غیر از جنبه درمانی، جنبه های زیبایی نیز ملاک واقع می شوند. امروزه از روش های مختلفی برای زیبا تر نمودن طرح لبخند افراد استفاده می شود. این رشته از دندانپزشکی به زیبا شناختی چهره افراد پرداخته و از طریق تکنیک هایی از جمله لمینت دندان، کامپوزیت، ایمپلنت، ارتودنسی و … اقدام به این کار نموده است. در دندانپزشکی عمومی هدف رفع عارضه های پاتولوژیک در دهان و دندان های افراد بوده و جنبه درمانی مساله حل می شود.

در صورتی که در دندانپزشکی زیبایی باید در کنار درمان قرار گیرد. به همین دلیل می توان مشکلاتی مانند بی نظمی دندان ها، رنگ دندان ها و … را با استفاده از روش های مانند لمینت دندان رفع نمود. البته خاطر نشان می کنیم که تشخیص استفاده زا هرکدام از این روش ها نیاز به بررسی توسط دندانپزشک دارد.

لمینت دندان نامنظم - کلینیک ایران زمین

درمان بی نظمی در دندان ها

دندان های کج یا به اصطلاح بی نظم معمولا در بین کودکان و بزرگسالان شایع است. این بی نظمی و عدم ترتیب می تواند باعث ایجاد مشکلات گفتاری، گوارشی و … در افراد شود.  عدم تلفظ صحیح کلمات باعث می شود تا مشکلات مربوط به تکلم در افراد پر رنگ شود. از طرفی عدم امکان جویدن صحیح مواد غذایی باعث ایجاد مشکلات گوارشی خواهد شد. عفونت نیز در این افراد زیاد می باشد.

چون باقی مانده غذا در بین دندان ها گیر کرده و از طرفی امکان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز به سختی وجود خواهد داشت. پلاک و جرم ایجاد شده در روی دندان ها می تواند عفونت لثه و این قبیل بیماری ها را در فرد تقویت نماید. یکی از بهترین روش های حل این مسایل لمینت  دندان می باشد. با انجام لمینت دندان نامنظم غیر از پوشش ظاهری دندان ها، می توان از سایر مشکلات عنوان شده نیز جلوگیری نمود.

علل ایجاد دندان های نامنظم

عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی می تواند باعث ایجاد بی نظمی در دندان ها شود. برخی از موارد را می توان پیشگیری نمود تا از ایجاد این مساله خودداری شود. در صورتی که برخی عوامل غیر قابل کنترل می باشند. در این قسمت به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

اشتباهات در زمان رویش دندان دائمی

در دوران کودکی عواملی مانند مکیدن انگشت شست، استفاده از پستونک و یا فشار آوردن با زبان می تواند باعث کج درآمدن دندان ها شود. بنابراین تا حد امکان نیاز است این عادات رفتاری از کودکان گرفته شود. دندان های شیری کج در آمده می تواند دندان های دائمی بی نظم را نیز به دنبال داشته باشد. ممکن است دندان های شیری زودتر از موعد بیفتند، در اینصورت دندان های دائمی به علت نداشتن فضای لازم دچار بی نظمی خواهند شد. همچنین تغذیه نامناسب در کودکان منجر به ایجاد بی نظمی در دندان ها خواهد شد. پوسیدگی برخی از دندان ها می تواند فضا را برای سایر دندان ها ایجاد نماید. این مساله می تواند باعث رشد ناصحیح دندان در محل مناسب خود و بی نظمی دندان ها شود.

لمینت دندان نامنظم - کلینیک ایران زمین

عوامل ژنتیکی

همواره کودکان بسیاری از موارد را از والدین خود به ارث می برند. در صورتی که دندان های پدر یا مارد یا هر دو بی نظم باشند، احتمال بروز این مساله در کودکان زیاد می باشد.

مراقبت های ناکافی

بیماری های مربوط به لثه و دندان می تواند باعث کجی و بی نظمی دندان های شود. بهتر است سالانه دندان ها توسط دندانپزشک چکاپ شود تا زا بروز این بیماری ها پیشگیری به عمل آید.

کلام آخر

در نهایت می توان گفت بی نظمی و عدم ترتیب در دندان ها را می توان از روش هایی مانند لمینت دندان یا ارتودنسی برطرف نمود. در صورتی که مشکلات جزئی بوده و به دندان نیش آسیبی نرسیده باشد، لمینت دندان بهترین گزیته برای رفع این مشکل می باشد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید