پروتز دندان ثابت یا ایمپلنت

پروتز دندان ثابت یا ایمپلنت

اگر بین انتخاب پروتز دندان ثابت یا ایمپلنت دندان به شک افتاده است باید گفت هر دو از مدرنترین روش های جایگزین نمودن دندان های از دست رفته است. اما باید شرایط بدنی خود و همچنین بودجه مالی خود را در نظر گرفته و بهترین انتخاب را داشته باشید. هر یک از روش های پروتز دندان ثابت و ایمپلنت دندان مزایا و معایبی دارند که باید آنها بررسی نماییم. این کار به شما در انتخاب بهترین روش جایگزین نمودن دندان کمک می کند.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به عنوان یکی از بهترین روش های جایگزین نمودن دندان به شمار می آید. در این روش پزشک پایه تیتانیومی را در لثه قرار می دهد. این قسمت به مدت سه ماه در لثه قرار می گیرد تا به درستی به استخوان فک جوش بخورد. بعد از پیوند درست پایه به استخوان فک اباتمنت به پایه متصل شده و سپس روکش دندان به آن متصل می شود. از این به بعد شما یک دندان ایمپلنت شده در دهان دارید که مانند دیگر دندان ها فقط با یک مسواک تمیز می شود. از این رو روش ایمپلنت دندان کاملا بی دردسر است.

قیمت انجام ایمپلنت نسبت به روش های دیگر دندان پزشکی گرانقیمت تر است اما باید به این نکته توجه داشته باشید که شما بعد از انجام ایمپلنت دقیقا دندان طبیعی در دهان دارید. البته هستند افرادی که هزینه انجام ایمپلنت برای آنها مقدور نیست. از این رو به اجبار روش های دیگری برای جایگزین نمودن آن انتخاب می کنند. به این افراد در جواب پروتز دندان ثابت یا ایمپلنت دندان بهتر است؟ باید گفت که پروتز دندان ثابت از لحاظ قیمت مقرون به صرفه تر است.

یکی دیگر از مشکلات ایمپلنت طولانی مدت بودن زمان درمان با ایمپلنت در بعضی افراد است. اگر حجم استخوان کامل نباشد، اگر بیمار، بیماری زمینه ای دیگری داشته باشد و … ممکن است حتی تا 9 ماه نیز زمان برای این کار نیاز باشد. اما در پروتز ثابت این مشکل وجود ندارد و شما بعد از بهبود زخم های حاصل از کشیدن دندان می توانید از پروتز دندان ثابت استفاده نمایید.

مزایا و معایب پروتز ثابت دندان

مزایا و معایب پروتز ثابت دندان

پروتز دندان ثابت نیز دارای معایب و مزایا قابل تاملی است که طرفداران زیادی را به خود جلب نموده است. در گذشته از دندان مصنوعی برای جایگزین نمودن دندان های یک فک و یا هر دو فک استفاده می شد. بیمار اگر دندان های پشتی خود را از دست می داد به ناچار دندان های سالم را نیز می کشید تا بتواند از دندان مصنوعی استفاده نماید. اما امروزه حتی اگر فقط یک دندانتان را از دست دهید نیز می توانید از پروتز دندان ثابت استفاده نموده و آنها را جایگزین نمایید.

قیمت انجام پروتز ثابت دندان بسیار مناسب است. همین امر آن را به یکی از بهترین گزینه ها برای طبقه متوسط جامعه نموده است. از دیگر مزایای این روش مدت زمان کوتاه جایگزین نمودن دندان با پروتز دندان ثابت است. اگر بعد از گفتن این مزایا از یک متخصص بپرسید که پروتز دندان ثابت یا ایمپلنت در جواب پاسخ می دهد که ایمپلنت دندان روش بهتری نسبت به پروتز دندان است.

از مهمترین معایب این روش ایجاد نقطه اتکا است. در روش پروتز ثابت از دندان ها کناری برای ثابت نگه داشتن پروتز استفاده می شود. در مدل هایی از این نوع پروتز ها دندان کناری مقداری تراشیده می شود که همین امر باعث پوسیده شدن زود هنگام دندان می شود. اما اگر در دو طرف دهان خود دندانهایتان را از دست بدهید به کمک قطعاتی از پشت دهان دندان ها را به هم متصل می نمایند. تنوع در این روش بسیار زیاد است و بسته به تعداد دندان هایی که باید جایگزین نمایید متفاوت خواهد بود.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین هر دو روش ایمپلنت دندان و همچنین پروتز دندان ثابت ارائه می شود. بیمار می تواند با مشورت گرفتن از پزشک بهترین روش را برای خود انتخاب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید