افتادن کامپوزیت دندان به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

افتادن کامپوزیت دندان به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

افتادن کامپوزیت دندان بعد از گذشت چند سال از کاشت آن، امری طبیعی است. همانطور که می دانید روکش های کامپوزیتی یک درمان فوری برای برطرف کردن ایراد های ظاهری دندان ها می باشد. به طوری که گاه از این روش به عنوان پروتز  فوری یاد می شود. اما نکته مهم این است که کامپوزیت دندان درمان دائمی برای دندان ها محسوب نمی شود و ممکن است بعد از مدت ها شاهد لق شدن، شکستن یا افتادن آن باشید. البته نمی توان طول عمر دقیق برای کامپوزیت دندان بیان کرد. این زمان بستگی به عوامل متعددی دارد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم. بدون شک آشنایی با این عوامل می تواند در طولانی تر شدن عمر مفید کامپوزیت ونیر مؤثر واقع گردد.

چه عواملی موجب افتادن کامپوزیت دندان می شوند؟

همانطور که گفتیم عوامل متعددی می توانند موجب افتادن کامپوزیت دندان شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

بروز بیماری عفونت لثه

سلامتی لثه و دندانی که قرار است روکش شود مهمترین عواملی هستند که در حفظ کامپوزیت دندان مؤثرند. بنابراین لثه در صورت عفونی شدن (به هر دلیلی) دیگر قادر به ساپورت کامپوزیت دندان نخواهد بود. همین امر موجب لق شدن یا افتادن روکش خواهد شد. از سوی دیگر، التهاب و تورم ایجاد شده در لثه، خود عامل وارد شدن فشار بر کامپوزیت و افتادن آن می باشد.

پوسیدگی دندانی که روکش کامپوزیتی دارد

عواملی چون عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موجب پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت می شوند. در صورت بروز چنین مشکلی پیوند های کامپوزیت دندان ضعیف و از هم گیسخته خواهند شد. حتی اگر این اتفاق نیفتد احتمالا به خاطر درد دندان خود و جهت ترمیم دندان پوسیده ناچار به برداشتن کامپوزیت دندان خواهید شد.

افتادن کامپوزیت ونیر دندان - کلینیک ایران زمین

کیفیت پایین کامپوزیت دندان

این یک امر بدیهی است که کامپوزیت با کیفیت پایین دارای طول عمر کمتری خواهد بود.

وارد شدن فشار زیاد بر روکش کامپوزیتی

عدم رعایت رژیم غذایی مناسب، استفاده ابزاری از دندان و انجام برخی از ورزش ها موجب وارد شدن فشار بیش از حد به دندان می شود.

مهارت و تجربه کم دندانپزشک

حتی اگر از بهترین کامپوزیت دندان هم استفاده کنید و همیشه مراقب آن باشید، اگر کامپوزیت دندان شما توسط یک دندانپزشک بی تجربه نصب شده باشد به زودی خواهد افتاد.

افتادن کامپوزیت ونیر دندان - کلینیک ایران زمین

با کامپوزیت دندان افتاده چه کنیم؟

با افتادن کامپوزیت دندان نه تنها زیبایی ظاهری دندان های خود را از دست خواهید داد بلکه ممکن است مشکلات دیگری هم برای شما پیش آید. بنابراین باید هر چه سریع تر به فکر راه چاره ای باشید. اولین گامی که باید بردارید مراجعه به دندانپزشک متخصص و تشخیص علت بروز این مشکل می باشد. ممکن است بنابر تشخیص پزشک، کامپوزیت دندان شما قابلیت ترمیم داشته باشد. در این صورت دندانپزشک بدون فوت وقت این کار را برای شما انجام خواهد داد. اما اگر دندان شما پوسیده شده یا به هر دلیل دیگری، امکان ترمیم کامپوزیت وجود ندارد راهکار دیگری به شما پیشنهاد خواهد شد. معمولا در این شرایط، کامپوزیت دندان با لمینت سرامیکی یا تاج دندان تعویض می شود. شرایط خاصی که وجود دارد افتادن کامپوزیت دندان در چند روز اول پس از کاشت آن است. بروز این امر نیز می تواند علل مختلفی داشته باشد.

کلام آخر

اگر چنین مشکلی برای شما پیش آمد هرگز سعی نکنید کامپوزیت دندان را بر سر جای خود نگه دارید. چون این کار موجب ایجاد پوسیدگی دندان و عفونت لثه خواهد شد. بهتر است در اولین فرصت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در صورت نیاز به مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید