معایب ایمپلنت پانچ چیست؟

معایب ایمپلنت پانچ چیست؟

ایمپلنت پانچ یکی از روش های کمتر تهاجمی با حداقل برش ها و صدمات وارده برای کاشت دندان می باشد. در کنار مزایای زیاد این روش، آشنایی با معایب ایمپلنت پانچ نیز امری ضروری می باشد. همه روش ها دارای مزایا و معایبی است که آشنایی با آن ها می تواند در انتخاب روش به بیمار کمک می نماید. زمانی که بافت لثه بیمار سالم باشد و نیاز به اقدامات جانبی مانند لیفت سینوس و یا پیوند استخوان نباشد، ایمپلنت پانچ یکی از بهترین گزینه ها به شمار می رود.

در این روش لثه برشی داده نمی شود و نیاز مراقبت های زیاد بعد از جراحی نیست. این روش با کمترین تهاجم، عوارض و صرف زمان بسیار کوتاهتری نسبت به ایمپلنت سنتی می تواند جای خالی دندان یا دندان ها را پر نماید. تنها کافی است لثه پانچ شده و سایر مراحل مانند نصب پایه ، آبانمنت و روکش دندان در کمترین زمان انجام گیرد.

معایب و محدودیت های ایمپلنت پانچ

این روش در کنار مزایای زیاد، دارای محدودیت ها و معایبی نیز می باشد که در این قسمت به معایب ایمپلنت پانچ اشاره می کنیم:

معایب ایمپلنت پانچ

عدم دید کافی ایمپلنتیست

یکی از مهم ترین معایب این روش را دید ناکافی جراح باید دانست. همانطور که گفتیم چون برشی در لثه ایجاد نمی شود، جراح میدان دید کمتری دارد. بنابراین ممکن است مشکلاتی مانند عدم قرار دادن صحیح پایه ایمپلنت دندان و یا زاویه نامناسب برای نصب پایه ایجاد گردد.

تعداد متخصصین کمتر در این زمینه

این روش پیشرفته ترین روش برای کاشت دندان به شمار می رود. بنابراین تعداد متخصصین در این زمینه کاری محدود است. برای انجام این روش نیاز است تشخیص صحیح هم به صورت بالینی و هم به صورت رادیولوژیکی صورت گیرد. جراح برنامه ریزی قبلی برای جلوگیری از مشکلات پیش بینی شده داشته باشد ،زیرا همانطور که گفته شد میدان دید جراح محدود است و ممکن است برخی مسایل و نیاز به درمان ها در طول جراحی پیش آید.  آشنایی با کالیبر، ابزار اندودنتیک برای بررسی وضعیت لثه و … برای چراحی که این روش را انجام می دهد، بسیار اهمیت دارد. از این رو تعداد متخصصین در این حوزه محدود خواهد شد.

احتمال آسیب به ساختارهای آناتومیک

در فک بالا وجود سینوس ها و در فک پایین وجود عصب های مهم و حساس یکی از محدودیت های پیش رو در مسیر کاشت ایمپلنت پانچ می باشد. چون در این روش بسیار سرعتی و در کمترین زمان، کاشت دندان انجام می گیرد احتمال آسیب به ساختارهای آناتومیک بالاتر می رود. ممکن است به علت دید کم جراح، به ساختارهای مجاور مانند غشای کناری دندان ، ریشه دندان های مجاور و … آسیب برسد.

معایب ایمپلنت پانچ

عدم امکان ارزیابی استخوان فک

دید کم در این روش باعث می شود تا دندانپزشک نتواند وضعیت استخوان های فک را بررسی نماید. موضوعاتی مانند بی نظمی های استخوانی و یا شکافتگی استخوان در صورت برش دادن لثه و دسترسی به استخوان فک امکان پذیر بود. در این روش چون این دید وجود ندارد ممکن است محل قرار گرفتن مناسب و صحیح پایه ایمپلنت دندان به درستی تشخیص داده نشود. در این صورت لق بودن پایه ایمپلنت منجر به شکست در این روش خواهد شد. بنابراین باید در انتخاب دندانپزشک دقت زیادی شود. تخصص و حرفه ای بودن دندانپزشک در نصب ایمپلنت دندان به روش پانچ یکی از مهم ترین فاکتورهای موفقیت این روش می باشد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین انواع مختلف ایمپنت ارائه می شود. در صورتی که در این زمنیه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید