معایب ایمپلنت بدون جراحی چیست؟

معایب ایمپلنت بدون جراحی چیست؟

همانطور که از نام ایمپلنت بدون جراحی بر می آید، این روش بدون درد و خونریزی خواهد بود. البته در کنار این مزیت می توان به معایب ایمپلنت بدون جراحی نیز اشاره کرد. در ایمپلنت بدون جراحی سرعت عمل بالا بوده و جای خالی دندان را می توان به سریع ترین روش ممکن و بدون انجام جراحی و تحمل عوارض آن پر نمود. این روش به دو طریق پانچ و لیزر انجام می شود. با اینکه مزایای زیادی برای ایمپلنت بدون جراحی در مقابل ایمپلنت سنتی شمرده می شود، باید گفت دارای معایبی نیز می باشد. آشنایی با این معایب می تواند به فرد در انتخاب بهترین و مناسب ترین روش درمانی کمک کننده باشد.

آشنایی با معایب ایمپلنت بدون جراحی

همانطور که گفتیم بهتر است در انتخاب هر روش درمانی به مزایا و معایب آن بیشتر توجه نماییم. ایمپلنت دندان بدون جراحی در عین داشتن مزایایی مانند عدم نیاز به برش لثه و نیز نبود عوارض بعد از جراحی و … این معیاب را نیز دارد:

معایب ایمپلنت بدون جراحی

عدم امکان انجام ایمپلنت بدون جراحی برای عموم افراد

از این روش در همه موارد نمی توان استفاده کرد. نیاز است فرد شرایطی را برای کاشت ایمپلنت بدون جراحی داشته باشد. از جمله این شرایط به داشتن استخوان فک کافی و متراکم اشاره می شود. در صورتی که مدت زمان زیادی از افتادن یا کشیدن دندان گذشته باشد، تحلیل لثه باعث تحلیل رفتن استخوان فک می شود. در این صورت بیمار دارای تراکم استخوانی کافی برای انجام ایمپلنت دندان بدون جراحی نیست.

در مورد فک بالا ممکن است سینوس های این ناحیه گسترش پیدا نموده و جای خالی دندان را گرفته باشند. در این صورت کیسه های هوا جای دندان قرار دارند و نمی توان ایمپلنت دندان را انجام داد. زیرا باید لثه برش زده شود و پایه داخل استخوان فک قرار گیرد. بنابراین نتیجه می گیریم برای افرادی که زمان زیادی از اینکه دندان خود را از دست داده اند، گذشته باشد نمی توانند کاندید مناسب این عمل شوند.

عدم تخصص دندانپزشک

ایمپلنت دندان بدون جراحی جزو روش های پیشرفته و مدرن در جایگذاری دندان است. بنابراین تعداد دندانپزشکانی که به صورت کامل با این روش آشنایی دارند، محدود است. ممکن است دندانپزشک ادعا نماید که آگاهی و علم کافی را دارد ولی توصیه می شود در انتخاب دندانپزشک در این زمینه تحقیقات کافی را داشته باشید. می توانید از مراجعین در خصوص رضایت از نتیجه ایمپلنت سوال نمایید و یا نمونه کارهای دندانپزشک را از طریق سایت یا را های دیگر مشاهده و بررسی کنید.

معایب ایمپلنت بدون جراحی

نبود امکان پیوند استخوان و لثه

ممکن است امکان پیوند استخوان و لثه وجود نداشته باششد. داشتم بیماری های لثه از جمله عفونت و سایر مشکلات باعث می شود که لثه بعد از قرار دادن پایه، روی استخوان و اطراف آن را پوشش ندهد. در این صورت ایمپلنت دندان بدون جراحی با شکست مواجه خواهد شد. پس بهتر است قبل از انجام آن از این موضوع اطمینان حاصل نمایید.

احتمال انحراف از مسیر صحیح و آسیب به دیواره های استخوان فک

چون این روش به سرعت انجام می شود، دندانپزشک زمان کافی برای بررسی همه جانبه را نخواهد داشت. ممکن است در یک لحظه از مسیر صحیح جایگذاری خارج شده و به دیواره های استخوان فک آسیب وارد شود. در این صورت امکان قرار دادن پایه و سایر مراحل وجود نخواهد  داشت یا با سرعت کمتری پیش خواهد رفت. در صورتی که در ایمپلنت سنتی این کار تحت جراحی و با دقت و توجه بیشتری انجام می شود. حتی در مواردی ممکن است به بافت لثه نیز آسیب برسد.

کلام آخر

در کلینیک ایران زمین همه انواع ایمپلنت اهم از ایمپلنت دیجیتال، ایمپلنت بدون جراحی و ایمپلنت فوری انجام می شود. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه دارید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید