قسمت های مختلف ایمپلنت دندان و موقعیت قرار گیری هر کدام

قسمت های مختلف ایمپلنت دندان و موقعیت قرار گیری هر کدام

هدف از نگارش این مقاله، توضیح درباره قسمت های مختلف ایمپلنت دندان است. امروزه استفاده از انواع ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته، افزایش یافته است. در این روش به دلیل نوع قرار گیری ایمپلنت و نحوه ساخت پروتز آن، دندان جایگزین شده کاملاً طبیعی به نظر می رسد. افرادی که اقدام به انجام این نوع درمان می کنند تمایل دارند با قسمت های تشکیل دهنده ایمپلنت آشنا شده و از نحوه عملکرد این دندان ها همانند دندان های طبیعی، آگاه شوند. اگر شما نیز جزو این افراد هستید ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

فیکسچر

فیکسچر یکی از قسمت های مختلف ایمپلنت دندان است. شکل ظاهری این قسمت به صورت یک پیچ است که آن را در استخوان فک قرار می دهند. این قسمت به وسیله لثه پوشانده می شود. از این رو بعد از اتمام درمان، شما نمی توانید این قسمت از ایمپلنت را ببینید. در دندانپزشکی به فیکسچر، یک واحد ایمپلنت گفته می شود. زمانی که به دندانپزشک برای ایمپلنت مراجعه می کنید، وی معاینات لازم را انجام می دهد. بعد از آن، جراح دهان و دندان طی یک جراحی، لثه را شکافته و در استخوان فک بیمار، حفره ای ایجاد می نماید. بعد از بهبودی محل حفره، فیکسچر در حفره قرار داده شده می شود. پس از گذشت مدت زمانی، فیکسچر و استخوان فک به هم جوش می خوردند و آماده پذیرش اباتمنت می شوند.

قسمت های مختلف ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

جنس فیکسچر

فیکسچر معمولاً با استفاده از تیتانیوم ساخته می شود. این ماده به دلیل سازگاری بالایی که با بدن انسان دارد به خوبی به استخوان جوش خورده و به هیچ عنوان از سوی آن، پس زده نمی شود. علاوه بر آن، تیتانیوم دارای استحکام زیادی نیز می باشد.

اباتمنت

یکی دیگر از قسمت های مختلف ایمپلنت دندان، اباتمنت است. این قسمت به عنوان رابط میان فیکسچر و پروتز دندان، عمل می کند. این قطعه از پیچ های کوچک و با استحکام بالا تشکیل شده است. برخلاف فیکسچر که زیر خط لثه قرار می گیرد، این قسمت بالاتر از لثه است و طی فرایندی به نام استئواینتگریشن به فیکسچر موجود در استخوان فک، متصل می شود. اتصال این قسمت ها باید با دقت بالا انجام شود. زیرا وجود کوچکترین ایراد می تواند ایمپلنت دندان را با شکست مواجه سازد.

قسمت های مختلف ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

جنس اباتمنت

در ساخت اباتمنت، از مواد مختلفی می توان استفاده کرد. تیتانیوم، طلا، زیرکونیا و استیل جراحی از جمله این مواد می باشند. در میان این متریال، استفاده از اباتمنت های تیتانیومی بسیار رایج است. زیرا همان گونه که در قسمت قبل نیز به آن اشاره شد، تیتانیوم دارای استحکام و سازگاری بالایی می باشد. به دلیل داشتن استحکام بالا، از این نوع اباتمنت در دندان های عقبی بیشتر استفاده می شود. اباتمنت های زیرکونیا دارای زیبایی زیادی بوده و با رنگ دندان های مجاور، هماهنگ می شود. به همین دلیل در آن دسته از دندان هایی که اباتمنت امکان دیده شدن دارد از این نوع اباتمنت استفاده می گردد. اباتمنت طلا و استیل جراحی نیز می توانند موفقیت ایمپلنت را در پی داشته باشند.

پروتز

پروتز به دلیل این که به صورت کامل دیده شده و نقش یک دندان طبیعی را بازی می کند، از مهمترین قسمت های مختلف ایمپلنت دندان به شمار می آید. این قسمت دارای ساختاری شبیه به دندان واقعی بوده و بر روی اباتمنت قرار می گیرد. زیبایی در طراحی این قسمت و رنگ آن بسیار مهم است و به همین سبب با استفاده از موادی چون سرامیک و یا پرسلن ساخته می شود.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین برندهای ایمپلنت استفاده می شود. متخصصین این مرکز نیز از دانش و توان کافی جهت نصب ایمپلنت برخوردار هستند. در صورت نیاز به دریافت مشاوره کامل در زمنیه ایمپلنت توصیه می کنیم اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید