درمان پس زدن ایمپلنت دندان چیست؟

درمان پس زدن ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یکی از روش های موفق و کارامد در زمانی است که فرد یک یا چند دندان خود را به هر دلیلی از دست داده است. هرچند ممکن است مانند دیگر جراحی های دهان و دندان با مشکلاتی مواجه شود. یکی از علائم شکست، پس زدن آن می باشد که در این مقاله در مورد درمان پس زدن ایمپلنت دندان توضیحاتی را مطرح می نماییم. ابتدا مسایلی در خصوص علائم بروز این مشکل، علل بوجود آورنده ان، عوامل موثر در ایجاد آن، درمان و در انتها مراقبت های مورد نیاز از این نوع ایمپلنت بیان می نماییم.

علائم پس زدن ایمپلنت دندان

یکی از بارز ترین نشانه های پس زدن ایمپلنت دندان، تحرک و لق شدن آن است. علت آن عدم رشد و جوش خوردن استخوان اطراف ایمپلنت به پایه آن می باشد. ممکن است اوایل بسیار محدود باشد ولی در صورت نادیده گرفتن، ایمپلنت دندان در زمان جویدن غذا یا صحبت کردن از جا در می آید. از دیگر علایم می توان به عفونت و تورم اشاره کرد که معمولا با درد همراه است. تورم زیر لثه باعث شل شدن ایمپلنت دندان و عواقب بعدی خواهد بود. در اینصورت عکس از وضعیت فعلی دندان می تواند کمک کننده باشد. دانستن علائم می تواند باعث شود که زودتر مشکل را تشخیص و به ایمپلنتیست مراجعه نمایید تا زودتر درمان را شروع نماید.

درمان پس زدن ایمپلنت دندان -  کلینیک ایران زمین

علل پس زدن ایمپلنت دندان

این موضوع که در چه بازه زمانی جراحی ایمپلنت دندان با شکست مواجه شده است  برای دندانپزشک مهم است. در صورتی که در ابتدای عمل این مشکل به وجود امده باشد به دو علت رخ می دهد: یا استخوان اطراف خوب جوش نخورده و راحت می توان ایمپلنت را از دهان خارج کرد یا اینکه عفونت ، عدم بهبودی کامل و … باعث شده که ایمپلنت دندان لق شود. در صورتی که این مشکل بعد از گذشت یک سال پیش آمده باشد به احتمال زیاد به علت بروز بیماری پری ایمپلنتیت می باشد یعنی عفونت گسترش یافته و استخوان را تخریب کرده است. اگر پیشرفت این بیماری شدید باشد ممکن است جراح مجبور به خارج کردن ایمپلنت شود. در برخی موارد نیز قرار دادن ایمپلنت در موقعیت نامناسب باعث بوجود آمدن این مساله می شود که باز هم ایمپلنتیست مجبور به خارج کردن و جابجایی آن خواهد شد.

درمان پس زدن ایمپلنت دندان

حال که با علائم و علل بوجود آورنده این مشکل آشنا شدیم ، باید بدانیم که با وجود این مسائل، درمان پس زدن ایمپلنت دندان به راحتی انجام می شود. در صورتی که نیاز به خارج کردن ایمپلنت دندان پیدا کنید، جراح با استفاده از سه روش زیر این کار را انجام می دهد:

روش through bur

فقط نیاز است مقدار کمی استخوان از محل اتصال برش داده شود تا با کم کردن فشار، ایمپلنت دندان را خارج نماید.

روش پیزو الکتریک

از انرژی فرا صوت برای این کار استفاده می کند.

روش گشتاور معکوس

با کمک گرفتن از بازار مخصوص، گشتاور معکوس را ایجاد و به سرعت ایمپلنت دندان خارج شود.

درمان پس زدن ایمپلنت دندان -  کلینیک ایران زمین

حال که ایمپلنت دندان خارج شد، در صورتی که استخوان اطراف آسیب زیادی ندیده باشد، محل جراحی تمیز و عفونت زدایی می شود و مجدد می توان ایمپلنت انجام داد.

در صورتی که استخوان تحلیل رفته باشد، می توان با گرافت و پیوند استخوان درمان را انجام داد. البته این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. مشاوره و راهنمایی لازم را در خصوص مراقبت هایی که باید در طول این مدت انجام دهید، از ایمپلنتیست دریافت نمایید. 

کلام آخر

در کلینیک ایران زمین می توانید با بهترین متریال و برندهای روز دنیا ایمپلنت دندان خود را انجام دهید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان و گرفتن پاسخ سولاتتان می توانید اینجا کلیک کنید.

این پست دارای یک دیدگاه است

  1. اشرف حسینی

    ایا جای دندانی که قبلا کشیدیم میشه ایمپلنت کرد یا نه باید ریشه رو همون موقع بکشی وایمپلنت کنی

دیدگاهتان را بنویسید