رنگ کامپوزیت ونیر دندان باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

رنگ کامپوزیت ونیر دندان باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

رنگ کامپوزیت ونیر دندان یکی از موارد مهمی است که در نتیجه کار تأثیر بسزایی دارد. افرادی زیادی وجود دارند که از رنگ، شکل و خرابی دندان های خود رنج می برند. با توجه به ویژگی های درمان با ونیر کامپوزیت، این روش امروزه به یکی از محبوب ترین روش های درمان دندان تبدیل شده  است. با استفاده از این روش، شما می توانید دندان هایی با جلوه طبیعی و در عین حال زیبا و جذاب داشته باشید. این نوع درمان، لبخند زیبایی نیز به شما هدیه خواهد داد. اما تمامی اینها در حالتی است که رنگ کامپوزیت را به درستی انتخاب کنید. زیرا انتخاب نادرست آن موجب می شود تا ظاهری غیر طبیعی داشته باشید و جعلی بودن زیبایی دندان هایتان زیاد به چشم بخورد. برای آگاهی از نحوه انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر، مطالعه این مطلب، مفید خواهد بود.

رنگ کامپوزیت ونیر دندان - کلینیک ایران زمین

ویژگی های رنگ کامپوزیت

یکی از دغدغه های بیمارانی که اقدام به کامپوزیت دندان می کنند، رنگ کامپوزیت ونیر دندان است. از آن جایی که تمامی افراد تمایل دارند دندان های طبیعی با ظاهری زیبا و لبخندی جذاب داشته باشند، رنگ کامپوزیت برای آنها دارای اهمیت زیادی است. برای این که رنگ ونیر کامپوزیت، طبیعی به نظر برسد باید هم شما و هم دندانپزشک به مواردی توجه کنید. اگر از این نکات آگاه بوده و آنها را در نظر بگیرید می توانید بهترین رنگ کامپوزیت را انتخاب کرده و از نتیجه کار راضی باشید. از جمله این نکات، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کنتراست با ویژگی های صورت

ویژگی های صورت بیمار نظیر شکل لبخند، شکل صورت، رنگ پوست و شدت سفیدی چشم فرد، می تواند در انتخاب رنگ کامپوزیت مؤثر باشد. زمانی که اقدام به انتخاب رنگ ونیر کامپوزیت می کنید، باید توجه داشته باشید که رنگ کامپوزیت با رنگ پوست شما تطابق داشته باشد. اگر جزو افرادی با پوست روشن هستید، انتخاب کامپوزیت رنگ روشن می تواند انتخابی ایده آلی باشد. اما افرادی با رنگ پوست تیره باید کامپوزیتی با رنگ طبیعی و شدت درخشش پایین انتخاب کنند. در ضمن توجه کنید که رنگ کامپوزیت از بخش سفید چشم، روشن تر نباشد.

توجه به سن و جنسیت

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب رنگ کامپوزیت، تأثیرگذار است، سن و جنسیت فرد می باشد. عموماً افراد جوان و بانوان، بیشتر به دنبال کامپوزیت سفید هستند. البته این موضوعی است که به سلیقه افراد بستگی دارد.

توجه به دندان های بیمار

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار، رنگ دندان های طبیعی فرد است. چنانچه رنگ دندان های شما زرد باشد، باید کامپوزیتی با رنگ روشن انتخاب شود. این کار باعث می شود تا رنگ دندان ها بعد از روکش، طبیعی به نظر برسد. در این موارد به شفافیت کامپوزیت نیز توجه کنید. در شرایطی که رنگ کامپوزیت طبیعی بوده و از شفافیت قابل قبولی برخوردار باشد، نتیجه کار بسیار مطلوب خواهد شد.

رنگ کامپوزیت ونیر دندان - کلینیک ایران زمین

رنگ های ونیر کامپوزیت

زمانی که به دندان پزشک برای انجام ونیر کامپوزیت، مراجعه کنید وی طیف های رنگی ونیر کامپوزیت را به شما نشان می دهد. شما می توانید از میان این رنگ ها یکی را انتخاب کنید. دندان پزشک نیز برای داشتن انتخابی ایده آل، شما را راهنمایی خواهد کرد. گستره رنگ کامپوزیت ونیر دندان، شامل طیف های A، B، C و D است. هر کدام از این طیف ها، خود دارای شدت روشنایی و شفافیت متفاوتی می باشند که آنها را با شماره 1 تا 4 مشخص می کنند. به این صورت که رنگ شماره 1 روشن ترین بوده و هر چه شماره بالا می رود رنگ ونیر کمی تیره تر می شود.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین رنگ کامپوزیت ونیر با مشورت بیمار و صلاحدید پزشک انتخاب می شود. ونیر انتخاب شده تنوع رنگی بالایی دارد و دست شما در انتخاب باز است. در صورت تمایل به دریافت مشاوره و اطلاعات تکمیلی می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید