سرطان زا بودن ایمپلنت

سرطان زا بودن ایمپلنت

سرطان زا بودن ایمپلنت شایعه ای بیش نیست و تاکنون هیچ رابطه ای بین سرطان با کاشت ایمپلنت بدست نیامده است. امروزه ایمپلنت بدلیل دوام و ماندگاری بالا و طبیعی بودن ظاهر آن، در بین اکثر مردم رواج یافته است و یکی از پرطرفدارترین روش برای جایگزینی ریشه های دندان می باشد. پایه ایمپلنت دندان به صورت میله ای باریک در استخوان فک قرار می گیرد و پس از مدتی با استخوان فک پیوند می خورد وبه جزیی از بدن تبدیل می شود. پایه ایمپلنت از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن انسان سازگاری دارد. تیتانیوم یک عنصر شیمیایی با نماد Ti و عدد اتمی 22 است که دارای چگالی کم بوده و مقاومت بالایی دارد. عنصر تیتانیوم تقریبا در همه ی موجودات زنده، سنگ ها، آب بدن و خاک ها حضور دارند. تیتانیوم بدلیل مقاومت در برابر خوردگی از مایعات بدن، بیولوژیک ترین فلز محسوب می شود و برای بافت زنده مضر و سمی نیست.

آیا تیتانیوم سرطان زا است؟

برخی بر این باورند که پایه ی تیتانیومی بعث سرطان زا بودن ایمپلنت است و ایمپلنت جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته نمی باشد. اما دانشمندان طی آزمایشات و تحقیقات فراوان، به این نتیجه رسیدند که تیتانیوم ممکن است در تعداد بسیار کمی از افراد باعث بروز حساسیت و آلرژی شود اما سرطانی بودن آن را رد کرده و نامربوط دانسته اند. همچنین واکنش های حساسیتی به مواد و درمان های دندان پزشکی شایع نیستند و در صورت بروز هم بیشتر آن ها ممکن است در حد یک واکنش مخاطی یا پوستی ساده باشند و خود به خود بدون هیچ اقدامی برطرف شوند. پس نباید در این موارد کوچکترین نگرانی و اضطرابی داشته باشید. البته هیچ کس در مقابل عوارض بیمه نشده است. در صورت انجام صحیح عمل، خطر عوارض را می توان به صفر رساند. همه باید توجه داشته باشند که فک بدون دندان برای مدت طولانی، مشکلاتی ایجاد می کند که قرار دادن و کاشت دندان را پیچیده می کند. بنابراین بهتر است هرچه سریع تر به دندان پزشک مراجعه کرده و جایگزینی برای دندان های از دست رفته خود ترتیب دهید.

آیا تیتانیوم سرطان زا است؟

ایمپلنت در بیماران سرطانی

کاشت در بیمارانی که از سرطان رنج می برند و در حال درمان با رادیو تراپی و شیمی درمانی هستند می تواند منجر به عوارض جدی شود. با این وجود، توجه به میزان شیمی درمانی بسیار مهم است. بیمار باید پس از عمل نصب ایمپلنت، توصیه های پزشک را به دقت رعایت فرماید. این امر موجب به حداقل رساندن تمامی آسیب های ناشی ازعفونت و… شده و عمل کاشت ایمپلنت را موفقیت آمیز می کند. اگر چه این عمل توسط پزشک با تجربه در یک کلینیک معتبر انجام می شود اما تضمین نمی کند که در آینده عوارضی به وجود نیاید. در واقع مراقبت های فرد پس از عمل  کاشت، بسیار حایز اهمیت بوده و با انجام مراقبت های لازم در مدت چند ماه، می توان گفت که عمل کاشت موفقیت آمیز بوده است.

مزایای کاشت دندان:

  • کاشت دندان را می توان جزء درمان های دندان پزشکی مادام العمر دانست.
  • بدلیل ساختار تیتانیومی ای که دارد هرگز دچار پوسیدگی نمی شود.
  • ایمپلنت فاقد حس بوده و چیزی به نام دندان درد را با وجود آن، تجربه و احساس نخواهید کرد.
  • درمان به روش کاشت ایمپلنت از کوتاه ترین و کم دردترین درمان های دندانپزشکی است.
  • این روش از جهت ماندگاری بالا، بسیار مقرون به صرفه است و دیگر لازم نیست چندین بار هزینه پر کردن دندان، عصب کشی و … بپردازید.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین انواع خدمات ایمپلنت به بیماران ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید