شکستن پیچ ایمپلنت به چه دلایلی رخ می دهد و راه پیشگیری از آن چیست؟

شکستن پیچ ایمپلنت به چه دلایلی رخ می دهد و راه پیشگیری از آن چیست؟

شکستن پیچ ایمپلنت دندان از موارد نادر در دندان پزشکی است اما یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است دندان پزشک و بیمار با آن روبرو شوند. شایع ترین دلیل شکستن پیچ، توجه نکردن به شل شدن پیچ اباتمنت و برطرف نکردن آن است. شکسته  شدن پیچ اباتمنت ممکن است بر اثر مشکلاتی در قرار دادن پروتز اتفاق بیفتد. همچنین پیچ اباتمنت ممکن است بر اثر فشار نیروی بیرونی شکسته شود و موجب شود تا اباتمنت یا پیچ داخل اباتمنت و یا روکش و قطعه آپیکال در خود فیکسچر باقی بماند.

اگرچه ایمپلنت دندان نیرو را به استخوان اطراف منتقل می کند این نیرو از طریق اباتمنت به پیچ ایمپلنت دندان منتقل می شود. در طی اعمل نیرو حرکات بسیار کوچکی در اباتمنت وجود دارد. پیچ اباتمنت می تواند این حرکات کششی و خمشی که موجب شکسته شدن آن می شود را دریافت کند. روکش دندان از جای خود خارج می شود و انتهای پیچ در داخل فیکسچر ایمپلنت دندان باقی می ماند. در نتیجه لازم است این پیچ شکسته با پیچ سالم جایگزین شود و قرار دادن تاج دندان باید به گونه ای باشد که از شکستن مجدد پیچ ایمپلنت دندان جلوگیری شود.

شکستن پیچ ایمپلنت - کلینیک ایران زمین

دلایل شکست پیچ ایمپلنت دندان

پیچ ایمپلنت دندان ممکن است قبل از اینکه کامل به فک جوش بخورد و در صورتی که فشار زیادی به آن وارد شود می شکند. قسمت های دیگر دندان جدید نیز ممکن است از هم جدا شوند. اگر شما با ایمپلنت دندان احساس ناراحتی دارید، دلیل آن ممکن است یک پیچ خرد شده در پایه باشد. تاجی که در بالای خط لثه دیده می شود باید هر ۱۰ تا ۱۵ سال عوض شود. اگر به دندان نیروی زیادی وارد می کنید، دندان قروچه می کنید، غذاهای سفت استفاده می کنید یا یخ می جوید تاج دندان عمر زیادی نمی کند.

اگر خود ایمپلنت دندان بشکند تنها راه درمان، برداشتن آن و جایگزین کردن آن با یک ایمپلنت دندان جدید است. ممکن است برای این کار نیاز باشد که برخی افراد پیوند استخوانی انجام دهند. پیوند استخوان باعث تقویت و عمیق تر کردن استخوان دندان می شود. اگر پایه یا پیچ بشکند فقط باید همان پیچ یا پایه را عوض کنیم و لازم نیست ایمپلنت دندان را تعویض کنیم.

روش های پیشگیری از شکستن پیچ ایمپلنت

بزرگترین عامل کاهش ریسک شکستن پیچ ایمپلنت دندان و شل شدن پیچ اباتمنت، تشخیص به موقع و درمان آن پیش از جراحی جای گذاری ایمپلنت است. یکی دیگر از عوامل کاهش ریسک شکستن پیچ اباتمنت محکم کردن آن به میزان مناسب است. محکم کردن پیچ اباتمنت با نیروی خیلی کم باعث شل شدن پیچ اباتمنت و وارد آوردن بیش از حد نیرو هم باعث شکستن یا آسیب پیچ می شود. میزان شل شدگی پیچ اباتمنت در ایمپلنت دندان های تک واحدی بخصوص در ناحیه مولر و پره مولر بیشتر است.

شکستن پیچ ایمپلنت - کلینیک ایران زمین

نحوه تعویض پیچ ایمپلنت دندان

قطعه پیچ شونده از داخل اباتمنت برداشته می شود. ابتدا با ابزار مقداری پیچ چرخانده می شود تا به عقب و سپس با ابزار مخصوص، قطعه شکسته شده کامل از روی اباتمنت برداشته می شود. سوراخ پیچ بوسیله هیپوکلریت سدیم رقیق شده به منظور حذف آلودگی پر می شود. تاج دندان و اباتمنت بصورت یک جا داخل کوره با درجه هزار و به مدت بیست دقیقه گذاشته می شود. پس از سرد شدن تاج دندان از اباتمنت جدا می شود. اباتمنت با یک پیچ جدید بر روی ایمپلنت دندان قرار داده می شود و و سپس تاج دندان روی آن چسبانده می شود.

کلام آخر

کلینیک تخصصی ایران زمین با بهره گیری از متخصصان مجرب و استفاده از مواد مرغوب و با کیفیت در خدمت شماست. در صورت مواجهه با هرگونه مشکلات ایمپلنت دندان و یا نیاز به مشاوره رایگان در زمینه هزینه ایمپلنت، تعداد جلسات ایمپلنت و … می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید