10 نکته کلیدی قبل از انجام ایمپلنت دندان که باید بدانید

10 نکته کلیدی قبل از انجام ایمپلنت دندان که باید بدانید

برای هر عمل جراحی نیاز است با مراقبت های قبل از ان آشنا شوید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. در این مقاله 10 نکته کلیدی قبل از انجام ایمپلنت دندان را توضیح خواهیم داد. آشنایی با این نکات کلیدی می تواند از عوارض جراحی کم کرده و سلامت دندان ها را نیز حفظ نماید.

1. انتخاب دندانپزشک

انتخاب ایمپلنتیست و دندانپزشک یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین مواردی است که هر فردی باید با دقت زیادی انجام دهد. این مرحله می تواند نقش مهمی در نتیجه جراحی داشته باشد. تبحر و مهارت جراح می تواند بیمار را از عوارضی که بعد از عمل پیش خواهد آمد، مصون داشته و موفقیت کاشت دندان را تضمین نماید. می توانید از نمونه کارهای جراح و از مراجعین در مطب در خصوص نحوه کار پزشک سوال نموده و تا حدودی با روند جراحی آشنا شوید.

2. موضوعات مهم در اولین جلسه معاینه

پس از انتخاب جراح و معاینه، نیاز است موضوعاتی مربوط به وضعیت کلی سلامت بدنی، داروهایی که مصرف می نمایید، حتی داروهای گیاهی و داروهایی که به آن ها حساسیت و آلرژی دارید توسط جراح بررسی شود. پس پزشک را در جریان پرونده پزشکی خود قرار دهید.

10 نکته کلیدی قبل از انجام ایمپلنت دندان

3. افراد غیر مجاز برای ایمپلنت دندان

در این قسمت باید بدانیم چه افرادی مجاز به ایمپلنت دندان نمی باشند. در اینصورت می توان گفت فرد کاندید مناسب برای این روش می باشدیا خیر؟ شرایط سنی بیمار در این روش مهم است، چون باید استخوان فک رشد کافی و مناسب را برای قرار دادن پایه را داشته باشد. زنان باردار، افراد سیگاری و الکلی نیز برای این انجام این روش محدودیت دارند. افرادی که دارای بیماری های خاص هستند و تحت درمان هایی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی می باشند. نیاز است در صورت داشتن فشار خون بالا، دیابت کنترل شده ، هموفیلی و یا بیماری های همبند جراح را مطلع نمایید. افرادی که مشکلات رفتاری مانند دندان قروچه یا جویدن ناخن دارند نیز باید درمان های بیشتری را انجام دهند. چون این رفتارها باعث رسیدن آسیب به ایمپلنت دندان می شود.

4. قیمت ایمپلنت دندان

یکی از نکاتی که قبل از جراحی ایمپلنت دندان باید بدانید، هزینه این جراحی می باشد. این تکنیک درمانی می تواند برای فرد یک دندان دائمی و بهتر از دندان طبیعی را به همراه داشته باشد. بنابراین نیاز به پرداخت هزینه های بیشتری نسبت به روش های موقتی خواهد داشت. موادی که در درمان بکار می رود، می تواند روی قیمت تاثیرگذار باشد. هر چه مرغوبیت مواد بهتر باشد، قیمت بالاتر خواهد رفت.

5. اطلاع از مدت زمانی که برای این درمان باید صرف شود

این متد دندانپزشکی به صورت فوری و در چند جلسه کوتاه انجام نمی شود. در مرحله اول که جراحی می باشد تا مرحله قرار دادن اباتمنت و تاج دندان ممکن است ماه ها به طول خواهد انجامید. بیشترین مدت که ممکن است 5 تا 7 ماه باشد، مربوط به مرحله جوش خوردن استخوان فک و پایه است. ممکن است مجبور به انجام درمان های جانبی مانند لیفت سینوس و پیوند استخوان هم باشیم که این بر مدت زمان مورد نیاز می افزاید.

10 نکته کلیدی قبل از انجام ایمپلنت دندان

6. مواد تشکیل دهنده ایمپلنت دندان

برای ساخت پایه و اباتمنت از ماده ای به اسم تیتانیوم که سازگار با سلول های بدن بوده و جنس بسیار قوی و محکمی دارد، استفاده می شود. این ماده برای بدن انسان ضرری نخواهد داشت. تاج دندان را نیز از ماده ای شبیه مینای دندان و از جنس سرامیک می سازند که به آسانی ترک بر نمی دارد و نمی شکند.

7. عوارض ایمپلنت دندان

می توان گفت در صورتی که به بهترین جراح ایمپلنت دندان و یا بهترین کلینیک ایمپلنت دندان مراجعه نمایید، این درمان عوارض کمتری را در پی خواهد داشت. در نهایت ممکن است عوارضی مانند درد و تورم و … به سراغ بیمار بیاید که با مراقبت های بعد از درمان به راحتی می توان این مسایل را رفع نمود.

8. مراقبت های قبل و  بعد از ایمپلنت دندان

  • عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی
  • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی
  • مصرف داروهای تجویز شده به صورت منظم
  • انجام آزمایش های مورد نیاز قبل از جراحی
  • لزوم رعایت مسایل بهداشتی و بهداشت دهان و دندان

9. عدم آسیب ایمپلنت دندان به سایر دندان ها

این روش بر خلاف بسیاری از روش های دیگر به دندان های جانبی و استخوان فک آسیبی وارد نمی کند.

10 نکته کلیدی قبل از انجام ایمپلنت دندان

10. مزایای ایمپلنت دندان

از مزایای ایمپلنت دندان می توان به دائمی بودن، عدم آسیب به سایر دندان ها، تغذیه بهتر ، اعتماد به نفس بالاترو … اشاره نمود.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین اولویت این است که شما با اطلاعات قبلی روش درمانی خود را انتخاب نمایید. از این رو در این مقاله 10 نکته کلیدی قبل از انجام ایمپلنت دندان را بیان نمویم. در صورتی که نیاز دارید اطلاعات بیشتری در زمنیه ایمپلنت دندان به دست بیاورید می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید