چه کسی نباید لمینت دندان انجام دهد ؟ آیا لیمنت برای همه مناسب است؟

چه کسی نباید لمینت دندان انجام دهد ؟ آیا لیمنت برای همه مناسب است؟

لمینت دندان یکی از روش های زیبایی برای افرادی است که می خواهند مشکلات ظاهری و جزئی دندان های خود را پوشش دهند. ولی سوالی که مطرح می شود این است که چه کسی نباید لمینت دندان انجام دهد یا اینکه برای چه افرادی این روش محدودیت یا ممنوعیت دارد؟ در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

چه افرادی نباید لیمنت انجام دهند؟

به طور کلی افراد زیر که یک یا چند مشکل زیر را دارند ممنوع می باشند:

مشکلات لثه

افرادی که در ناحیه لثه دچار بیماری های دهان و دندان بوده یا اینکه لثه بر اثر تجمع باکتری یا پلاک تحلیل رفته است. این افراد مجاز به کاشت لمینت دندان نمی باشند. ابتدا بهتر است این مشکل را برطرف نمایند و سپس با نظر دندانپزشک اقدام بعدی را انجام دهند.

عدم مقاومت مینای دندان

در لمینت دندان قسمتی از مینای دندان تراشیده می شود تا آماده روکش گذاشتن گردد. در اقرادی که مینای دندان مقاومت و تراکم کافی را ندارد نمی توان این کار را انجام داد. زیرا مشکلاتی مانند احساس درد در زمان گاز زدن مواد غذایی یا احساس سردی و گرمی غذاها که ناخوشایند می باشد برای فرد پیش می آید.

قبلا به روش دیگری زیباسازی انجام داده باشند

افرادی که از سایر روش های درمانی یا زیبا سازی برای دندان های خود استفاده نموده اند مانند ایمپلنت یا کامپوزیت ونیر نمی توان از این روش استفاده کرد.

چه کسی نباید لمینت دندان انجام دهد - کلینیک ایران زمین

افرادی که عادت به مسواک زدن ندارند

افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند نیز شامل این مورد می گردند. این افراد معمولا با مشکلات متعدد دهان و دندان درگیر هستند و  لمینت دندان برایشان مناسب نمی باشد. چون نمی توانند به مدت طولانی از آن ها مراقبت نمایند و همین موضوع باعث حاد تر شدن بقیه مشکلات خواهد شد.

افرادی که دندان قروچه می کنند

افرادی که دندان قروچه دارند نیز نباید از لمینت دندان استفاده نمایند. این افراد در هنگام خواب دندان های خود را بهم می  سایند و همین سایش باعث اسیب به روکش لمینت می گردد. یا افرادی که مشکلاتی مانند جویدن ناخن یا یخ و … دارند. این رفتارها ریشه در مشکلات روانی دارد که بهتر است ابتدا ان ها حل شود و سپس اقدام به کاشت لمینت دندان نمایند. زیرا حتی در صورت قرار دادن لمینت بر روی دندان ها ، ماندگاری و طول عمر آن بسیار پایین است.

چه کسی نباید لمینت دندان انجام دهد - کلینیک ایران زمین

افرادی که دندان نامرتب دارند

افرادی که در چینش دندان های خود مشکل دارند نیز مجاز به کاشت لمینت دندان نمی باشند. در صورتی که زاویه قرار گرفتن دندان ها نامناسب باشد، کاشت لمینت باعث فشار به دندان ها شده و مشکل را حاد تر می نماید. بهتر است این افراد ابتدا دندان های خود را بنا به تشخیص دندانپزشک ارتودنسی نموده و سپس ازلمینت دندان استفاده نمایند.

وجود دندان پوسیده

در جواب این پاسخ که چه کسی نباید لمینت دندان انجام دهد باید گفت افرادی که دندان های کاملا سالم نداشته باشند مجاز به انجام این عمل نمی باشند. تراشیدن مینای دندان نیاز به سالم بودن تمام دندان ها دارد. بنابراین قبل از انجام کاشت، نیاز است از داشتن شرایط لازم باخبر شوید.

داشتن پوسیدگی های جزیی یا عمیق نیز یکی از عوامل بازدارنده استفاده از لمینت دندان می باشد. معمولا در این صورت ساختار دندان ها به قدری تغییر می کند که قابل استفاده برای روکش نمی باشد.

افراد زیر 30 سال

معمولا لمینت دندان عمری بین 10 تا 15 سال دارد که این بازه بستگی به مراقبت و رعایت دستورات دندانپزشک می باشد. بنابراین برای افراد زیر 30 سال توصیه نمی گردد. چون نیاز به ترمیم و تعویض بیشتری خواهند داشت. همچنین این افراد معمولا در دندان های خود مشکل خاصی ندارند. در صورت نیاز هم می توانند از سایر روش های زیبا سازی برای این قسمت از صورت استفاده نمایند.

کلام آخر

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در زمینه لمینت می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید