لیفت سینوس چیست؟

لیفت سینوس چیست؟

یکی از عواملی که کاشت ایمپلنت را برای افراد محدود می سازد نداشتن استخوان کافی در فک بالا است که راه درمان آن لیفت سینوس می باشد. در فک فردی که قصد انجام ایمپلنت را دارد باید میزان مشخصی استخوان وجود داشته باشد و ارتفاع لثه نیز باید قابلیت نگهداری از پایه را داشته باشد. در صورتی که بیمار در فک استخوان کوتاهی داشته باشد که برای انجام ایمپلنت مناسب نباشد داندانپزشک برای پیوند استخوان اقدام می کند. در فک بالا برای انجام این کار پزشک لیفت سینوس انجام خواهد داد. برای اطلاع بیشتر از نحوه و چگونگی انجام لیفت سینوس ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

چگونگی انجام لیفت سینوس

برای ایمپلنت دندان نیش و آسیای بالا اگر استخوان کافی وجود نداشته باشد پزشک جراح فک و استخوان و یا پریودنتیست جهت تقویت استخوان برای انجام لیفت سینوس اقدام می کنند. بد نیست بدانید که ارتفاع استخوان برای انجام ایمپلنت حداقل 9 میلیمتر است و در حالت ایده‌آل استخوان فرد می تواند 12 میلیمتر ارتفاع داشته باشد. اما در صورتی که این میزان کمتر از حد معمول باشد پزشک از سینوس ها کمک می گیرد و با حرکت دادن آنها به سمت بالا و پیوند استخوان به آن، شرایط برای ایمپلنت را فراهم می آورد. در این روش پزشک ابتدا غشای سینوسی که در دو طرف بینی قرار دارند را به سمت بالا حرکت داده و با دریل مخصوص به این کار کمی آن را سوراخ نموده و استخوان مورد نظر را پیوند می دهد. لیفت سینوس به دو روش انجام می گیرد که در ادامه به آنها اشاره می نماییم.

  • سینوس لیفت بسته

در صورتی که استخوان فک کمتر از 3 میلیمتر ارتفاع داشت پزشک به کمک دریل تا کف سینوس را دریل سوراخ می نماید و تا زمانی که فضای کافی برای انجام ایملنت ایجاد شود استخوان مورد نظر به سینوس پیوند می دهند.

  • سینوس لیفت باز

حال اگر ارتفاع استخوان حداقل 5 میلیمتر بود از روش لیفت سینوس باز برای انجام ایمپلنت استفاده می شود. در این روش سینوس دریل نمی شود بلکه پزشک کمی غشای سینوس را به سمت بالا می کشد و فضای ایجاد شده را با استخوان پر می نماید و همزمان پایه ایمپلنت را در محل مدنظر قرار می دهد. در سینوس لیفت باز اگر ارتفاع استخوان کمتر از 5 میلیمتر باشد بعد از پیوند استخوان توسط پزشک بیمار باید 6 تا 10 ماه منتظر بماند تا فضای مورد نیاز برای کاشت پایه ایمپلنت ایجاد شود.

آمادگی قبل از انجام سینوس لیفت

آمادگی قبل از انجام سینوس لیفت

سینوس لیفت در واقع عمل جراحی است که طی آن مقداری استخوان را به قسمت آرواره های فک بالا پیوند می دهند اما این استخوان از کجا برداشته می شود؟ در جواب این سوال باید گفت که این استخوان می تواند از یک فرد متوفی برداشته شود و یا ممکن است استخوان گاو باشد. اما در بهترین حالت از بدن خود بیمار مقداری استخوان برداشته شده و یه فک بالا پیوند داده می شود.

اگر تصمیم دارید از استخوان بدن خود برای اینکار استفاده کنید پزشک احتمالا آن را از استخوان ران و با استخوان کشکک زانو بر می دارد.

احتمالا برای تشخیص اناتومی بدن و اینکه استخوان از کدام قسمت بدن تامین شود نیاز به عکسبرداری باشد. امکان دارد پزشک سی تی اسکن تجویز نماید. با انجام آزمایشات بیشتر پزشک می تواند سلامت سینوس هایتان را بررسی نماید و پهنا و ارتفاع استخوان آن را تشخیص دهد.

در صورتی که به بیماری فصلی دچار هستید و یا به فصل خاصی حساسیت دارید بهتر است درمان را زمانی آغاز نمایید که بیماری بهبود یافته و حساسیت شما بر طرف شده است. انجام عمل لیفت سینوس در زمانی که سینوس غیر فعال است پیشنهاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید