کامپوزیت فلو چیست؟

کامپوزیت فلو چیست؟

کامپوزیت فلو محصولی برای بازسازی دندان است. این محصول از ترکیبات میکروهیبریدی ساخته شده و حاوی ذرات BisGMA و TEGDMA می باشد. این نوع کامپوزیت در چاله دندان و سیلانت های فشرده مورد استفاده قرار می گیرد. خواص فیزیکی محصول فلو مانند مقاومت در برابر سایش و استحکام نسبت به کامپوزیت های نوع دیگر پایین تر است. این محصول برای تعمیر لبه های دندان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کامپوزیت بیشترین استفاده را در ترمیم دندان دارد. معمولا جلوه ی ظاهری این نوع کامپوزیت شفاف تر از سایر کامپوزیت های معمولی است. استحکام پایین و همچنین سایش پذیری این محصول از معایب آن به شمار می آید. اما زیبایی و طبیعی بودن آن از مهمترین مزایای این نوع کامپوزیت است. این محصول برای ترمیم دندان های قدامی خطرناک است و ممکن است نور از طریق کامپوزیت به حفره دهان نفوذ کند و رنگ دندان را خاکستری جلوه دهد.

کاربردهای کامپوزیت فلو

 • برای ترمیم های کلاس III و V مورد استفاده قرار می گیرد.
 • برای پر کردن حفره های پایه دندان نقش دارد.
 • به عنوان یک بیس یا لاینر در باکس ترمیم مستقیم، پیش از قرار دادن کامپوزیت Bulk fill استفاده می شود.
 • این محصول دارای رادیواپسته‌ی بالاست.
 • برای ترمیم دندان های اولیه و تعمیر ضایعات مینای دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • با دارا بودن سیالیت بالا برای تسهیل دسترسی به حفره های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مقاومت مکانیکی بالایی نسبت به سایر کامپوزیت ها دارد.
 • برای کولاژ دندان های شکسته کارایی دارد.

نحوه کار

پس از آماده‌سازی مواد، دندانپزشک برای ترمیم کلاس III و V را به صورت لایه به لایه روی دندان قرار می‌دهد سپس برای سفت شدن هر لایه نیز از تابش یک نور با طول موج ویژه استفاده می‌کند. هنگامی که فرایند به پایان رسید، دندانپزشک کامپوزیت دندانپزشکی را به تناسب دندان شکل می‌دهد. سپس برای زیباسازی و فرم بهتر و از بین رفتن هر گونه لکه، کامپوزیت دندان پولیش و صیقل داده می‌شود.

مزایای و معایب استفاده از کامپوزیت دندانی فلو

مزایای و معایب استفاده از کامپوزیت دندانی فلو

کامپوزیت فلو دارای ویسکوزیته پایین است و می تواند در گوشه و کناره های حفره که پر کردن آن ها با سایر روش های کامپوزیت سخت است را پر کند. همچنین این نوع کامپوزیت می تواند در لایه های بسیار نازک شکل بگیرد. این امر آن ها را برای پر کردن حفرات کوچک کاربردی می نماید. این نوع کامپوزیت دارای محتوای فیلر کمتر می باشد و این امر باعث کاهش خواص فیزیکی و مکانیکی کامپوزیت و افزایش انقباض پلیمریزاسیون می شود.

انواع کامپوزیت فلو

این محصول دارای انواع بسیار متفاوتی است. اما مهمترین انواع آن شامل موارد زیر می شود.

 • کامپوزیت فلو دنت اسکر
 • کامپوزیت فلو دی ام جی
 • کامپوزیت فلو پرزیدنت
 • کامپوزیت فلو سینو دنتکس

هزینه کامپوزیت فلو

در علم دندانپزشکی در مورد قیمت کار انجام شده چیزی که بسیار اهمیت دارد استفاده از متریال و تکنیک های به روز می باشد. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت کامپوزیت فلو تعداد دندان های نیازمند به ترمیم است. از همه مهمتر تخصص و کار بلد بودن دندانپزشک تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده درمان دارد و سبب بالا رفتن قیمت ها در ترمیم دندان ها می شود. کلینیک که برای درمان به آن مراجعه می کنید نیز از دیگر مواردی است که می توان در هزینه کامپوزیت تاثیر داشته باشد.

کلام آخر

کیلینیک تخصصی ایران زمین  با وجود کادر دندانپزشکی مجرب خدمات کامپوزیت را به بهترین نحو و با کیفیت بالای مواد به بیماران عزیز ارائه می دهد. اگر خواهان ترمیم زیبایی دندان هایتان با کیفیت عالی هستید توصیه ما به شما کلینیک دندانپزشکی ایران زمین است تا درمان خود را به صورت مطمئن و بدون هیچ عوارض جانبی انجام دهید.

این پست دارای یک دیدگاه است

دیدگاهتان را بنویسید