کامپوزیت دندان چیست

کامپوزیت دندان چیست

در بین درمان های موجود برای دندان هایی که دچار شکستگی، زردی، ترک شده است کامپوزیت دندان درمان ایده آلی است. این دندان ها اکثر از لحاظ ریشه درمان شده اند اما ظاهر آنها زیبایی کافی ندارد. از این رو پزشک برای پوشش دادن این دندان ها از کامپوزیت استفاده می کند. کامپوزیت اصولا برای دندان های جلو بالا و پایین کاربرد دارد. مواد مورد استفاده برای انجام کامپوریت نوعی رزین است که درجات استحکام، ضریب شکست نوری و پولیش پذیری آن با هم تفاوت دارد. کامپوزیت دندان ها پوشش داده و مقاومت آنها را افزایش می دهد، زیبایی دندان ها را چندین برابر می کند و عملا هیچ عوارضی نیز برای دندان ایجاد نخواهد داشت.

درمان با کامپوزیت طول درمان بسیار کوتاهی دارد. بعد از درمان ریشه دندان ها جلو پزشک ماده کامپوزیت را در کلینیک ساخته و رنگ آن را تنظیم می کند. این مواد توسط پزشک روی دندان قرار داده شده و به کمک تاباندن نور با طول موج مشخص و مخصوص درمان کامپوزیت سفت می شود. پزشک به کمک دستگاه مواد را پولیش داده و شبیه به دندان واقعی می نماید.

کاربردهای کامپوزیت

امروزه استفاده از کامپوزیت رواج زیادی دارد و دلیل آن زیبایی فوق العاده آن و زمان کوتاه درمان آن است. اما در چه زمان هایی پزشک کامپوزیت دندان را پیشنهاد می دهد.

  • در صورتی که دندان های جلویی شما نیا به عصب کشی و پر کردن داشته باشد.
  • اگر دندان جلویی به شدت تخریب شده باشد.
  • دندان جلو شکسته شده باشد.
  • در صورتی که دندان های جلو با هم فاصله داشته باشد.
  • برای پوشش دادن دندان هایی که ترک خورده اند.
  • دندان های جلویی که فرم درستی ندارند توسط کامپوزیت پوشش داده می شود.
  • گاهی دندان ها رنگ زیبای سفید خود را از دست داده اند که می توان توسط کامپوزیت آنها را پوشش داد.

همانطور که مشاهده نمودید کامپوزیت درمانی بسیار جامع است و بیشتر مشکلات دندان های جلویی را پوشش می دهد.

کاربردهای کامپوزیت

پولیش کامپوزیت دندان

بعد از اینکه کامپوزیت به کمک امواج نوری سفت شد پزشک دندان را به کمک پولیش کامپوزیت دندان را فرم داده  شکل ظاهری آن را مانند یک دندان طبیعی در می آورد. این پولیش باعث زیبا شدن ظاهر کامپوزیت خواهد شد و از اینکه کامپوزیت ایجاد خراش و زخم کند پیشگیری می شود. در واقع پولیش مواد قرار داده شده روی دندان را به فرم دندان نزدیک می کند.

بعد از انجام کامپوزیت ممکن است به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی کامپوزیت زیبایی خود را از دست بدهد. در این زمان است که پزشک به کمک پولیش لکه های ایجاد شده در کامپوزیت را برطرف می کند و به عبارتی زیبایی دوباره کامپوزیت تامین می شود.

انتخاب رنگ در کامپوزیت

همانطور که قبلا گفتیم رنگ کامپوزیت توسط دندان پزشک تعیین می شود. بیشتر افراد برای دندان خود رنگ طبیعی دندان را انتخاب می کنند اما هستند افرادی که ترجیح می دهند دندانشان سفیدتر از حالت طبیعی باشد. اما این کار برای پزشک کار سختی است چرا که پزشک این کار را به شکل دستی انجام می دهد و ممکن است نور اتاق ر انتخاب رنگ را برای او دشوار نماید. البته امروزه دستگاه های دیجیتالی وجود دارد که این کار را برای پزشک آسان تر نموده است. استفاده از این دستگاه و تجربه پزشک می تواند به کمک هم کمپوزیت بسیار زیبا را برای بیمار فراهم آورد.

کلام آخر

با توجه به این که امروزه کامپوزیت محبوبیت زیادی دارد در کلینیک تخصصی ایران زمین نیز شرایط انجام این درمان فراهم شده است. پزشکان متخصص این کلینیک سعی دارند که از مواد بسیار با کیفی استفاده نموده و زیبایی دندان بیمار را چندین برابر نماید.

دیدگاهتان را بنویسید