انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان نیز مانند دیگر روش های درمانی که زیبایی دندان های پیشین را به آنها بر می گرداند، دارای انواع مختلفی است. تفاوت انواع لمینت بسته به مواد اولیه به کار رفته در آن و همچنین نوع ساخت آن و در انتها میزان بودجه مالی بیمار با هم تفاوت دارد. به صورت کلی لمینت را به دو دسته تقسیم می شود.

لمینت کامپوزیتی: این نوع لمینت ماندگاری کوتاه مدت تری دارد و رنگ پذیری آن نسبت به نوع سرامیکی بیشتر است. اما از نظر قیمت این نوع لمینت قیمت مناسبتری دارد و به همین منظور مورد توجه افراد قرار می گیرد.

لمینت سرامیکی: این لمینت قیمت بالایی دارد ولی می توان گفت ماندگاری آن و همچنین رنگ پذیری آن بهتر و بیشتر از انواع لمینت کامپوزیتی می باشد.

لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت در دندانپزشکی به کمک مواد پلیمری ساخته می شود و به همین دلیل به آن لمینت پلاستیکی نیز گفته می شود. مواد در دندانپزشکی توسط پزشک ساخته می شود و با تراش دادن مقداری از مینای دندان مواد کامپوزیتی را روی دندان قرار می دهند. البته اگر دندان پوسیدگی نداشته باشد این کار بدون تراش مینای دندان نیز انجام می گیرد. یکی از مهمترین مزایای لمینت کامپوزیتی عدم نیاز به تراش دندان است که برای افرادی که فقط دندان جلویی آنها زرد شده بهترین گزینه به شمار می آید و لبخند بیمار را فراهم می آورد. این نوع لمنت بعد از اینکه روی دندان قرار داده شد به کمک اشعه روی دنداآید و لبخند فرد را زیبا می کن فیکس می شود.

لمینت سرامیکی

این نوع لیمنت به واسطه ساخته شدن در لابراتور بسیار مقاوم می باشد. لمینت سرامیکی انواع مختلفی دارد که از لحاظ دوام و زیبایی با هم تفاوت دارند. انواع لمینت سرامیکی را می توان در موارد زیر نام برد.

  • لمینت سرامیکی اکسید آلومینیوم
  • لمینت سرامیکی دی سیلیکات لیتیوم
  • لمینت سرامیکی تقویت شده به وسیله لوسایت
  • لمینت سرامیکی فلدسپاتیک
  • لمینت سرامیکی کوارتز ساختگی
  • لمینت سرامیکی لومینیرز
  • لمینت سرامیکی زیرکونیا

همانطور که مشاهده می کنید هر یک از این لمینت ها از لحاظ مواد اولیه با هم تفاوت دارند. از دیگر تفاوت های بین این لمینت از لحاظ قیمت است که بیمار بر اساس بودجه مورد نظر می تواند یکی از این گزینه ها را انتخاب نماید. بعد گرفتن قالب از دهان لمینت در لابراتوار ساخته شده و به کمک مواد باکیفیتی روی  دندان ها نصب می شود.

لمینت ونیر سرامیکی

در صورتی که چند دندان از دندان های جلو نیاز به لمینت داشته باشند بهترین گزینه استفاده از ونیر سرامیکی است. پزشک با استفاده از ونیرهای سرامیکی که در لابراتور ساخته می شود دندان را زیبا می نماید. ونیر سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود و ضخامت ناچیزی دارد. پزشک آن را روی دندان تراش داده شده قرار می دهد و به کمک رزین آن را روی دندان نصب می کند. ونیر سرامیکی دوام بسیار زیادی دارد و در طولانی مدت رنگ خود را از دست نخواهد داد.

لمینت ونیر کامپوزیتی

این نوع لمینت نیز برای پوشش دادن دندان های جلویی به کار می رود. دوام و ماندگاری لمینت ونیر کامپوزیتی نسبت به نوع سرامیکی کمتر است و ممکن است خیلی زود رنگ زیبای خود را از دست بدهد. اما به دلیل قیمت مناسبی که این روش نسبت به لمینت ونیر سرامیکی دارد هنوز مورد توجه بسیاری از بیماران است.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین پزشکان در تلاش هستند که از بهترین روش درمانی برای زیبا نمودن لبخند شما استفاده کنند. پزشکان با بررسی میزان مشکلات دندان های جلویی شما و همچنین با توجه به بودجه مالی که برای درمان در نظر گرفته اید از بهترین نوع لمینت استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید