مسواک بعد از کامپوزیت چه اهمیتی دارد؟

مسواک بعد از کامپوزیت چه اهمیتی دارد؟

یکی از مسائلی که ذهن اکثر بیماران را به خود درگیر می کند مسواک بعد از کامپوزیت دندان است. فرقی نمی کند که شما دندان های طبیعی خود را دارید یا اینکه با یکی از شیوه های درمانی دندانپزشکی آنها را معالجه یا اصلاح زیبایی کرده اید. مهم این است که مسواک زدن مداوم و منظم دندان ها یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار بر سلامت دندان های شماست. کاملا آشکار است که این امر موجب افزایش طول عمر کامپوزیت دندان خواهد شد.  اما اینکه آیا بعد از کامپوزیت دندان ها باید شیوه مسواک زدن خود را تغییر دهیم یا نه؟ و اینکه از چه نوع مسواکی باید استفاده کنیم؟ و سؤالاتی از این قبیل، مسائلی هستند که در این مطلب به بررسی آنها می پردازیم.

کامپوزیت دندان روکشی است از جنس رزین که با روش خاصی بر روی سطح دندان کاشته می شود. این روش، روشی بسیار کارآمد جهت ترمیم زیبایی دندان های معیوب به شمار می رود. چنانچه مسواک بعد از کامپوزیت دندان را جدی نگیریم امکان تجمع مواد غذایی در بین فواصل بسیار ریز بین دندان ها ایجاد می شود. در نتیجه این مکان ها تبدیل به مکانی مناسب جهت رشد باکتری ها شده و پوسیده شدن کامپوزیت و دندان زیر آن را در پی خواهد داشت. از سوی دیگر مصرف مواد غذایی حاوی رنگدانه و نوشیدنی های رنگی می توانند موجب کدر شدن و زرد شدن کامپوزیت دندان گردند. این عارضه با عدم مسواک زدن به موقع تشدید خواهد شد. بنابراین هرگز رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین مسواک زدن دندان ها را بی اهمیت تلقی نکنید.

مسواک بعد از کامپوزیت - کلینیک ایران زمین

آیا بعد از کامپوزیت دندان باید شیوه مسواک زدن خود را تغییر دهیم؟

یکی از مراقبت های پس از کامپوزیت دندان مسواک بعد از کامپوزیت است. شاید مسواک زدن دندان امری بسیار آسان و پیش پا افتاده به نظر برسد اما در اصل اینطور نیست. این کار باید کاملا صحیح و بدون نقص انجام شود. اگر همیشه دقت لازم را در مسواک زدن دندان های خود داشته اید دیگر لازم نیست پس از انجام کامپوزیت دندان روش مسواک زدن خود را تغییر دهید. در واقع جهت مراقبت از کامپوزیت دندان باید همان کارهایی را انجام دهید که برای مراقبت از دندان های طبیعی خود می کردید. فقط لازم است کمی حساسیت بیشتری به خرج دهید.

مسواک بعد از کامپوزیت - کلینیک ایران زمین

مسواک و خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان از مواد شیمیایی و رزینی ساخته می شود. طبیعتا میزان استحکام و مقاومت این مواد نسبت به مینای دندان کمتر است. بنابراین لازم است نکات فراوانی را در راستای مراقبت و نگهداری این روکش های کامپوزیتی رعایت کنید. یکی از این نکات مهم، انتخاب صحیح مسواک و خمیر دندان مورد استفاده است. امروزه انواع بسیار متنوعی از مسواک ها و خمیردندان ها در بازار وجود دارند. هر کدام از آنها دارای خواص متفاوت و منحصر به فردی هستند. بنابراین لازم است با توجه به شرایط دندان های خود بهترین مسواک و بهترین خمیردندان را انتخاب نمایید. برخی از نکاتی که باید مد نظر داشته باشید عبارتند از:

  • از خمیردندان هایی استفاده کنید که خاصیت سایشی کمتری دارند.
  • از به کار بردن خمیردندان های حاوی سدیم کربنات، جوش شیرین و پراکسید هیدروژن خودداری کنید. این مواد موجب از بین رفتن شفافیت کامپوزیت دندان می شوند.
  • بهتر است از خمیردندان های ژله ای یا خمیردندان های مخصوص دندان حساس استفاده کنید.
  • از استفاده مسواک دارای تارهای زبر پرهیز کنید. این مسواک ها موجب ساییده شدن سطح رویی کامپوزیت دندان شده و موجب کدر شدن آن می گردد.
  • بهتر است از مسواکی استفاده کنید که تار هایی نرم و انعطاف پذیر دارد.

کلام آخر

کلینیک تخصصی ایران زمین افتخار دارد بهترین و با کیفیت ترین خدمات دندانپزشکی را با مناسب ترین هزینه ها ارائه دهد. چنانچه دندان های شما از لحاظ سلامت یا زیبایی مشکلی دارند می توانید با اطمینان خاطر از خدمات این کلینیک مجهز بهره مند شوید. در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان در زمینه لمینت دندان، کامپوزیت دندان و دیگر روش های زیبایی دارید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید