حساسیت دندان بعد از کامپوزیت دندان به چه دلایلی رخ می دهد؟

حساسیت دندان بعد از کامپوزیت دندان به چه دلایلی رخ می دهد؟

یکی دیگر از عوارضی که کامپوزیت دندان باعث ایجاد آن می شود افزایش حساسیت دندان بعد از کامپوزیت است. احتمالا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که مشکلات و عوارض کامپوزیت بعد از درمان، شما را در انجام به شک انداخته است. توجه داشته باشید که هر ماده ای احتمال ایجاد حساسیت در بدن را دارد و مواد دندان پزشکی از این قائده مستثنی نیست.

دلایل حساسیت دندان بعد از کامپوزیت

دلایل زیادی وجود دارد که باعث بروز حساسیت دندان ها می شود، البته برخی از این مشکلات به تعویض یا ترمیم کامپوزیت دندان ختم می شود. دلایل کلیدی که باعث حساسیت دندان ها می شوند عبارتند از:

پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت

حتی با وجود کامپوزیت ممکن است که دندان دچار آسیب و پوسیدگی شود. پوسیدگی ممکن است که در لبه اتصال روکش کامپوزیت با دندان ایجاد شود. در این صورت اگر پوسیدگی زیر روکش منتشر شده باشد و به دندان نفوذ کرده باشد، باعث التهاب و حساسیت دندان خواهد شد. در صورتی که به اعصاب نفوذ کرده باشد به عصب کشی برای رفع درد و حساسیت دندان لازم است. در برخی موارد برای کاهش هزینه به جای تعویض کامپوزیت، می توان عصب کشی را با ایجاد یک سوراخ روی روکش انجام داد.

حساسیت دندان بعد از کامپوزیت

عدم مراقبت از دندان ها

بسیاری از بیماران با اینکه به آنها توصیه می شود که تا چند روز بعد از انجام کامپوزیت از خوردن غذا های سفت و چسبناک جلوگیری کرده و بیشتر از کامپوزیت های خود مراقبت کنید، در انجام توصیه های دندان پزشک سهل انگاری می کنند. در نتیجه با خوردن و گاز زدن غذا های سفت به کامپوزیت های خود آسیب می رسانند. بنابر این باعث ایجاد حساسیت دندان ها خواهد شد که با احساس درد و ناراحتی همراه است.

آسیب دیدگی لثه

ساییدگی ناشی از کاهش پلاک ها، مسواک و استفاده بیش از حد از نخ دندان و همچنین رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان بعد از انجام کامپوزیت می تواند به حساسیت و آسیب دیدگی لثه منجر شود. لثه ها با افزایش سن، بیشتر پس روی دارند و همین امر باعث می شود که حساسیت دندان ها را افزایش دهد.

علائم حساسیت دندان ها

در صورتی که حساسیت دندان بهبود نیافت یا شدید تر شد ممکن است که نشان دهنده یکی از مشکلات زیر باشد:

درد ارجاعی

گاهی اوقات حساسیت دندان مربوط به دندان های دیگری است ولی شما درد آن را در یک جای دیگر احساس می کنید. به این نوع درد، درد ارجاعی گفته می شود. در صورت روکش کردن دندان مورد نظر اگر دندان دیگری دچار تحریک شده باشد یا آسیب دیگری دیده باشد ممکن است که درد آن را در دندانی که روکش شده است احساس کنید.

حساسیت دندان بعد از کامپوزیت
Woman with a toothpain

احساس درد هنگام خوردن غذا های سرد

هنگامی که دندان خود را روکش می کنید در روز های اول ممکن است دندان شما نسبت به غذا های سرد یا گرم حساسیت نشان دهد به خصوص در نزدیکی لثه. این فرایند زمانی رخ می دهد که مینای دندان هنگام انجام روکش کامپوزیت، تراشیده شود و لایه عاج آن نمایان باشد. در این هنگام زمانی که شما غذاهای سرد یا داغ می خورید درد زیادی در لثه های شما ایجاد می شود.

درمان حساسیت دندان

برای برطرف کردن حساسیت دندان باید با دندان پزشک خود مشورت کنید. ممکن است که پزشک روش هایی مانند فلوراید درمانی، استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس  یا دهانشویه را به شما توصیه نماید. در هر صورت باید اول وضعیت دهان و دندان شما بررسی شود تا عامل حساسیت دندان مشخص شود.       

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین تعویض و ترمیم کامپوزیت دندان انجام می شود. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر می توایند اینجا کلیک کنید.                                        

دیدگاهتان را بنویسید