کج شدن ایمپلنت دندان به چه دلیل اتفاق می افتد؟

کج شدن ایمپلنت دندان به چه دلیل اتفاق می افتد؟

از معدود مشکلاتی که ممکن است برای بیماران پیش آید، کج شدن ایمپلنت دندان می باشد. ایمپلنت دندان را به عنوان بهترین روش درمانی برای پر کردن جای خالی دندان کشیده شده می شناسیم. هر روش درمانی مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگر چه مزایای ایمپلنت دندان بر معایب آن غالب است اما در هر حال این روش درمانی نیز ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. گاه ممکن است مشکلات پیش آمده دلیلی بر شکست ایمپلنت دندان یا هشداری برای آسیب های جدی تر باشند.

توصیه مهم این است که هرگونه عارضه ای را جدی بگیرید. چرا که ایمپلنت دندان فقط آن چیزی که در ظاهر قابل مشاهده است نبوده و قسمتی از آن در داخل لثه و استخوان فک قرار گرفته است. بنابراین بروز هر گونه مشکلی برای ایمپلنت دندان می تواند سلامتی شخص را به خطر اندازد..

دلیل کج شدن ایمپلنت دندان

اگر احساس می کنید ایمپلنت دندان شما کج شده است باید سریعا به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اما مهمترین دلایل کج شدن ایمپلنت دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

کج شدن ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

کج بودن روکش ایمپلنت دندان

کج شدن ایمپلنت دندان ممکن است مربوط به پروتز مصنوعی یا روکش آن باشد. اگر روکش ایمپلنت دندان لق یا کج نصب شود و شما متوجه نشوید یا به آن اعتنا نکنید با وارد آمدن فشار یا ضربه ای نه چندان شدید، اباتمنت و چه بسا پایه ایمپلنت دندان نیز آسیب خواهند دید. با گذشت زمان ممکن است بافت لثه و حتی بافت استخوان فک آسیب ببیند و یا بیمار دچار عفونت شدید ایمپلنت دندان شود. عدم رعایت اصول کاشت ایمپلنت دندان، استفاده از اجزاء نامتناسب و یا نامرغوب ممکن است عامل بروز این مشکل باشد. در موارد بسیار نادر ممکن است کج شدن یا جابجا شدن ایمپلنت دندان مربوط به فیکسچر باشد. هر دو حالت باید در اسرع وقت و توسط متخصص ایمپلنت دندان ویزیت و درمان شوند.

جایگذاری کج یا زاویه دار ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان در دو حالت ممکن است به صورت کج یا  زاویه دار کاشته شود.

عدم مهارت دندانپزشک

متأسفانه برخی از دندانپزشکان بدون اینکه مهارت لازم را داشته باشند اقدام به کاشت ایمپلنت دندان می کنند. از جمله اشتباهاتی که ممکن است در این حالت رخ دهد، کاشت فیکسچر ایمپلنت دندان به صورت کج و نامناسب است. این امر می تواند برای بیمار خطرآفرین باشد. آسیب دیدن اعصاب فک از جمله عصب فک تحتانی که منجر به بی حسی لب و چانه خواهد شد نمونه ای از این عوارض است. سوراخ شدن سینوس فک بالا و کف بینی که ممکن است منجر به سینوزیت شود. در ضمن آسیب جدی به ریشه دندان مجاور وارد شده و دندان لق می شود. در صورتی که این مشکل پیش آید باید ایمپلنت دندان برداشته شود.

کج شدن ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین
شرایط بیمار

گاه ممکن است بیمار به هر دلیلی شرایط لازم جهت کاشت ایمپلنت دندان عمودی و نرمال را نداشته باشد. برای مثال استخوان فک او به میزان زیادی تحلیل رفته است و اکنون شرایط پیوند استخوان را ندارد. در این صورت دندانپزشک ناچار به استفاده از ایمپلنت دندان زاویه دار خواهد بود. در این روش از اباتمنت های زاویه دار نیز استفاده می شود و در نهایت بیمار دارای دندان های صاف و مرتب خواهد بود. نحوه انجام کار در این روش بسیار حساس بوده و نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد. از مزایای کاشت ایمپلنت دندان زاویه دار این است که ایمپلنت دندان در استخوان خود فرد کاشته شده است. در واقع نهایت استفاده از استخوان فک او می شود. همچنین طول درمان و جلسات ایمپلنت دندان و در نتیجه، هزینه های درمان نیز کاهش می یابند.

سخن آخر

کلینیک تخصصی ایران زمین این افتخار را دارد که تمامی خدمات دندانپزشکی را به مراجعین خود ارائه دهد. به کار گیری متخصصان کار کشته و تجهیزات مدرن دندانپزشکی تنها نمونه ای از مزایای این کلینیک می باشد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه انجام ایمپلنت می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید