ضخامت لمینت دندانی چه تاثیری در زیبایی دارد؟

ضخامت لمینت دندانی چه تاثیری در زیبایی دارد؟

ضخامت لمینت دندانی بستگی به نوع لمینت و جنس آن دارد. امروزه لمینت ها در ضخامت های متفاوت وجود دارد که در برخی موارد بسیار نازک و در حد 0.2 تا 0.3 میلیمتر ساخته می شوند. این لمینت ها در مقابل سایر لمینت ها بسیار طبیعی تر بوده و نیازی به تراش دادن مینای دندان ندارند. در صورتی که لمینت های سنتی از جنس پورسلین لازم است کمی مینای دندان تراشیده شود تا آماده نصب روکش شود. در غیر این صورت یک لایه به رویه دندان اضافه می شود و دندان ها حالت طبیعی خود را از دست می دهند. هرچند این نوع مواد نیز در کنار مزایای زیاد، معایبی دارند که در ادامه به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

ضخامت لمینت دندانی

تفاوت های لمینت دندان نازک و لمینت سرامیکی معمولی

مهم ترین تفاوت لمنیت ها، ضخامت لمینت دندانی است. ضخامت لمینت سرامیکی معمولی در حودو 5 میلی متر است. ولی لمینت های بسیار نازک ضخامتی برابر 0.2 تا 0.3 میلی متر دارند. این ضخامت به اندازه ای کم است که نیازی نیست تا دندان برای نصب آن آماده شود. بدون اینکه دندان ها تراش داده شوند، لمینت دندان به صورت مستقیم بر روی آن نصب می شود. هر گونه اضافه شدن ضخامت بر روی دندان ها حالت طبیعی و زیبایی آن را خواهد گرفت.  

مزایای لمینت دندان با ضخامت کم نسبت به لمینت های معمولی

همانطور که توضیح دادیم لمینت دندان بسیار نازک می تواند مزایای زیادی داشته باشد. در این قسمت به اهم این موارد اشاره می کنیم:

عدم آسیب به ساختار دندان

ضخامت لمینت دندانی با اندازه نازک نیازی به تراشیدن برای نصب بر روی دندان ندارد. به همین دلیل به ساختار دندان هیچگونه آسیبی وارد نمی شود.

امکان برگشت به حالت قبل

یکی از مهم ترین معایب لمینت دندان این است که نمی توان مجددا به حالت قبل بازگشت. زیرا رویه ای از مینای دندان برداشته شده و نمی توان این لایه را بازگرداند. به همین دلیل فرد تا پایان عمر باید لمینت دندان را بر روی دندان های خود حفظ نماید. در صورتی که لمینت های بسیار نازک این مشکل را ندارند. در این مورد در صورت انصراف از نصب روکش و یا نارضایتی از این حالت می توان به سادگی لمینت دندان را از روی دندان برداشت.

عدم نیاز به بی حسی

در بسیاری از موارد برای نصب روکش لمینت دندان نیاز است از بی حسی استفاده شود. چون نیاز به تراشیدن دندان است، ممکن است فرد برای اینکه دردی را هر چند مختصر احساس نکند از بی حسی استفاده شود. ولی برای لمینت دندان با ضخامت بسیار نازک نیازی به بی حسی نیست. زیرا دندان ها تراشیده نمی شوند و بالطبع دردی نیز حس نمی شود.

ضخامت لمینت دندانی

عدم حساسیت دندان ها

بعد از تراش دادن دندان ها، حساسیت دندان در برابر تغییر دما بالا می رود. این حالت برای فرد ممکن است آزاردهنده باشد. در صورتی که عدم تراش دادن مینای دندان باعث می شود تا این حساسیت وجود نداشته باشد.

معایب لمینت دندان با ضخامت کم نسبت به لمینت سرامیکی

با وجود این مزایا، معایبی نیز این روش به دنبال دارد که برای آگاهی و انتخاب صحیح تر می خواهیم این معایب را نیز توضیح دهیم. ضخامت کم لمینت دندان باعث می شود تا عیوب ظاهری دندان مانند تغییر رنگ به خوبی پوشش داده نشود. همچنین در این روش برای اینکه در مرز لثه نیاز به قرار دادن ضخامت بیشتری از لمینت دندان می باشد، احتمال تجمع پلاک و باکتری ها زیاد می شود. به مرور زمان این باکتری ها به داخل دندان ها نفوذ کرده و ممکن است باعث پوسیدگی دندان های زیرین شوند.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین لیمنت دندان از بهترین برندها انتخاب می شود تا ضخامت استاندارد داشته باشد. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید