ضخامت کامپوزیت دندان در ماندگاری آن تاثیر دارد؟

ضخامت کامپوزیت دندان در ماندگاری آن تاثیر دارد؟

آنچه افرادی که کامپوزیت دندان انجام می دهند، باید بدانند ضخامت کامپوزیت دندان است. کاربرد اصلی کامپوزیت دندان بهبود ظاهر دندان ها و اصلاح طرح لبخند است. کامپوزیت دندان پوشش نازکی هستند که به بخش جلوی دندان متصل می شود. ضخامت این پوشش معمولا حدود 5/0 تا 6/0 میلیمتر است.  در واقع این روکش ها از نظر ضخامت هم اندازه لنز های تماسی چشم هستند. برخی از انواع کامپوزیت ها هم حتی نازک ترم هستند. در مقایسه با روکش های قدیمی دندان می توان گفت که ضخامت این دسته از روکش ها تقریبا نصف روکش های قدیمی می باشد.

کامپوزیت بدون تراش

ونیر بدون تراش از محبوب ترین و جدید ترین متد های روکش دندان است. با استفاده از کامپوزیت بدون تراش می توان به سرعت دندان ها را سفید تر کرد. کامپوزیت های بدون تراش لایه های نازک و ظریفی هستند که روی سطح دندان می چسبند. همانطور که از نامش پیدا است ونیر های بدون تراش نیازی به ترمیم، اصلاح و تراش دندان ندارد. نازکی، ظرافت و دوام لایه های روکش لومینر استفاده از ونیر بدون تراش و عدم انجام تراش دندان کمی بحث برانگیز است.

ضخامت کامپوزیت دندان

ضخامت کامپوزیت بدون تراش

گفتیم که روکش های بسیار نازک هستند. ضخامت کامپوزیت دندان بدون تراش بین 5/0 تا 1 میلی متر است ( تقریبا هم اندازه با لنز های چشم) که تقریبا نصف روکش های قدیمی است. همین اختلاف جزئی هنگام کار گذاشتن هنگام کار گذاشته شدن و اضافه شدن ضخامت کامپوزیت به دندان، بیشتر از آنچه که تصورش را می کنید خود را نشان می دهد. قرار دادن کامپوزیت بدون تراش روی دندان ها مزایا و نتایجی هم دارد. به طور کلی هر عاملی که باعث شود روکش به طور کامل به دندان بچسبد و در سلامت و زیبایی دندان مفید باشد، نازک بودن کامپوزیت بدون تراش است.

مزایا کامپوزیت بدون تراش

همانطور که می دانید تراش دادن مینای دندان عوارضی دارد که انجام کامپوزیت دندان را برای همه مقدور نی کند. اگر این عوارض وجود نداشت همه تمایل داشتند که از روش های زیبا نمودن دندان ها برای داشتن لبخند زیبا استفاده کنند. از مزایای کامپوزیت بدون تراش می توان به مواردزیر اشاه نمود:

محافظ از دندان

کامپوزیت بدون تراش نیازی به تراش و آماده سازی دندان ندارد بنابر این می توان گفت از بی ضررترین روکش های موجود در بازار است. همچنین این روکش ها به دلیل نازک بودنشان به تمامی سطوح مینای دندان می چسبد و یک لایه محافظتی بسیار قوی در برابر آلودگی ایجاد می کند. روکش های قدیمی به خاطر وجود برآمدگی ها و حفره هایی در سطح دندان ممکن است در هنگام تراش دندان، چسبیدن دندان به روکش به خوبی صورت نگیرد و از دندان به خوبی محافظت نشود.

ضخامت کامپوزیت دندان

کمترین حساسیت دندان

دندان ها پس از جایگذاری کمترین حساسیت را از خود نشان می دهند در صورتی که روکش های قدیمی با بروز حساسیت روبه رو هستند.

عدم ترس از دندانپزشک

نصب این روکش ها نیاز به عمل اضافی ندارند بنابر این می توان گفت روند درمانی خاصی ندارد.

لایه محافظتی بسیار قوی

روکش های بدون تراش به دلیل نازکی زیاد به راحتی بر روی سطح دندان می چسبد و یک لایه ی محافظتی بسیار قوی در برابر آلودگی و آسیب ایجاد می کنند. در حالی که روکش های قدیمی قبل از چسباندن نیز به آماده سازی دندان دارد. ممکن است که به خاطر وجود حفره هایی در سطح مینای دندان در هنگام تراش دندان چسبیدن روکش به دندان به خوبی صورت نمی گیرد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین برندهای کامپوزیت استفاده می شود. این به پزشک کمک میکند که مینای دندان را کمتر تراش دهد و یا اینکه تراش ندهد. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید