تأثیر سیگار بر ایمپلنت دندان چیست و چر نباید در طی درمان سیگار مصرف نمود؟

تأثیر سیگار بر ایمپلنت دندان چیست و چر نباید در طی درمان سیگار مصرف نمود؟

تأثیر سیگار بر ایمپلنت دندان عمدتا به تعداد سیگار مصرفی توسط فرد در روز بستگی دارد. هر چه این تعداد کمتر باشد، احتمال موفقیت ایمپلنت دندان بالاتر می رود. معمولا دوهفته قبل از ایمپلنت دندان و دو هفته بعد از آن از فرد خواسته می شود سیگار خود را ترک کند. بنابراین بهتر است قبل از این دوره، مصرف خود را پایین آورده تا بتوانید در این بازه زمانی به حداقل ممکن برسانید. جالب است بدانید که در صورت ترک سیگار در این بازه زمانی، احتمال موفقیت ایمپلنت دندان را تا 90 درصد افزایش خواهید داد و نیز 15 درصد افرادی که موارد خواسته شده را رعایت نمی نمایند، ممکن است بعد از پنج سال مجبور شوند دوباره ایمپلنت دندان خود را تعویض نمایند. البته قابل ذکر است که سیگار کشیدن مانع کاشت ایمپلنت دندان نخواهد شد ولی موفقیت این جراحی را تا حدود زیادی کاهش خواهد داد.

مراحل ایمپلنت دندان و تأثیر سیگار در آن

برای اینکه بهتر بتوان تأثیر سیگار بر ایمپلنت دندان را توضیح داد، بهتر است با مراحل ایمپلنت دندان آشنا شویم و تأثیر سیگار را در هر کدام از این مراحل بررسی نماییم. ایمپلنت دندان در دو مرحله انجام می گیرد. مرحله اول که جراحی می باشد و قسمتی از لثه بریده و فضایی برای قرار دادن پایه ایمپلنت ایجاد می شود. در این مرحله مصرف سیگار باعث اختلال در جوش خوردن لثه می گردد و نیز استخوان اطراف ایمپلنت دندان را به مرور تحلیل داده و نقش مخربی در بهبود زخم خواهد داشت. در مرحله دوم که قرار دادن روکش و تاج بر روی ریشه مصنوعی می باشد، به علت پایین بودن سیستم ایمنی افراد سیگاری و عدم مقابله بدن این افراد با باکتری های موجود، التهاب بیشتری در اطراف ایمپلنت دندان بوجود می آید و این موضوع یکی دیگر از عوامل عدم موفقیت ایمپلنت دندان در افراد سیگاری است.

تأثیر سیگار بر ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

ممنوعیت سیگار کشیدن در این دوره به علل مختلفی ایجاد می گردد که در ذیل به این موارد اشاره می کنیم:

وجود نیکوتین در سیگار

نیکوتین موجود در مواد دخانی از جمله سیگار اثرات مخربی در جوش خوردن پایه ایمپلنت دندان با استخوان فک بر جا می گذارد و این موضوع باعث شکست کاشت ایمپلنت دندان می شود.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عمومأ افراد سیگاری کمتر از سایر افراد به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهند و این موضوع باعث ایجاد بیماری هایی مانند التهاب لثه، عفونت محل جراحی و … می گردد و روند بهبودی در فرد را مختل می نماید.

آسیب به بافت های دهان و دندان

بسیاری از متخصصان دهان و دندان براین موضوع عقیده دارند که سیگار کشیدن باعث سوختن بافت های داخل دهان و دندان شده و موجب ضخیم شدن لایه های بالایی سلول های پوست می شود و همین موضوع  تأثیر منفی در فرآیند بهبود دارد. همچنین اثر مخربی که سیگار بر ایمپلنت دندان می گذارد در کاهش سیستم ایمنی و دفاعی بدن می گذارد و بهبود یافتن زخم را به تعویق می اندازد.

تأثیر سیگار بر ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

آسیب به غدد بزاقی  دندان

تأثیر سیگار بر ایمپلنت دندان را می توان در آسیب به غدد بزاقی و خشک شدن آن نیز مربوط دانست. بزاق دندان باعث از بین رفتن باکتری های موجود در دهان شده و باعث کاهش روند پیشرفت آنها می شود. خشک شدن بزاق دندان شرایط را برای رشد باکتری ها و بروز بیماری هایی مانند پریودنتال مهیا می کند.

سیگار کشیدن و تحلیل استخوان فک

عدم جوش خوردن ایمپلنت دندان به استخوان فک باعث تحلیل رفتن استخوان،  افتادن یا لق شدن ایمپلنت دندان می گردد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین خدمات ایمپلنت دندان با بهترین برندهای روز دنیا به بیماران عزیز ارائه می شود. تلاش داریم با اطلاع رسانی دقیق مراحل انجام ایمپلنت را هر چه بهتر و سریع تر به اتمام برسانیم. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه ایمپلنت دندان دارید می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید