تفاوت لمینت و کامپوزیت

تفاوت لمینت و کامپوزیت

با اینکه هدف لمینت و کامپوزیت زیبا نمودن دندان های جلویی شما است اما تفاوت های عمده ای بین آنها مشاهده می شود. از مهمترین تفاوت های لمینت دندان با کامپوزیت دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

تفاوت در نحوه نصب

در کامپوزیت دندان پزشک نیازی به تراش دندان ندارد و با ساخت مواد اولیه در دندانپزشکی آن را روی دندان های جلویی پیاده می کند. این در حالی است که پزشک قبل از انجام لیمنت دندان از دهان قالبگیری نموده و لیمنت حتما باید در لابراتوار ساخته شود. در صورتی که دندان ها دچار پوسیدگی و یا انحراف نباشند پزشک در کامپوزیت دندان را تراش نمی دهد و مواد کامپوزیت را روی دندان پس از شستشو با مواد مخصوص مالیده و فرم می دهد. در انتها به کمک اشعه آن را فیکس می نماید و در صورت نیاز به کمک پولیش آن را براق و هم سطح با دیگر دندان ها می نماید. اما در لمینت پزشک باید ابتدا مقداری هر چند کم از دندان را تراش داده و سپس قالبگیری را انجام دهد. بعد از ساخته شدن لیمنت پزشک آن را با چسب مخصوص به دندان ها متصل می کند.

تفاوت در قیمت

کامپوزیت به واسطه ساخته شدن در داندانپزشکی قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به لمینت دندان دارد اما لیمنت ماندگاری طولانی و استحکام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.

تفاوت در زیبایی

اگر این سوال را دارید که لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟ باید در جواب بگوییم که لمینت به دلیل ساختار یکسان و مواد اولیه با کیفیتی که در ساخت آن استفاده شده است در طولانی مدت زیبایی بیشتری دارد و رنگ پذیری آن بسیار کم است. این درحالی است که در طولانی مدت کامپوزیت زیبایی خود را به مرور از دست خواهد داد. اما در روزهای اول تفاوت چندانی بین لمینت و کامپوزیت از لحاظ زیبایی وجود ندارد.

تفاوت در کیفیت

از لحاظ ماندگاری و طول عمر می توان لمینت را بهتر از کامپوزیت دانست به طور میانگین متخصصین ماندگاری لمینت را تا 20 سال نیز تخمین زده اند، این در حالی است که کامپوزیت بعد از نهایتا 10 سال کیفیت خود را از دست داده و باید تعویض شود. رنگ پذیری کامپوزیت بسیار بیشتر از لمینت است. با اینکه مهمترین توصیه بعد از کامپوزیت و لمینت رعایت بهداشت دهان و دندان است اما در صورتی که اهل مسواک زدن نیستید بهتر است لمینت را انتخاب نمایید.پس به طور کلی در جواب این سوال که لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت می توان گفت لمینت مزایای بیشتری برای بیمار دارد.

تفاوت در کاربرد

در صورتی که تمامی دندان های جلویی شما دچار مشکلانی اعم از زرد رنگی، پوسیدگی، ترک، انحراف، فاصله بین دندان ها و … شده است بهتر است از لیمنت استفاده نموده و همه آنها را به صورت همزمان درمان نمایید اما در صورتی که فقط یک یا چند دندان دچار شکستگی، ترک، پوسیدگی و یا داشتن فاصله بینشان شده است کامپوزیت درمان بهتری است چرا که نیاز به تراش ندارد و می توان یک دندان را به راحتی درمان نمود.

کلام آخر

همانطور که متوجه شدید لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دندان مزایای بیشتری دارد اما متاسفانه هزینه انجام لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت دندان است. توجه به این نکته خالی از لطف نیست که با اینکه لمینت گرانقیمت تر است اما دوام آن دو برابر کامپوزیت است پس می توان آن را مقرون به صرفه دانست. در کلینیک تخصصی ایران زمین می توانید بسته به نیاز خود و بودجه مالی بهترین انتخاب را بین کامپوزیت دندان و لمینت دندان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید