علت لق شدن لمینت دندان چیست؟ نحوه پیشگیری از آن

علت لق شدن لمینت دندان چیست؟ نحوه پیشگیری از آن

یکی از عوارض لمینت دندان، لق شدن و شل شدن آن است. ولی اینکه علت لق شدن لمینت دندان چیست و چه عواملی باعث ایجاد این عارضه می شوند، موضوع اصلی این مقاله می باشد. لمینت دندان یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین روش ها برای اصلاح طرح لبخند می باشد. در این روش نواقص ظاهری دندان ها با استفاده از روکش مخصوص پوشش داده شده و حالت طبیعی دارد.

علت آن تراش دادن مینای دندان و نصب روکش بر روی دندان ها است. ولی ممکن است نصب روکش به صورت صحیح و مناسب انجام نشود و این علت اصلی لق شدن لمینت دندان است. در کنار این مساله مسایلی مانند بیماری های لثه، عدم نگهداری و مراقبت صحیح از لمینت دندان و … می تواند دیگر علل بروز این مشکل به شمار رود. بنابراین باید دو عامل اصلی انتخاب دندانپزشک و مراقبت های بعد از نصب را به درستی رعایت نماییم.

علت لق شدن لمینت دندان

بررسی علل لق شدن لمینت دندان

همانطور که گفته شد در لمینت دندان، بعد از تراش دادن مینای دندان و ایجاد فضای مناسب، روکش بر روی دندان ها قرار داده می شود. این روکش به وسیله چسب مخصوص و یا سیمان بر روی دندان ها ثابت شده و به وسیله تاباندن نور و اشعه سفت می شود. ولی عواملی در این بین باعث بروز مشکلی به نام لق شدن لمینت دندان می شود. در این قسمت می خواهیم علل بروز این عارضه و علت لق شدن لمینت دندان را بررسی نماییم:

عدم نصب مناسب روکش لمینت دندان

یکی از علل لق شدن لمینت دندان ، عدم جایگذاری صحیح و مناسب روکش لمینت دندان می باشد. اینکه فاصله ای بین لثه و روکش وجود داشته باشد و به درستی آن فاصله پر نشود، می تواند علت لق شدن لمینت دندان شود. این مشکل غیر از بروز این عارضه می تواند باعث بیماری های لثه مانند پریودنتال و …، پوسیدگی دندان های زیر روکش، عفونت لثه و … شود.

بنابراین بدون اینکه بیمار متوجه این مشکل شود، عفونت به دهان و حتی خون بیمار نیز ممکن است وارد شود و عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. بنابراین لزوم نصب و پر کردن صحیح مرز بین لثه و روکش مشخص می شود. این عوارض در صورتی پیش خواهد آمد که دندانپزشک تخصص و مهارت لازم را در این زمینه نداشته باشد. در صورتی که دندانپزشک در انجام و نصب روکش دقت و ظرافت لازم را نداشته و تمامی فضاهای خالی را با استفاده از چسب و یا سیمان مخصوص پر نکند، احتمال بروز این موارد بسیار بالا می رود.

علت لق شدن لمینت دندان

عدم مراقبت های صحیح بعد از نصب روکش لمینت دندان

یکی دیگر از علل لق شدن لمینت دندان، عدم مراقبت های صحیح و مناسب بعد از نصب روکش می باشد. لزوم مراقبت های بهداشتی و استفاده مرتب از مسواک، نخ دندان و دهانشویه مخصوص لمینت دندان یکی از این موارد است. همچنین مراقبت های تغذیه ای مانند عدم مصرف مواد غذایی سفت و چسبنده و نیز شکستن  و یا خورد کردن مواد سفتی مانند ناخن و یا یخ نیز از جمله این موارد به شمار می رود. در صورتی که این موارد باعث ایجاد فاصله و لق شدن روکش شوند، ممکن است عوارضی مانند عفونت و التهاب لثه و به دنبال آن بیماری های لثه را ایجاد نمایند. با این مراقبت ها هرگونه پلاک و جرم از روی دندان ها پاک شده و اجازه نفوذ به سطح داخلی دندان داده نمی شود.  

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین لمینت دندان، کامپوزیت دندان و گامپوزیت ونیر را بابهترین متریال انجام می دهیم. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در اینجا کلیک کنید.

.

دیدگاهتان را بنویسید