علت لق شده کامپوزیت ونیر چیست؟

علت لق شده کامپوزیت ونیر چیست؟

مهمترین علت لق شده کامپوزیت ونیر گذشت چندین سال از نصب آن است، بابت لق شدن ونیر دندانتان نباید نگران باشید. زیرا انجام کامپوزیت ونیر یک روش ساده و راحت برای زیبایی به کار می رود و بعد از لق شدن بر اثر عوامل زیر می توانید به راحتی کامپوزیت را ترمیم کنید.

بروز بیماری عفونت لثه

بعد از نصب کامپوزیت ونیر و گذشت چند سال احتمال دارد لثه شما دچار عفونت شود. این امر موجب می شود کامپوزیت ونیر آسیب ببیند و اگر عفونت لثه شما شدید باشد یا التهاب لثه داشته باشید موجب شل شدن و افتادن کامپوزیت ونیر می شود.

پوسیدگی دندانی که کامپوزیت ونیر دارد

یکی دیگر از علت لق شده کامپوزیت ونیر پوسیدگی دندان است. در صورتی که به طور مداوم بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، بعد از گذشت مدتی دندانی که کامپوزیت ونیر دارد دچار پوسیدگی می شود و این امر موجب افتادن ونیر ها می شود. یا این که شما به خاطر ترمیم پوسیدگی دندان مجبور می شوید که کامپوزیت ونیر دندان را بردارید.

کیفیت پایین کامپوزیت ونیر

زمان نصب کامپوزیت ونیر ها اگر مواد کیفیت پایینی داشته باشند باعث کمتر شدن طول عمر کامپوزیت ونیر می شود، در نتیجه امکان لق شدن و افتادن ونیر دندان وجود دارد.

علت لق شده کامپوزیت ونیر

وارد شدن فشار زیاد بر کامپوزیت ونیر

یکی دیگر از علت لق شده کامپوزیت ونیر فشار آوردن زیاد بر روی دندان ونیر شده می باشد. اگر با دندان هایتان خوراکی های سفت و سخت می خورید و این عادت را ترک نکنید به مرور زمان با فشارهایی که به ونیر وارد می شود امکان دارد ونیر لق شده یا از دندان جدا شود.

مهارت و تجربه کم دندان پزشک

نصب کامپوزیت ونیر به راحتی در دندان پزشکی انجام می شود، اما اگر شما به یک دندان پزشک کم تجربه مراجعه کنید و کامپوزیت ونیر را انجام دهید. هرچند که مواد ونیر با کیفیت باشد بالاخره ونیر دندان شما به زودی لق شده و می افتد زیرا علاوه بر کیفیت ونیر تجربه دندان پزشک نیز امر مهمی است.

آبسه دندان

اگر دندان فرد آبسه کند به تدریج استخوان دندان از انتهای ریشه از بین می رود. سپس به نواحی دندان می رسد و دندانی که ونیر دارد شل شده و می افتد. آبسه نیز یکی از علل لق شده کامپوزیت ونیر می باشد.

علت لق شده کامپوزیت ونیر

ضربه خوردن به دندان

اگر ضربه شدید در هنگام بازی های پربرخورد مانند هاکی، والیبال و بسکتبال به دندان وارد شود احتمال این که دندان ونیر شده آسیب ببیند و لق شده و از دندان جدا شود وجود دارد.

دندان قروچه

زمانی که شما عادت به دندان قروچه دارید بر اثر ساییدن و فشار آوردن روی دندان ها موجب فرسایش و از بین رفتن مینای دندان می شود. یکی از علت لق شده کامپوزیت ونیر می باشد، زیرا بعد از فرسایش مینای دندان فشار ها ردی ونیر است و با فشار های مکرر ونیر نیز لق می شود.

تغذیه نامناسب

خوردن غذاهای نامناسب از قبیل غذاهای شیرین، چسبناک یا اسیدی موجب از بین رفتن مینای دندان می شوند و در نتیجه در طولانی مدت کامپوزیت دندان آسیب میبیند.

در ضمن با جویدن یخ و آب نبات و شکلات های سفت نیز کامپوزیت ونیر امکان دارد آسیب دیده و ترک بردارد یا اینکه بشکند و از دندان جدا شود.

بیماری ها و مشکلات زمینه ای

وجود بعضی از بیماری ها باعث می شوند که دندان ها شکننده باشند و به طور ژنتیکی مینای دندان ضعیف و آسیب پذیر است و اگر کامپوزیت ونیر انجام داده باشید و مراقبت کافی انجام ندهید امکان دارد بعد از گذشت چند سال ونیر ها ترک بخورند یا بشکنند البته نگران نباشید چون به راحتی قابل ترمیم هستند.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین، کامپوزیت ونیر با بهترین ونیرهای موجود در بازار ایران انجام می شود. در صورت نیاز به ترمیم نیز می توانید آن را در این کلینیک ترمیم نمایید. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید