بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

لمینت دندان از یک لایه سرامیکی یا کامپوزیتی تشکیل شده است که قسمت بیرونی دندان ها را پوشش می دهد. این روش برای رفع مشکلات و نقایص جزئی بوده و ظاهر زیبایی به لبخند افراد می دهد. در این مقاله می خواهیم با بهترین نوع لمینت دندان آشنا شده و توضیحات لازم را در این خصوص خواهیم داد. همچنین بهتر است بدانید که این لمینت ها در مارک ها و برندهای مختلف عرضه می گردد. انتخاب نوع مارک آن بستگی به بودجه بیمار و نظر دندانپزشک دارد. اگر در خصوص انتخاب جنس لمینت دندان شک دارید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع لمینت دندان

باید گفت لمینت های دندان در جنس های مختلف سرامیکی و کامپوزیتی تولید می شود. همچنین در خصوص نحوه قرار گیری بر روی دندان ها نیز متفاوت است. امروزه می توان از لمینت فوری یا قابل جابجایی نیز برای زیبا نمودن ظاهر دندان ها استفاده کرد.

بهترین نوع لمینت دندان

لمینت دندان کامپوزیتی

این نوع لمینت مستقیما در دهان بیمار قرار می گیرد. ضخامت آن حدودا نیم میلی متر می باشد و سریع تر از نوع سرامیکی آماده می گردد. طول عمر آن در حدود 5 سال می باشد. رنگ بندی های متنوع دارد که بنا به سلیقه بیمار و نظر دندانپزشک انتخاب می گردد. به علت آماده شدن مواد در مطب دندانپزشکی، با هزینه کمتری نسبت به لمینت سرامیکی می توان این جنس را نصب نمود.  برای نصب آن فقط به یک جلسه درمانی و مراجعه به دندانپزشکی نیاز است.

لمینت دندان سرامیکی

این جنس طبیعی تر از نوع کامپوزیتی بوده و مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. جنس آن از سرامیک با کیفیت بالا بوده و روشنایی و شفافیت بالاتری دارد. این نوع مشابه مینای دندان ساخته می شود و با بقیه دندان ها مطابقت کامل دارد. همین ویژگی باعث می شود دندان ها ظاهری یکنواخت و طبیعی پیدا کنند. بر خلاف نوع کامپوزیتی به سرعت آماده نمی گردد و بعد از مرحله قالب گیری در لابراتوار ساخته می شود.  سپس توسط چسب های با کیفیت بالا روی دندان ها را می پوشاند. معمولا از 15 تا 25 سال ماندگاری دارد و طول عمر آن بستگی به نحوه مراقبت صحیح و رعایت اصول بهداشتی خواهد داشت. این نوع لمینت ها چون نیاز است در لابراتوار تهیه گردد، گران تر می باشد. همچنین نیاز به دو جلسه درمانی نیز خواهد بود.

بهترین نوع لمینت دندان

لمینت دندان فوری

این نوع لمینت ها حالت از پیش ساخته دارند که به صورت فوری بر روی دندان ها نصب می گردد. طول عمر و ماندگاری کمتری نسبت به دو نوع بالا دارند.  از نظر قیمت نیز پایین تر می باشند. از نظر ظاهری حالت طبیعی ندارند چون رنگ، شکل و اندازه ان ها متناسب برای دندان های بیمار طراحی نشده است و بصورت اماده موجود می باشد.

روکش های دندان قابل جابجایی

این روکش های لمینت مانند دندان مصنوعی عمل می کند. هر زمان نیاز داشتید می توانید ان ها را بر روی دندان خود نصب کرده و سپس  در صورت عدم نیاز آن ها را از دهان خارج نمایید. مهم ترین نکته حفظ بهداشت آن ها می باشد، نیاز است به صورت مرتب آن ها را شستشو دهید تا از بروز مشکلات دیگر جلوگیری گردد. می توان گفت راه حل موقت و سریع برای پوشش مشکلات جزئی دندان بوده که قابل جابجایی و برداشتن می باشد. از نظر قیمت نیز نسبت به سایر انواع خود پایین تر می باشند.

کلام آخر

اینکه کدام یک از این مدل ها بهترین نوع لمینت دندان برای شما است بسته به بودجه مالی و همچنین صلاحدید پزشک شما دارد. در کلینیک تخصصی ایران زمین قبل از هر چیزی به شما مشاوره داده می شود تا بتوانید روش نوع لمینت خود را انتخاب نمایید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید