چسب موقت ایمپلنت دندان چه کارایی دارد؟

چسب موقت ایمپلنت دندان چه کارایی دارد؟

یکی از روش های اتصال روکش موقتی ایمپلنت دندان بر روی آن، استفاده از چسب موقت ایمپلنت دندان ، می باشد. انواع مختلف چسب های دندانپزشکی وجود دارند که برای مصارف گوناگون در درمان های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند و همانطور که گفته شد یکی از موارد استفاده از این چسب ها، کاربردشان در چسباندن روکش ایمپلنت دندان است.

معمولا دو تا سه هفته طول می کشد تا روکش دائمی ایمپلنت دندان آماده شود. برای جلوگیری از اذیت شدن بیمار در این مدت، روکش موقت بر روی ایمپلنت دندان قرار داده می شود و این نوع روکش با استفاده از چسب موقت به ایمپلنت دندان متصل می شود. این نوع چسب ها، همانگونه که از نام آنها نیز پیداست، موقتی هستند و قدرت و چسبندگی و ماندگاری آنها کمتر از چسب های دائمی می باشد. به همین دلیل، دندانپزشک می تواند در هنگام نیاز، روکش را به راحتی از ایمپلنت دندان جدا کند.

اگر روکش موقت ایمپلنت دندان کنده شد چه کنیم؟

گاهی ممکن است روکشی که با استفاده از چسب موقت ایمپلنت دندان چسبانده شده است، از جای خود کنده شود. سؤالی که برای اکثر افراد پیش می آید این است که چگونه می توانیم روکش را بدون مراجعه به دندانپزشک و در خانه به ایمپلنت دندان وصل کنیم و اینکه آیا می توان از چسب های دیگر برای چسباندن روکش ایمپلنت دندان استفاده کرد یا خیر. در پاسخ این سؤال باید بگوییم که استفاده از چسب های دیگر از جمله چسب قطره ای، چسب آهن و… برای این کار به شدت خطرناک هستند و به هیچ وجه نباید چنین کاری را انجام دهید. در ضمن چسب دندانپزشکی نیز در واقع یک چسب معمولی نیست و حتما باید نوع و میزان ترکیبات آن توسط متخصص دندانپزشک تشخیص داده شود. بنابراین توصیه می شود در صورتی که روکش دندان شما کنده شد سریعا به پزشک معالج خود مراجعه فرمایید.

چسب موقت ایمپلنت دندان - کلینیک تخصصی ایران زمین

انواع چسب های دندانپزشکی

چسب های دندانپزشکی بر دو نوعند، یا رزین هستند و یا پایه اسیدی دارند. اصولا این چسب ها با ترکیب یک پودر و یک محلول ساخته می شوند. پودر مورد استفاده در چسب هایی که پایه اسیدی دارند، یا سیلیکات است و یا اکسید فلز پایه و یک محلول اسیدی که با آن ترکیب می شود. اوژنول اکسید روی، فسفات روی، پلی کربوکسیلات، گلاس آیونومر و رزین کامپوزیت از جمله مهمترین چسب های دندانپزشکی می باشند.

برخی از این چسب ها با ترکیب قوی تر به عنوان چسب دائمی روکش دندان و ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می گیرند و با ترکیب ضعیف تر، به عنوان  چسب موقت ایمپلنت دندان و روکش دندان استفاده می شوند. هر یک از چسب های نام برده شده دارای خواص متفاوتی هستند و دندانپزشک متناسب با شرایط بیمار و همچنین نوع درمانی که صورت می گیرد و همچنین جنس روکش ایمپلنت دندان، بهترین چسب را انتخاب می کند.

چسب موقت ایمپلنت دندان - کلینیک تخصصی ایران زمین

تفاوت چسب دندانپزشکی با دیگر چسب ها

چسب دندانپزشکی در واقع هیچ شباهتی به چسب های معمولی ندارد و به همین دلیل، به کار بردن اصطلاح سمان بهتر از چسب است. این چسب ها از ترکیب مقادیر مشخصی از مواد تشکیل دهنده شان ساخته می شوند و در نهایت به مواد سختی تبدیل می شوند که قرار است حد فاصل بین اباتمنت ایمپلنت دندان و روکش ایمپلنت دندان را پر کرده و آنها را به هم متصل کند. به عبارتی، سمان دندان همانند سیمان ساختمانی عمل می کند و در ابتدا نرم و شکل پذیر است و در نهایت کاملا سفت می شود.

کلام آخر

استفاده از بهترین مواد و امکانات در یک کلینیک دندانپزشکی، موجب می شود آن کلینیک تبدیل به مکانی امن و مطمئن جهت انجام درمان های دهان و دندان شود. در کلینیک تخصصی ایران زمین، جراحان با تجربه مشغول به کار هستند و با به کار گیری مواد با کیفیت بالا آماده ارائه خدمات در تمام زمینه های دندانپزشکی می باشند. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با ایمپلنت، نحوه نصب آن، مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت و هر آنچه باید در این زمینه بدانید نیز می توانید اینجا کلیک کنید.

این پست دارای یک دیدگاه است

  1. ازیتا

    سلام در دوران کرونا که اون هم طولانی شد چسب دندانم افتاد و بدون دندانم ایا ضرری داره بدون دندان باشم و جای ایپلنت اسیب نمیبینه حدود ۳ ماهه که نرفتم دندانپزشکم

دیدگاهتان را بنویسید