علائم عفونت ایمپلنت دندان شامل چه مواردی می شود؟

علائم عفونت ایمپلنت دندان شامل چه مواردی می شود؟

از جمله عوارضی که بعد از ایمپلنت دندان ممکن است برای بیمار پیش آید، عفونت می باشد. آگاهی از علائم عفونت ایمپلنت دندان و مراجعه به موقع به دندانپزشک پس از ظهور اولین علائم عفونت بسیار حائز اهمیت است. نادیده گرفتن آن منجر به مشکلاتی از جمله آسیب به بافت استخوان، لق شدن ایمپلنت دندان و … نهایتا شکست جراحی ایمپلنت دندان می گردد. دندانپزشک معمولا  با تجویز یک دوره آنتی ‌بیوتیک، جراحی، لیزر درمانی و آلودگی ‌زدایی سطح ایمپلنت، تراشیدن مکانیکی بافت‌های آلوده و درمان ضد میکروبی مشکل را برطرف می نماید. از جمله اصول مهمی که بعد از ایمپلنت دندان باید مورد توجه قرار گرفته و مانع عفونت ایمپلنت دندان شد، رعایت دستورالعمل های بهداشتی بعد از جراحی می باشد. در این مقاله در خصوص  تشخیص علائم عفونت ایمپلنت دندان مطالبی بیان می شود تا در صورت بروز این علائم دندانپزشک را در جریان قرار دهید.

چگونه می توان علائم عفونت ایمپلنت دندان را تشخیص داد:

عفونت دندان ایمپلنت شده علائمی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

خونریزی

از جمله اولین علائم عفونت ایمپلنت دندان ، ادامه خونریزی پس از 24 ساعت بعد از جراحی ایمپلنت دندان می باشد. معمولا در صورتی که خونریزی در این بازه زمانی  قطع نگردد، باید به دندانپزشک مراجعه  نمایید. دندانپزشک با قطع خونریزی، درمان عفونت ایمپلنت دندان را  با توجه به رشد و پیشرفت بیماری شروع می نماید.

علائم عفونت ایمپلنت

تب

غالبا تا یک روز پس از جراحی ایمپلنت دندان، بالا رفتن دمای بدن بیمار و تب کردن عادی می باشد. تب کردن نشانه پاسخ سیستم ایمنی بدن به باکتری هایی است که در دهان بیمار وجود دارد. معمولا 6 تا 8 ساعت پس از جراحی دمای بدن بیمار به 39 درجه سانتیگراد نیز افزایش می باید ولی نباید به عددی بالاتر از این برسد. در صورتی که تب بعد از این مدت ادامه دار بود، می تواند نشانه عفونت ایمپلنت دندان باشد.

درد شدید

 جراحی ایمپلنت دندان مانند سایر جراحی های دهان و دندان ممکن است با کمی درد همراه باشد که جای نگرانی نیست. درد ممکن است 4 تا 5 روز پس از جراحی ایمپلنت دندان ادامه داشته باشد و بسیاری از بیماران در روزهای سوم و چهارم به مسکن بیشتری نسبت به روزهای اول و دوم نیاز پیدا می کنند و پس از روز چهارم درد به مرور کاهش پیدا می کند.  ولی در صورتی درد شدید بود و با مصرف مسکن  نیز از بین نرفت، می تواند از علائم عفونت ایمپلنت دندان محسوب شود.

علائم عفونت ایمپلنت

تورم و التهاب

تورم و التهاب از جمله نشانه های مهم عفونت ایمپلنت دندان به شمار می آید. معمولا داشتن کمی التهاب و تورم پس از جراحی ایمپلنت دندان معمول است و میزان تورم به نوع جراحی بستگی دارد که پس از 48 تا 72 ساعت پس از جراحی ایمپلنت دندان از بین می رود و در این بازه زمانی نیازی به مراجعه به دندانپزشک نمی باشد، ولی در صورتی که میزان تورم بیشتر شود می بایست موضوع را جدی گرفت.

علائم عفونت ایمپلنت

ترشحات در ناحیه جراحی

از دیگر علائم عفونت می توان به ترشحات در ناحیه جراحی، احساس طعم ناخوشایند در دهان و نیز بوی بد دهان، قرمزی محل جراحی ایمپلنت دندان اشاره کرد که در صورت داشتن هر یک از این علائم به دندانپزشک مراجعه نمایید.

عدم درمان عفونت ایمپلنت دندان می تواند عواقب بدی برای بیمار به همراه داشته باشد. عفونت ممکن است به سایر قسمت های دهان نیز منتقل شود و در برخی موارد در صورت عفونت شدید، به خون  نیز سرایت می کند و باعث ایجاد وضعیت خطرناکی برای بیمار می شود.

کلام آخر

کلینیک تخصصی ایران زمین به کمک بهترین تجهیزات روز دنیا این امکان را برای شما فراهم می آورد که عفونت ایمپلنت را تشخیص داده و درمان نماید. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در زمینه ایمپلنت دندان می توانید اینجا کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید