مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان از انجام درمان های دندان پوسیده مانند عصب کشی، پر کردن و … شروع می شود و با قرار دادن لمینت روی دندان خاتمه می یابد. چنانچه دندان های شما مینای دندان کافی برای انجام کامپوزیت و یا لمینت را داشته باشد پزشک از این درمان های استفاده می کند و از روکش دندان برای دندان هایی که مینای کافی ندارد استفاده می شود. اما اگر پزشک برای شما انجام لمینت را پیشنهاد داده است بهتر است با مراحل انجام لمینت آشنا شوید تا بدون نگرانی و استرس روند درمانی خود را پشت سر بگذارید.

مرحله اول

دندان های خلفی اینک درمان شده است و ریشه های آن یا خارج شده و یا درمان شده است. حال دندانپزشک نیم میلیمتر از دندان شما را تراش می دهد. قسمت های پوسیده مینای دندان را برداشته و لبه های داندان را میزان می کند.

مرحله دوم

از دندان های تراش داده شده قالبگیری می شود. قالب دندان شما برای لابراتوار ارسال می شود. لابراتوار نیز بر حسب نوع لمینت مورد نظر شما لمینت سرامیکی را ساخته و به پزشک تحویل می دهد.

مرحله سوم

لمینت ساخته شده توسط پزشک به کمک چسب مخصوص به  به دندان ها متصل می شود. در صورتی که نیاز به پولیش وجود داشته باشد نیز پزشک آن را انجام داده و بیمار صاحب دندان های بسیار زیبایی خواهد شد.

این مراحل در صورتی انجام می شود که تعداد زیادی از دندان های جلویی نیاز به انجام لمینت داشته باشد.

مراحل انجام لمنت ونیر

اگر یک یا چند دندان که در کنار یکدیگر قرار ندارند نیاز به لمینت داشته باشد، مراحل انجام کمی متفاوت خواهد بود. ابتدا پزشک دندان آسیب دیده را درمان می نماید. بین ا تا 2 میلیمتر از مینای دندان را تراش داده و قسمت پوسیده را جدا می کند. پزشک از دندان قالب گرفته و آن را برای لابراتوار ارسال می کند. بعد از ساخته شدن لمینت پزشک آن را به کمک چسب مخصوص به دندان اتصال داده و در صورت نیاز پولیش می دهد.

مراحل انجام لمیت ونیر

لمینت دندان بدون تراش دندان

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد برای نصب لمینت باید مقداری از دندان تراشیده شود اما در صورتی که مینای دندان سالم باشد باید دندان تراش داده شود؟ بله در صورتی که از لمینت برای درمان استفاده کنید حتما این کار انجام می گیرد. امروزه درمان هایی ابداع شده است که بدون نیاز به تراش دندان لمینت انجام می شود. این درمان که با نام لومینیرز نیز شناخته می شود نیاز به تراش دادن دندان ندارد. در این روش دندان از لحاظ ریشه بررسی می شود اگر در ریشه بیماری خاصی وجود نداشته باشد بدون تراش از دندان قالبگیری می شود و برای لابراتوار ارسل می شود. بعد از ساخته شدن دندان آن را به کمک چسب به دندان اتصال داده می شود. البته ضخامت این دندان به قدری نازک است که بالا آمدگی خاصی از دندان احساس نمی شود اما در صورت نیاز پزشک می توان با پولیش آن را با دیگر دندان ها همسطح نماید.

مزایای لمینت دندان

لمینت دندان با توجه به مزایایی که دارد مورد توجه بسیاری از هنرمندان و بیماران قرار می گیرد. لمینت برای افراد لبخندی زیبا ایجاد می کند که به لبخند هالیوودی معروف است. زیبایی بعد از انجام لمینت یکی از مزایای مهم آن است که افراد بسیاری را به انجام آن ترقیب می کند. اما مزایای لمینت به همین جا ختم نمی شود از دیگر مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره داشت.

  • استحکام بالای لمینت
  • ماندگاری بالا
  • عدم رنگ پذیری در طولانی مدت
  • شباهت آن به دندان طبیعی
  • سفیدی و زیبایی فوق العاده
  • درمان کوتاه مدت
  • عدم نیاز به جراحی
  • لمینت درمانی بدون درد و خونریزی است.

دیدگاهتان را بنویسید