مراحل انجام کامپوزیت ونیر به چه شکلی است؟

مراحل انجام کامپوزیت ونیر به چه شکلی است؟

مراحل انجام کامپوزیت ونیر بسیار سریع و اغلب در طول یک جلسه انجام می شوند. در واقع کامپوزیت ونیر یک روش قوق العاده برای درمان نا هنجاری ها و مشکلات ظاهری دندان هاست. طریقه و ترتیب انجام این مراحل بدین شرح است:

  1. طبق روال تمامی شیوه های درمانی، ابتدا دندانپزشک متخصص، دندان های بیمار را معاینه می کند. در صورتی که شرایط دندان های بیمار برای استفاده از کامپوزیت ونیر مساعد باشد یک جلسه درمانی چند ساعته برای او تعیین می گردد. بیمار باید در ساعت مشخص شده در کلینیک دندانپزشکی حاضر شود.
  2. اولین کاری که دندانپزشک انجام می دهد تمیز کردن دندان ها با استفاده از مواد مخصوص دندانپزشکی است. به طوری که سطح دندان هایی که قرار است با ونیر پوشانده شود کاملا تمیز و عاری از هر گونه جرم و پلاک و… باشد.
  3. دندان ها بعد از شستشو باید کاملا خشک شوند و هیچ گونه رطوبت یا بزاقی بر روی آن باقی نماند. چرا که وجود مقدار بسیار اندکی از رطوبت موجب ایجاد اختلال در موفقیت این روش درمانی خواهد بود.
  4. با استفاده از مواد اسیدی، سطح جلوی دندان متخلخل می شود. این امر موجب گیرایی بیشتر سطح دندان و چسبندگی آسان تر کامپوزیت دندان خواهد شد.
  5. حال نوبت به آغشته کردن سطح دندان به مواد چسبی مخصوص می رسد.
  6. در این مرحله مواد کامپوزیتی به آرامی و کم کم بر روی دندان قرار گرفته، صیقل داده می شود. سپس مواد کامپوزیتی با استفاده از تابش امواج نوری خاصی سفت می شوند.
  7. مرحله آخر، پولیش زدن سطوح دندان هایی است که با روکش کامپوزیت ونیر پوشانده شده اند. پولیش موجب جلا دادن سطح دندان ها و دو چندان شدن زیبایی آنها می شود. بر حسب نیاز دندان های بیمار و تشخیص پزشک، ممکن است پولیش زدن دندان ها دو یا سه مرتبه تکرار شود.
مراحل انجام کامپوزیت ونیر- کلینیک ایران زمین

آیا در درمان به روش کامپوزیت ونیر، دندان ها تراش داده می شوند؟

در بسیاری از شیوه های درمانی مانند کاشت بریج دندان، نیاز به تراشیدن دندان است. یا بهتر است بگوییم، تراشیدن دندان یکی از مراحل مهم این روش ها می باشد. اما بد نیست بدانید که تراشیدن دندان جزو مراحل انجام کامپوزیت ونیر نمی باشد. معمولا در این روش نیازی به این کار وجود ندارد. مگر اینکه وجود عواملی چون شکستگی دندان یا نامرتب بودن آنها، دندانپزشک را ناچار به تراش دادن سطح بسیار ناچیزی از دندان کند. حتی در این صورت هم میزان تراش دندان آنقدر ناچیز است که اغلب بدون بی حسی انجام می شود.

مراحل انجام کامپوزیت ونیر- کلینیک ایران زمین

مهمترین مرحله کامپوزیت ونیر کدام است؟

 به طور کلی هر کدام از مراحل یک شیوه درمانی دندانپزشکی از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار است. این موضوع درباره استفاده از کامپوزیت دندان نیز صدق می کند. کامپوزیت ونیر بیشتر جنبه زیبایی دارد. معمولا برای رفع مشکلاتی چون تغییر رنگ دندان ها، شکستگی جزئی یا به اصطلاح لب پر شدن آنها و به طور کلی برای باز گرداندن زیبایی دندان و زیبایی لبخند به کار می رود. از این رو تبحر، مهارت و صد البته هنر دندانپزشک زیبایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید بتوان گفت مهمترین مرحله از مراحل انجام کامپوزیت ونیر قرار دادن صحیح و استادانه مواد کامپوزیتی بر روی سطح آماده شده دندان است. چرا که شکل نهایی دندان بستگی به درست انجام دادن این کار و قالب گیری صحیح دارد. این مرحله نیاز به حوصله و مهارت خاصی دارد و ممکن است ساعت ها به طول انجامد.

کلام آخر

کلینیک تخصصی ایران زمین یک کلینیک منحصر به فرد است که انواع خدمات دندانپزشکی را به مراجعین خود ارائه می دهد. انجام کامپوزیت ونیر اصولی توسط دندانپزشکان متخصص و مجرب یکی از این خدمات ویژه می باشد.در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید