مراحل انجام لمینت سرامیکی به چه صورتی است؟

مراحل انجام لمینت سرامیکی به چه صورتی است؟

لمینت سرامیکی یکی از روش های سریع برای پوشش دادن عیوب ظاهری دندان است. در این مقاله می خواهیم مراحل انجام لمینت سرامیکی را توضیح داده و اطلاعات کافی را در این خصوص ارائه دهیم. باید ابتدا بگوییم اولین و اساسی ترین اقدامات قبل از انجام لمینت سرامیکی، انتخاب دندانپزشک است. دندانپزشکی که تخصص و مهارت لازم را در انجام تمامی مراحل نصب روکش لمینت داشته باشد، برای اینکار انتخاب نمایید. زیرا عدم تخصص دندانپزشک می تواند عوارض زیادی را برای فرد به دنبال داشته باشد. از جمله این عوارض باید به احتمال عفونت لثه، پوسیدگی دندان های زیر روکش در اثر نفوذ باکتری و ذرات غذا به داخل دندان ها و لق شدن روکش اشاره نمود. حال مراحل نصب روکش لمینت سرامیکی را توضیح می دهیم:

انتخاب رنگ

انتخاب رنگ برای زیبا نشان دادن طرح لبخند و نیز طبیعی جلوه دادن دندان ها بسیار اهمیت دارد. رنگ روکش لمینت را باید با توجه به آیتم هایی مانند رنگ دندان های طبیعی، رنگ پوست و میزان سفیدی چشم انتخاب نمود. در صورتی که این پارامترها روشن باشند، باید رنگ روکش نیز شفاف و سفید انتخاب شود. در صورت تیرگی رنگ پوست و سایر آیتم ها، برای جلوگیری از تناقض بین رنگ دندان و رنگ پوست، بهتر است رنگ روکش دندان هم سفید انتخاب نشود. انتخاب رنگ به سلیقه بیمار و صلاحدید دندانپزشک انتخاب می شود.

مراحل انجام لمینت سرامیکی دندان

آماده کردن دندان ها

برای آماده کردن دندان ها باید دندان ها به میزان لازم تراش بخورند. در لمینت های سرامیکی معمولی به علت داشتن ضخامت بیشتر، عموما مینای دندان بیشتر تراش داده می شود. در صورتی که در لمینت های بسیار نازک این اندازه بسیار کم و ناچیز است. در مواردی نیز اصلا نیازی به تراش دادن مینای دندان نمی باشد.  

قالب گیری

مرحله مهم و حساس در نصب روکش لمینت سرامیکی، قالب گیری از دندان های آماده است. قالب تهیه شده باید بسیار دقیق باشد تا زیبایی طرح لبخند نیز ایجاد شود. تمامی جزئیات دندان در نظر گرفته می شود و قالب با استفاده از مواد نرم  و خمیری تهیه می شود.  در این روش ظرفی که حاوی خمیر است داخل دهان قرار داده می شود. سپس بیمار خمیر را گاز می زند و طرح دندان ها و لثه بر یو خمیر ایجاد می شود. سپس قالب آماده  برای تهیه روکش نهایی به لابراتوار ارسال می شود. مدت زمان لازم برای تهیه روکش بین 1 تا 2 هفته بر اساس نقیصه یا مشکلی است که می خواهیم با استفاده از لمینت دندان پوشش دهیم. تا زمان آماده شدن روکش نهایی برای جلوگیری از احساس درد در بیمار به علت تراش دادن مینای دندان از روکش موقت استفاده می شود.

مراحل انجام لمینت سرامیکی دندان

نصب روکش نهایی

بعد از 2 هفته که روکش نهایی آماده شد، بیمار بایستی مجددا به دندانپزشک مراجعه نماید. دندانپزشک ابتدا روکش موقت و وضعیت دندان ها را بررسی می نماید. سپس روکش نهایی با استفاده از چسب مخصوص بر روی دندان ها قرار داده می شود. روکش سرامیکی شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارد و تراش دادن دندان ها باعث شده که لمینت دندان بسیار طبیعی جلوه کند. بعد از اینکه روکش با استفاده از چسب بر روی دندان ها نصب شد، با استفاده از نور مخصوص و یا لیزر این روکش تثبیت می شود. اشعه مخصوص کاتالیزور موجود در مواد سرامیکی را فعال نموده و باعث ثابت شدن آن بر روی مینای دندان می شود. 

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین لمینت سرامیکی دندان از بهترین متریال موجود در ایران انجام می شود. در صورتی که در این باره سوالات بیشتری دارید اینجا کلیک کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید