کامپوزیت صدفی

کامپوزیت صدفی

رنگ کامپوزیت صدفی شباهت زیادی به رنگ دندان های طبیعی دارد. کامپوزیت ونیر دارای طیف رنگی گسترده ای است که هر کدام با توجه به رنگ دیگر دندان ها انتخاب می شود. اگر بیمار قصد داشته باشد یک یا چند تا از دندان های خود را کامپوزیت کند؛ در این حالت بهتر است رنگ دندان های طبیعی با رنگ دندان های کامپوزیت شده یکسان باشد. تا دندانی که کامپوزیت می شود بصورت طبیعی تر جلوه دهد و هم رنگ دندان های طبیعی بیمار باشد. انتخاب رنگ بیش از حد سفید دندان های شما را غیر طبیعی نشان خواهد داد. در این صورت دندانپزشک متخصص به شما پیشنهاد خواهد کرد که کامپوزیت صدفی را انتخاب کنید. کامپوزیت صدفی به دو حالت ساخته می شود

  • حالت اول در لابراتوار
  • حالت دوم توسط خود دندانپزشک در دندانپزشکی ساخته می شود.

راهکار صحیح برای انتخاب رنگ کامپوزیت

پزشک باید خصوصیاتی مانند ضخامت دندان و میزان درخشندگی دندان ها را در نظر بگیرد. هر چه ضخامت دندان بیشتر می شود درخشندگی آن کمتر می شود. از آنجایی که رنگ دندان طبیعی شبیه به صدف است، بهتر است از رنگ های کامپوزیت صدفی استفاده شود. شرکت های سازنده مواد کامپوزیت‏ رنگبندی‏ ها‎ را بر طبق نمونه رنگ های ویتا نامگذاری کرده اند. هر یک با یکدیگر تفاوت رنگی آشکاری دارند. رنگ دندان  باید با رطوبت دندان هماهنگ باشد. با کم شدن آب دهان از درخشندگی مینای دندان کاسته می شود و همین امر می تواند دندانپزشک زیبایی را گمراه کند. همچنین در مورد دوام کامپوزیت دندان باید گفت که با مرور زمان کامپوزیت تغییر رنگ خواهد داد و ممکن است دو رنگی  بین دندان ها ایجاد شود. برای همین اکثر دندانپزشکان کامپوزیت صدفی را انتخاب می کنند تا شبیه رنگ دندان های طبیعی بیمار شود.

انواع رنگ کامپوزیت ونیر

انواع رنگ کامپوزیت ونیر

اولین وظیفه ی یک دندانپزشک در مورد انتخاب رنگ کامپوزیت دندان این است که هر رنگ دندان را به چهار دسته بندی A ،B ،C و D تقسیم می کند که به ترتیب مربوط به رنگ دندان قهوه ای مایل به قرمز، قهوه ای مایل به زرد، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز می شود .این چهار دسته رنگ کامپوزیت دندان را با درجه‌بندی شدت روشنی سایه‌ ها توسط شماره‌ های ۱، ۲، ۳، ۴ تفکیک می‌کند.از میان این درجه بندی شماره ۱ روشن‌ترین سایه است. این دسته بندی ها به دندانپزشک کمک می کند تا بهترین رنگ کامپوزیت دندان را بین رنگ های موجود در یک دسته بندی، طبق سلیقه مشتری و منطبق با رنگ دندان های طبیعی او انتخاب کند. کامپوزیت صدفی از جمله انتخاب هایی است که خیلی شبیه به دندان های طبیعی است.

نکاتی برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان

  • توجه به یک درجه تغییر در سایه رنگ، هنگامی که تمام کامپوزیت ها کنار یکدیگر قرار می گیرند یک درجه تغییر رنگ می تواند دو تا سه برابر در روشن تر یا تیره تر نشان دادن دندان ها موثر باشد.
  • رنگ سفیدی چشم بیمار اهمیت دارد. در صورتی که رنگ کامپوزیت دندان تضاد زیادی با رنگ سفیدی چشم داشته باشد؛ معمولاً غیرطبیعی به نظر می‌رسد.
  • انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر از بین سایه های رنگ موجود ۷ تناژ متوالی که نزدیکترین و طبیعی ترین رنگ به دندان شما دارند که کامپوزیت صدفی از این نمونه کامپوزیت هاست که رنگ طبیعی تری دارد.

کلام آخر

اگر قصد کامپوزیت دندان هایتان با کیفیت عالی را دارید می توانید از خدمات کادر دندانپزشکی کلینیک ایران زمین بهره گرفته و ترمیم دندان خود را به صورت مطمئن انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید