روکش ایمپلنت پیچی چه مزیت و ویژگی های مثبتی دارد؟

روکش ایمپلنت پیچی چه مزیت و ویژگی های مثبتی دارد؟

بهترین و مناسب ترین روکش برای ایمپلنت دندان به نظر برخی متخصصان روکش ایمپلنت پیچی است. در اصل دو نوع روکش برای ایمپلنت دندان وجود دارد: یکی سمان شونده یا چسبی و دیگری پیچ شونده یا پیچی. از نظر دندانپزشکی استفاده از روکش پیچی با توجه به مزیت هایی که دارد بسیار مناسب می باشد. البته برخی دیگر از کارشناسان نیز با توجه به وضعیت دندان و دهان بیمار استفاده از روکش چسبی را پیشنهاد می دهند. به منظور آگاهی شما مخاطبان عزیز در این مطلب درباره ی این نوع روکش به صورت مفصل توضیحاتی ارائه داده و مزیت ها و معایب استفاده از آن را عنوان خواهیم کرد. بنابراین توصیه می کنیم قبل از اقدام به انجام ایمپلنت و نصب روکش آن، این مقاله را با دقت مطالعه فرمایید.

مزیت های استفاده از روکش ایمپلنت پیچی

مهمترین مزیتی که روکش ایمپلنت پیچی دارد، داشتن خاصیت بازیابی آن است. بسیاری از بیماران به هنگام پرسش درباره ی هزینه ی این نوع روکش متوجه می شوند که هزینه ی آن بسیار زیادتر از نوع روکش چسبی است. به همین سبب نیز استفاده از ان را ترجیح نمی دهند. این در حالی است که باید در نظر گرفت که برای اتصال این روکش بر خلاف نوع چسبی قطعات بیشتری نیاز است.

به همین سبب نیز دارای استحکام بالاتری نسبت به نوع چسبی می باشد. روکش ایمپلنت پیچی با توجه به ساختاری که دارد در مقابل بروز مشکلات بیولوژیکی و فنی نیز بسیار مقاوم است و احتمال آسیب دیدن پایین می باشد. در صورتی که روکش پیچی دندان آسیب دیده باشد به راحتی می توان پیچ آن را باز کرده و پس از خارج کردن آن، اقدام به برطرف کردن مشکل کرد. بعد از اتمام کار ترمیم می توان دوباره آن را در جای خود قرار داد.

روکش ایمپلنت پیچی - کلینیک ایران زمین

تفاوت روکش پیچی با روکش چسبی ایمپلنت دندان

این در حالی است در روکش های سمان شونده احتمال آسیب به ایمپلنت به هنگام ترمیم آن بسیار زیاد است. یکی از مواردی که در کاشت ایمپلنت دندان دارای اهمیت زیادی است زیبایی دندان می باشد. اما ممکن است به دلایلی چون محدودیت آناتومیکی حفره ی دسترسی به پیچ ایمپلنت در منطقه ی زیبایی دندان قرار بگیرد. به همین منظور به هنگام استفاده از روکش ایمپلنت پیچی اگر حفره ی دسترسی به پیچ ایمپلنت در منطقه ی زیبایی قرار گرفته باشد می توان از اباتمنت های زاویه دار استفاده نمود. به این ترتیب حفره ی دسترسی به پیچ در جایی به دور از منطقه ی زیبایی دندان قرار خواهد گرفت.

روکش ایمپلنت پیچی - کلینیک ایران زمین

معایب روکش ایمپلنت پیچی

استفاده از هر کدام از روکش های ایمپلنت دندان معایب و مزیت های خاص خود را دارند. در این میان با این که استفاده از روکش ایمپلنت پیچی مزیت های مهم و چشمگیری دارد اما معایبی نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • دسترسی: یکی از مشکلاتی که در استفاده از این روکش وجود دارد عدم امکان دسترسی راحت به عقب دهان است.
  • خطر بلعیده شدن: اگر در قسمت های عقبی دهان از روکش های پیچ شونده استفاده شود احتمال این که پیچ به اشتباه بلعیده شود وجود دارد. با این حساب این احتمال نیز وجود دارد که پیچ یا پیچ گوشتی وارد مجرای تنفسی شود.
  • استفاده از مواد ترمیم کننده ی اکلوزال: در استفاده از روکش های پیچ شونده به دلیل این که قسمت زیادی از سطح اکلوزال کاسپ دندان را حفره ی دسترسی به پیچ دربر می گیرد، باید از مواد مخصوصی برای ترمیم اکلوزال دندان استفاده شود. این مواد حفره ی دسترسی به پیچ را پوشش می دهند. در این حالت احتمال ساییده شدن این مواد زیاد است.

کلام آخر

کلینیک دندانپزشکی ایران زمین با برخورداری از به روزترین تجهیزات دندانپزشکی و استفاده از کادر درمانی مجرب و دانش آموخته می تواند به بهترین شکل ممکن مشکلات دندان های شما را برطرف نماید. در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان در زمینه هزینه ایمپلنت دندان، ماندگاری آن، تعداد جلسات ایمپلنت، مراحل انجام ایمپلنت و … دارید می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید