ترمیم لمینت دندان به چه شکلی انجام می شود؟

ترمیم لمینت دندان به چه شکلی انجام می شود؟

لمینت دندان یکی از روش های ماندگار با طول عمر بالا می باشد. ولی عواملی باعث می شود که نیاز به ترمیم لمینت دندان داشته باشید. در این مقاله می خواهیم مطالبی را در خصوص عللی که می تواند باعث نیاز به ترمیم داشته باشید، روش ترمیم لمینت دندان و مراقبت هایی که نیاز است انجام گیرد، مطالبی را بیان نماییم. در روش لمینت دندان روکش به صورت کامل بر روی دندان نصب شده و با استفاده از چسب مخصوص و لیزر سفت می شود. ولی ممکن است عواملی باعث آسیب رساندن به روکش شود و نیاز باشد تا لمینت دندان ترمیم و در صورت مشکلات حادتر و امکان عدم ترمیم، تعویض گردد. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند اثر مخرب بر روی روکش لمینت گذاشته و آن را خراب نماید. در این صورت بهتر است به سرعت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا  از حاد شدن موضوع خودداری شود.

علل ناموفق بودن لمینت دندان

از جمله این عوامل می توان به این مورد اشاره کرد که طول عمر لمینت دندان بسیار بالا ولی دائمی نمی باشد. ممکن است بعد از اتمام این دوره یا قبل از آن عواملی باعث تخریب روکش گردد. از جمله این عوامل می توان موارد زیر اشاره نمود:

ترمیم لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

عدم اتصال صحیح لمینت دندان

خرابی و پوسیدگی دندان های لمینت شده و نیز مواد نامناسب و کیفیت پایین اشاره نمود. اهمیت این موارد به گونه است که ضرورت انتخاب دندانپزشک و تحقیق در این خصوص را مشخص می نماید. در صورتی که دندانپزشک از مواد نامرغوب و با کیفیت مناسب برای لمینت دندان استفاده ننماید، یا در نصب لمینت دندان دقت کافی را نداشته باشد می تواند عواقب بیشتری را به همراه داشته باشد. ممکن است در مواردی ترمیم لمینت دندان جواب ندهد و مجبور به تعویض آن باشید. در این صورت نیاز به صرف هزینه بالاتر و تراشیدن مجدد مینای دندان خواهد بود.

لمینت ها می توانند تحت تاثیر پوسیدگی دندان نیز قرار بگیرند

پوسیدگی دندان ها قبل از نصب روکش بررسی می شود، ولی ممکن است عوامل دیگری پس از آن باعث پوسیدگی دندان شود. از آن جایی که مینای دندان ضعیف می شود نمی توان روکش را روی آن نگهداشت.

دندان قروچه

عادات بد رفتاری مانند دندان قروچه یکی از عوامل مخرب لمینت دندان و کلیه خدمات زیبایی در حوزه دهان و دندان می باشد بنابراین نیاز است این مشکل رفع گردد و یا در صورت نیاز از محافظ دندان استفاده شود تا آسیب کمتری به لمینت وارد شود.

فشار به دندان ها

عادات دیگری مانند ناخن جویدن یا شکستن یخ و مواد سخت در دندان می تواند آثار بسیار مخربی بر روی روکش دندان گذاشته و طول عمر آن را کم کند. پس توصیه می شود برای مراقبت بیشتر سعی کنید این رفتار ها را ترک و از انجام آن ها خودداری نمایید.

ترمیم لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

نحوه ترمیم لمینت دندان

حال اگر به هر دلیلی لمینت دندان دچار شکستگی یا ترک گردید یا مشکلی برای آن پیش آمد باید چکار کنیم؟ اولین اقدام اطلاع به دندانپزشک و مراجعه به کلینیک و مطب است. از هر گونه اقدام خودسرانه که ممکن است به روکش دندان آسیب بزند خودداری نمایید. راه حل این مشکل بستگی به نظر دندانپزشک و عمق مشکل دارد. ممکن است پس از شکسته شدن لمینت دندان ، مقداری از آن در دهان باقی بماند. بنابراین نیاز است تکه های باقی مانده را تا حد امکان اصلاح نموده و ترمیم لازم را روی آن انجام دهد. بنابراین اگر مشکل حاد نباشد و کل لمینت دندان را از دست نداده باشید، می توان ترمیم های لازم را انجام داد. بنابراین سرعت عمل در مراجعه به دندانپزشک می تواند لمینت دندان را از خطر حذف شدن نجات دهد.

کلام آخر

ترمیم لمینت دندان نیز مانند تعویض آن می تواند تحت تاثیر عواملی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، پوسیدگی دندان ها، دندان قروچه و … مورد نیاز قرار گیرد. در ترمیم لمینت دندان نیازی به برداشتن روکش نمی باشد و فقط عملیات ترمیمی روی روکش انجام می شود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید