تعویض لمینت دندان امکان پذیر است؟ چگونه لمینت تعویض می شود؟

تعویض لمینت دندان امکان پذیر است؟ چگونه لمینت تعویض می شود؟

یکی از مواردی که ممکن است برای افرادی که لمینت دندان انجام داده اند یا خواهد داد مطرح شود، امکان تعویض لمینت دندان می باشد. همانطور که می دانیم لمینت دندان یکی از روش های زیباتر نمودن خط لبخند بوده و می تواند مشکلات ظاهری دندان ها را پوشش دهد. این روش دوام و ماندگاری زیادی دارد و می توان طول عمری بنی 15 تا 20 سال داشته باشد. حتی اگر مراقتبت ها به صورت صحیح انجام شود، ممکن است ماندگاری بیشتری نیز داشته باشد.

ولی نمی توان گفت این روش، یک روش ماندگار و دائمی برای حفظ زیبایی و کاربرد دندان به شمار می رود. در کنار این مزایا، مراقبت هایی نیز لازم است. دقیقا با لمینت دندان باید طوری رفتار شود که با دندان های معمولی انجام می شود. رعایت نکات مراقبتی برای دوام لمینت دندان نیاز بوده و در غیر این صورت مجبور به تعویض لمینت دندان خواهید شد.  

علل نیاز به تعویض در لمینت دندان

در این قسمت مواردی را بررسی خواهیم نمود که باعث می شوند نیاز به تعویض لمینت دندان داشته باشیم. اهو این مشکلات به شرح زیر است:

تعویض لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

فرسایش روکش لمینت دندان

همانطور که گفتیم مواد استفاده شده در لمینت دندان به صورتی می باشد که حداقل ده سال عمر و ماندگاری داشته باشد. ولی عواملی مانند ضعیف شدن مواد و چسب های نگهدارنده روکش می تواند ضعیف شده و باعث افتادن لمینت دندان شود. به همین دلیل نیاز است در ابتدای نصب لمینت دندان در خصوص مواد بکار رفته تحقیقات لازم را بعمل آورید

نصب نادرست لمینت دندان

انجام فرآیند صحیح نصب لمینت بر روی دندان های می تواند در ماندگاری آن موثر باشد. اینکه دندانپزشک با دقت و تبحر بتواند قالب گیری لازم را انجام داده و در لابراتوار از مواد مرغوب و تجهیزات مدرن استفاده شود می تواند در نتیجه عمل بسایر تاثیرگذار باشد. به همین دلیل نیاز است در انتخاب دندانپزشک خود حوصله به خرج داده و تحقیقات لازم را بعمل آورید.

دندان های پوسیده

قبل از نصب لمینت دندان از سلامت کامل دندان خود مطلع شوید. وجود پوسیدگی در دندان ها می تواند باعث افتادن لمینت دندان و نیاز به تعویض آن داشته باشد. ممکن است پوسیدگی دندان بر اثر بیماری های دیگر نیز ایجاد شود. این عامل باعث می شود قسمت سالم دندان کم شده و قسمت پوسیده دندان رشد نماید. لمینت دندان نمی تواند بر روی فضای کوچکی قرار بگیرد و به مرور از دندان جدا می شود.

عدم رعایت نکات مراقبتی

همانطور که گفتیم لمینت دندان نیز مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت دارد. در صورتی که به درستی از آن ها محافظت ننمایید ممکن است دچار شکستن و افتادن شود. در این صورت نیاز دارید که تعویض لمینت دندان را انجام دهید. مصرف مواد سخت مانند آب نبات، یخ و یا بازکردن درب بطری یا قوطی، دندان قروچه و … از جمله عوامل مخرب لمینت دندان به شمار می روند.

تعویض لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

نحوه تعویض لمینت دندان

حال به هر دلیل که لمینت دندان دچار آسیب شد یا شکست و … نیاز است که هرچه سریع تر اقدامات درمانی در این خصوص را انجام دهید. یکی از این اقدامات تعویض لمینت دندان می باشد. در صورتی که لمینت از دندان خارج شد، آن را در ظرفی نگهداشته به دندانپزشک مراجعه نمایید. دندانپزشک مجبور است مقدار دیگری از مینای دندان را تراش دهد تا بتواند لمینت را بر روی دندان نصب نماید. مراحل نصب مانند نصب اولیه لمینت دندان است. نیاز است مجددا از دندان ها قالب گرفته شود و پس از آماده شدن مجددا روی دندان نصب شود.

کلام آخر

تعویض لمینت دندان یکی از راه های بازگرداندن لمینت به روی دندان ها به شمار می رود. از جمله معایب این روش می توان به تراش دادن مجدد مینای دندان اشاره نمود که باعث آسیب بیشتر به لیمنت دندان خواهد شد. همچنین هزینه مجدد قالب گیری و نصب روکش نیز می تواند یکی از مشکلات این روش باشد. پس توصیه می شود تا حد امکان مراقبت های لازم را از لمینت دندان انجام دهید تا نیاز به تعویض لمینت دندان نداشته باشید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید