تعویض ایمپلنت دندان در چه زمانی انجام می شود؟

تعویض ایمپلنت دندان در چه زمانی انجام می شود؟

یکی از مسائلی که ممکن است در روند کاشت ایمپلنت دندان بوجود آید، نیاز به تعویض ایمپلنت دندان می باشد. این مساله به ندرت رخ می دهد و و معمولا در 95 درصد موارد کاشت ایمپلنت دندان موفقیت آمیز می باشد. مهم ترین عاملی که می تواند در این مورد نقش داشته باشد، انتخاب ایمپلنتیست می باشد. توصیه می شود در انتخاب جراح چه در مرحله ابتدای کاشت و چه در صورت لزوم تعویض ایمپلنت دندان دقت زیادی را به خرج دهید. در این مقاله عواملی که در بروز این مشکل نقش دارند را بررسی و راه حل آن را نیز ارائه می دهیم.

در چه صورت نیاز به تعویض ایمپلنت دندان می باشد؟

به طور عموم در دو حالت زیر بیمار نیاز به تعویض ایمپلنت دندان دارد:

شل شدن ایمپلنت دندان یا لثه

این مشکل در دو صورت رخ می دهد. در حالت اول در افرادی که در سنین بالاتر هستند دیده می شود. با گذشت سن معمولا لثه ضعیف تر می شود و استحکام خود را از دست می دهد. این مورد باعث شل شدن ایمپلنت اطراف لثه شده و نیاز به تعویض دارد. حالت دوم در صورتی است که در مرحله اولیه کاشت، پایه تیتانیومی در داخل لثه به درستی قرار نگیرد و محکم نباشد. در این صورت ایمپلنت به استخوان فک جوش نمی خورد و پروسه به صورت کامل انجام نمی گردد.  این موضوع باعث ایجاد عفونت در ناحیه لثه شده  و باعث پس زدن ایمپلنت دندان می گردد. حالت شل شدگی و عدم استحکام در محل اتصال بوجود می آید. 

تعویض ایمپلنت دندان -  کلینیک ایران زمین

ترک برداشتن روکش دندانی که ایمپلنت شده است

در این حالت نیز دندانپزشک مجبور به تعویض ایمپلنت دندان دارد.

اقدامات لازم در صورت شل شدگی ایمپلنت دندان

اولین اقدامی که باید انجام داد، مراجعه به دندانپزشک می باشد. انتخاب ایمپلنتیست در این خصوص نقش مهمی را ایفا می کند. به همین دلیل است که توصیه اکید می گردد در مرحله اولیه کاشت دندان در انتخاب جراح دقت و وسواس لازم را به خرج دهید. در صورتی که کاشت دندان به خوبی و با رعایت تمامی پارامترهای لازم انجام گیرد ، احتمال نیاز به تعویض ایمپلنت دندان بسیار ناچیز خواهد بود.

تعویض ایمپلنت دندان -  کلینیک ایران زمین

تعویض ایمپلنت دندان برای چه افرادی توصیه نمی گردد؟

کاشت ایمپلنت دندان و تعویض آن در افرادی که مشخصات ذیل را دارند معمولا موفقیت آمیز نخواهد بود:

  • افرادی که مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 هستند. این افراد چون قند خون کنترل شده ندارند، احتمال موفقیت این جراحی در ان ها پایین است. احتمال عفونت در لثه و دندان و پس زدن ایمپلنت در این افراد بالا می باشد.
  • افرادی که عادت به مصرف دخانیات دارند. این افراد نیز شانس کمتری در موفقیت این نوع جراحی خواهند داشت.
  • افرادی که بهداشت دهان و دندان را که جزو ملزومات این نوع جراحی ها می باشد، به درستی رعایت نمی کنند. این مورد باعث کاهش شانس موفقیت کاشت و تعویض خواهد شد.
  • اشخاصی که حساسیت دارویی به آنتی بیوتیک ها دارند. این بیماران باید در ابتدا دندانپزشک را در جریان وضعیت  خود قرار دهند تا در صورت نیاز، تصمیمات لازم توسط دندانپزشک گرفته شود.  لزوم مصرف آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونت دندان و پس زدن کاشت دندان غیر قابل اجتناب می باشد.
  • کسانی که دچار مشکل دندان قروچه در خواب هستند. این مشکل ممکن است بر اثر استرس و … بوجود امده باشد. برای رفع این مشکل توصیه می گردد از نایت گارد استفاده نمایید.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین متخصصین ایمپلنت دندان استفاده می شود. تخصص این افراد از بروز مشکلاتی همچون نیاز به تعویض ایمپلنت دندان پیشگیری می کند. در صورت دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید