برداشتن کامپوزیت دندان

برداشتن کامپوزیت دندان

برداشتن کامپوزیت دندان از جمله خدماتی است که در دندانپزشکی ارائه می شود. روش های درمانی که ما برای دندان خود استفاده می کنیم گاهی به دلایلی شکست می خورد و گاها خود ما از انجام دادن آن پشیمان می شویم. یکی از رایجترین درمان هایی که امروزه مورد توجه افراد قرار گرفته است کامپوزیت است. این درمان به دلیل مزیت هایی که دارد مورد توجه افرادی قرار گرفته است که در قسمت دندان های جلویی خود دچار شکستگی، ترک شده اند و یا فاصله بین دندان های آنها بیش از اندازه می باشد. کامپوزیت دندان فقط در یک روز روی دندان بیمار قرار داده می شود و زیبایی بیمار را چندین برابر می کند.کامپوزیت نیز قابلیت برداشتن دارد و بیمار اگر دچار پشیمانی شد می تواند در یک جلسه کامپوزیت را از دهان خارج نماید.

علت ریمو کامپوزیت دندان

  • کامپوزیت نسبت به روش های دیگر زیباسازی دندان های خلفی مانند لمینت استحکام کمتری دارد به همین دلیل ممکن است در اثر ضربه به دهان کامپوزیت دچار شکستگی شود. این شکستگی ممکن است در اثر سانحه رخ دهد و یا در اثر عدم توجه شما به رژیم غذاییتان اتفاق بیافتد. پزشک بعد از انجام کامپوزیت پیشنهاد می دهد که غذاهای بسیار سفت مانند ته دیگ، هویج و … را از رژیم غذایی خود حذف نمایید.
  • گاهی فرد بعد از مدتی احساس می کند که کامپوزیت انجام شده زیبایی خود را از دست داده و ممکن است دچار پشیمانی از کامپوزیت شود. این ممکن است به دلیل تغییر رنگ کامپوزیت اتفاق بیافتد. البته توجه به این نکته خالی از لطف نیست که کامپوزیت نسبت به روش های دیگر درمانی رنگپذیری بیشتری دارد؛ اما اگر بیمار به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهد می تواند سال ها از دندان های کامپوزیت شده خود لذت ببرد.
  • از دیگر دلایل تمایل به كندن كامپوزيت دندان تمایل بیمار به جایگزین نمودن آن با روش های دیگر درمانی است مانند لمینت است. از آنجایی که استحکام کامپوزیت نسبت به روش های دیگر پایین تر است ممکن است بیمار تمایل به برداشتن کامپوزیت و جایگزین نمودن آن با دیگر روش های درمانی باشد.
برداشتن کامپوزیت دندان

چگونه می توان کامپوزیت دندان را برداشت؟

در زمان انجام کامپوزیت ممکن است پزشک معالج شما کمی از مینای دندان را تراش داده باشد. اگر این اتفاق برای دندان های شما رخ داده باشد باید به شما بگوییم بعد از برداشتن کامپوزیت باید روش جایگزین دیگری برای این کار انتخاب نمایید. چرا که دندان تراش داده شده حساس است و احتمال شکستن آن بسیار زیاد است. پی در صورتی که تمایل به برداشتن کامپوزیت دارید باید درمان جایگزین آن را انتخاب نمایید.

اما اگر دندان شما تراش داده نشده باشد می توانید کامپوزیت را برداشته و از دندان طبیعی خود لذت ببرید. پزشک بعد از پشیمانی شما از کامپوزیت به کمک امواج لیزر و تاباندن آن روی مینای دندان بیمار کامپوزیت را از روی دندان بیمار خارج می نماید. برداشتن کامپوزیت فقط در یک جلسه و بدون درد و خونریزی انجام می شود.

کلام آخر

همانطور که گفته شد ممکن است بیمار بعد از انجام کامپوزیت از انجام آن پشیمان شود به همین دلیل در کلینیک تخصصی ایران زمین تمامی امکانات پیشرفته برای جایگزین نمودن کامپوزیت با روش های دیگر، برداشتن کامپوزیت از روی دندان تدارک دیده شده است تا بیمار بتواند در کمترین زمان کامپوزیت دندان خود را برداشته و درمان دیگری را جایگزین آن کند.

دیدگاهتان را بنویسید