دلایل تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟ چکونه می توان آن را به تعویق بی اندازیم؟

دلایل تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟ چکونه می توان آن را به تعویق بی اندازیم؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای لمینت دندان پیش آید، لمینت دندان تغییر رنگ داده است.  دلایل تغییر رنگ لمینت دندان می تواند متعدد باشد که در این مقاله به برسسی آن ها خواهیم پرداخت. در صورتی که لمینت دندان خیلی سفید باشد، مدل دندان ها بسیار غیر طبیعی به نظر می رسد. نیاز است رنگ لمینت از رنگ سفیدی چشم کمی تیره تر و از رنگ پوست فرد کمی تیره تر باشد. در صورتیکه از این حالت خارج باشد و تیره تر و کدر تر باشد می توان گفت لمینت دندان تغییر رنگ داده است. به این علت دیگر جذابیت و شفافیت حالت قبل را نداشته و نیاز است که به دندانپزشک مراجعه نمایید تا اقدامات لازم را انجام دهد. دلایل مختلفی برای تیره شدن لمینت دندان وجود دارد که در این مقاله به تعدای از آن ها اشاره نموده و راهکار های لازم را ارائه خواهیم داد.

دلایل تغییر رنگ لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

درمان لمینت دندان تغییر رنگ داده

دندان های لمینت شده نیز مانند دندان های طبیعی می توانند دچار تیرگی و لک شوند. در دندان های طبیعی حالت متخلخل بودن مینای دندان باعث می شود موارد رنگی مانند نوشیدنی های رنگی، دخانیات و … وارد سوراخ های بسیار ریز مینا شده و به مرور سبب تغییر رنگ آن ها شود. ولی لمینت دندان حالت شیشه ای دارد و برعکس مینای دندان دارای سوراخ های ریز نمی باشد و مواد رنگی به راحتی از روی آن جدا می شوند. بنابراین در زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید ، می توان با پولیش سطحی لمینت رنگدانه ها را از آن جدا نمود. در برخی موارد که مشکل حاد تر است، نیاز به تعویض روکش خواهیم داشت. در این صورت دندانپزشک خود روکش های دندان را تعویض و روکش های جدید را جایگزین خواهد کرد. اینکه چه روشی برای حل این مشکل استفاده شود، به تشخیص دندانپزشک خواهد بود.

آشنایی با دلایل تغییر رنگ لمینت دندان

همانطور که گفتیم مواد لمینت دندان از سخت ترین مواد و مقاوم ترین آن ها در مقابل لکه و رنگ ساخته شده است. ولی این بدان معنی نیست که به هیچ عنوان تحت تاثیرعواملی ، تغییر رنگ نخواهد داد. در این قسمت می خواهیم با دلایل تغییر رنگ لمینت دندان آشنا شویم.

موادی که برای چسباندن لمینت به روی دندان ها استفاده می شود، ممکن است در حین اتصال رنگ آمیزی شود. همین موضوع علت تیره تر شدن لمینت شده و نیاز است که توسط دندانپزشک با مواد جدیدی جایگزین شود.  

دلایل تغییر رنگ لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

خراش های کوچکی که در سطح لمینت دندان پیش می آید می توان یکی از راه های جذب مواد رنگی باشد. این خلال های کوچک مثل همان خلال های مینای دندان عمل کرده و باعث جذب مواد رنگی و نوشیدنی ها به داخل لمینت دندان می شوند. در صورتی که از یک مسواک نرم استفاه نمایید و خمیردندان مناسب نیز داشته باشید، می توان جلوی این مشکل را گرفت و به هیچ عنوان از خمیر دندان هایی که سفید کننده دندان نیز می باشند، برای شستشوی لمینت دندان استفاده نکنید. مواد موجود در این خمیر دندان ها حالت سایندگی داشته و می تواند خلال های ریزی بر روی لمینت ایجاد کند. این خراش های باریک می تواند با جذب مواد، لمینت دندان را تیره تر نماید و از شفافیت آن بکاهد.

در صورتی که لمینت دندان برای سال های دور تر باشد، چون در آن زمان مواد کیفیت و مرغوبیت لازم را نداشته اند، احتمال اینکه تیره تر باشند نیز وجود دارد. بنابراین در صورت تمایل می توانید لمینت دندان های خود را تعویض نمایید.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین علاوه بر لمینت دندان، کامپوزیت ونیر، کامپوزیت و ایمپلنت نیز انجام می شود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه روش های زیباسازی دندان ها می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید