درد بعد از کامپوزیت دندان چه عللی می تواند داشته باشد؟

درد بعد از کامپوزیت دندان چه عللی می تواند داشته باشد؟

یکی دیگر از عوارضی که کامپوزیت باعث آن می شود ایجاد درد بعد از کامپوزیت دندان است. احتمالا شما هم جزء آن دسته از افردی هستید که عوارض و مشکلات کامپوزیتی بعد از درمان، شما را در انجام آن به شک انداخته است. البته ناگفته نماند که پس از کامپوزیت دندان درد زیاد شایع نیست و طبیعی است  ولی در یکی دو روز اول ممکن است که درجاتی از درد توسط فرد تجربه شود. این درد هم عموما با مصرف مسکن کاهش پیدا می کند اما اگر دندان درد شما همچنان ادامه پیدا کند، توصیه می شود که بلافاصله به دندان پزشک مراجعه کنید. با ما همراه باشید تا شما را با علل ایجاد درد بعد از کامپوزیت و همچنین انواع آن آشنا کنیم.

درد بعد از کامپوزیت دندان

دلایل ایجاد درد کامپوزیت

  • در حین انجام کامپوزیت عصب و عروق های زنده ای هستند. به همین دلیل با حذف پوسیدگی ، آسیب میکانیکال به بافت زنده دندان وارد می شود و دچار آزار بافت می شود. البته درد کامپوزیت خنثی شده ولی به زمان احتیاج دارد، مانند خوب شدن زخم دست.
  • در برخی از موارد بافت زنده از عهده آسیب بر نمی آید و درد التیام نخواهد یافت به همین دلیل به دندان خونرسانی نخواهد شد و موجب عفونی شدن عصب دندان می شود. در نتیجه عفونت دور ریشه گسترش یافته و دندان احتیاج به درمان ریشه یا عصب کشی خواهد داشت.
  • یکی دیگر از عوامل درد، مواد کامپوزیت می باشد. اگر مواد ترمیم حساسیت زا یا محرک باشد به جای های دیگر دندان نشت پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال اگر در مواد ترمیم اسید هایی به کار برده شود که باعث حساسیت گذرا به طور موقتی و زود گذر خواهد شد که این حساسیت با گذر زمان کاهش یافته و از بین می رود.
  • دلیل دیگر حساسیت و درد دندان کامپوزیت شده ضعف پر کردگی دندان، پوسیدگی های لبه های ترمیم و بهداشت کم و نامناسب از سوی بیمار است.

انواع درد دندان کامپوزیت شده

درد ایجاد شده بعد از کامپوزیت ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد که در ادامه ما به توضیح برخی از این دلایل خواهیم پرداخت:

درد در هنگام جویدن

اگر فرد در هنگان جویدن بعد از، از بین رفتن بی حسی احساس درد کند ممکن است پر کردگی بلند یا در نقطه تماس زود رسی وجود داشته باشد در این صورت باید به دندان پزشک مراجعه کرد تا اصلاح و ترمیم دوباره کامپوزیت انجام شود.

درد بعد از کامپوزیت دندان
Closeup portrait, young man with sensitive tooth ache problem pain from cold frozen purple ice cream, hand on mouth, isolated white background. Negative human emotion, facial expressions, feelings

حساس بودن نسبت به سرما و گرما

بعد از ترمیم دندان با کامپوزیت ممکن است دندان نسبت به محرک های حرارتی درجه های مختلفی حساسیت هایی از خود نشان دهد. این حساسیت نباید بیشتر از چند ثانیه بعد از برداشتن عامل تحریک طول بکشد. اما اگر درد آزار دهنده ادامه پیدا کند احتیاج به عصب کشی یا درمان ریشه دارد.

آیا احساس درد بعد از کامپوزیت طبیعی است؟

نصب کامپوزیت ونیر نباید دردناک باشد هر چند برخی از بیماران حساس شدن لثه ها و دندان ها را بعد از انجام کامپوزیت تجربه می کنند چون به هر حال دندان پزشک برای آماده سازی دندان های شما باید تا حدودی لثه های شما را دستکاری کنند تا برای نصب کامپوزیت جا باز شود. نا گفته نماند که دندان پزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند تا ناراحتی و درد شما را کاهش دهد و بعد از نصب کامپوزیت حتما جای سوزن تزریق تا چند روز درد خواهد گرفت که می توانید با مصرف پروفن درد را کاهش دهید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم علل ایجاد درد پس از انجام کامپوزیت دندان را تشریح نماییم. در صورتی که با این مشکلات مواجه شدید میتوانید از مشاوره رایگان کلینیک ایران زمین بهره برده و مشکل خود را مطرح نمایید. در صورت نیاز به این مشاوره می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید