ایمپلنت دندان یک روزه چه ویژگی هایی دارد؟ برای چه افرادی مناسب است؟

ایمپلنت دندان یک روزه چه ویژگی هایی دارد؟ برای چه افرادی مناسب است؟

ایمپلنت دندان یک روزه یکی از روش های مدرن و پیشرفته برای جایگزین کردن دندان ها می باشد. در این روش بر خلاف ایمپلنت دندان، عملیات جایگزینی دندان در یک جلسه دندانپزشک قابل انجام است. در کنار مزایای زیاد این روش که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت،  معایبی نیز نسبت به ایمپلنت دندان سنتی دارد. باید گفت این روش برای همه افراد مناسب است، مگر این که بیمار شرایط خاصی داشته باشد. به عنوان مثال از نظر سلامت عمومی در وضعیتی نباشد که بتوان این مراحل را به سرعت انجام داد و …

شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت دندان یک روزه

همانطور که گفتیم برای کاشت ایمپلنت دندان فوری باید شرایطی وجود داشته باشد. از جمله این شرایط تراکم استخوان و وضعیت لثه می باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد:

ایمپلنت دندان یک روزه

تراکم استخوان فک

یکی از موارد مهم برای امکان کاشت دندان به صورت یک روزه، داشتن تراکم استخوانی در فک بالا و پایین بیمار است. در ایمپلنت دندان سنتی در صورتی که این شرایط وجود نداشته باشد، دندانپزشک با پیوند استخوان برای فک پایین و یا لیفت سینوس برای فک بالا این مشکل را برطرف می کند. ولی چون این روش باید در یک جلسه دندانپزشکی انجام شود، در صورت نداشتن تراکم استخوانی کافی قابل انجام نیست. 

وضعیت سلامت لثه

یکی دیگر از موارد مهم، بررسی وضعیت سلامت لثه است. در صورتی که لثه دچار بیماری هایی مانند پریودنتال و … باشد و یا تحلیل یافته باشد، امکان انجام ایمپلنت دندان یک روزه فراهم نمی باشد. زیرا تحلیل لثه مانع این می شود تا بتوان اطراف پایه را با لثه پوشش داد و در نتیجه در صورت انجام ایمپلنت دندان با شکست مواجه می شود.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان یک روزه

در این قسمت با مراحل کاشت ایمپلنت دندان یک روزه آشنا می شویم. اولین مرحله از کاشت دندان مربوط به نصب پایه است. ابتدا برای دسترسی به استخوان فک، قسمت کوچکی از لثه برش داده می شود. استخوان فک با دریل دندانپزشکی سوراخ و پایه در داخل استخوان فک پیچ می خورد. بلافاصله بعد از نصب پایه، اباتمنت بر روی پایه سوار می شود. و در نهایت تاج دندان بر روی اباتمنت قرار می گیرد. همه مراحل این کاشت مانند ایمپلنت دندان سنتی است. تنها تفاوتی که وجود دارد، مدت زمان لازم برای جوش خوردن پایه به استخوان فک است که در ایمپلنت دندان یک روزه رعایت نمی شود. 

در این قسمت مراحل کاشت ایمپلنت فوری برای اینکه هر آنچه درباره ایمپلنت دندان یک روزه باید بدانید توضیح داده می شود. باید گفت این مراحل شبیه به مراحل ایمپلنت سنتی می باشد. ممکن است تفاوت های اندکی هم با هم داشته باشند. در عین حال می خواهیم در این قسمت کلیه مراحل را شرح دهیم تا به صورت کامل مطالب مورد نیاز توضیح داده شود. همانطور که گفتیم ایمپلنت دندان فوری برای همه افراد مناسب نیست و دندانپزشک قبل از اقدام بایستی وضعیت تراکم استخوان فک و لثه ها را بررسی نماید. در صورت مساعد بودن شرایط، مراحل زیر برای کاشت ایمپلنت دندان فوری طی می شود:

ایمپلنت دندان یک روزه

مزایای ایمپلنت دندان یک روزه

همانطور که گفتیم این روش دارای مزایای زیادی نسبت به ایمپلنت دندان سنتی است که در این قسمت اشاره می کنیم. هرچند برای انجام این روش نیز شرایطی مانند تراکم کافی استخوان فک و وضعیت سلامت لثه مهم بوده و شرط اصلی می باشد. مهم ترین این مزایا به شرح زیر است:

  • سرعت عمل در کاشت دندان که به صورت یک روزه و در یک جلسه دندانپزشکی انجام می شود.
  • عدم آسیب به بافت لثه به این دلیل که فاصله ای بین کاشت ابانمنت و پایه وجود نداشته و به سرعت دندان جایگزین می شود.

معایب ایمپلنت دندان یک روزه

این روش در کنار مزایا، معایبی مانند هزینه های بالای کاشت دندان و نیاز به مراقبت های زیاد بعد از جراحی از جمله آن ها می باشد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین ایمپلنت دندان فوری زیر انجام می شود. در صورتی که سوالی در این باره دارید می توانید اینجا کلیک کنید و اطلاعات کاملی در این باره دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید