دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان چه ویژگی دارد ؟

دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان چه ویژگی دارد ؟

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از فاکتورهای اساسی برای مراقبت از ایمپلنت دندان می باشد. از جمله این مراقبت ها می توان به مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان اشاره نمود.  دهانشویه از ترکیب چند ماده بهداشتی و صنعتی بدست می اید و فواید زیادی برای مراقبت از دندان ها دارد ولی به هیچ عنوان جای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را نمی گیرد. این مواد به صورت مراقبت تکمیلی محسوب شده و در کنار این روش ها منجر به موفقیت جراحی می شود. حفظ سه ضلع مثلث مراقبت از دندان ها می تواند ضمن سالم نگهداشتن آن ها، سرعت بهبود جراحی را افزایش داده و نتیجه رضایت بخشی را از این جراحی نصیب بیمار نماید.  موضوعی که در این مقاله به آن می پردازیم عبارتند از : علل استفاده، معرفی بهترین دهانشویه، نحوه مصرف و عوارض استفاده از آن می باشد.

علت استفاده از دهانشویه مخصوص ایمپلنت

 یکی از راه های کاهش بوی بد دهان پس از ایمپلنت دندان، استفاده از دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان می باشد. این ماده از ایجاد پلاک بین دندان ها جلوگیری کرده و عفونت های قارچی و باکتریایی را از بین می برد. دهانشویه ها انواع مختلفی دارند و بهتر است فقط از نوع مخصوص آن استفاده نمایید. مصرف انواع نامناسب این مواد باعث خواهد شد نتایج معکوسی از این مراقبت بدست آورید. همچنین دفعات مصرف آن نیز با صلاحدید ایمپلنتیست تعیین می گردد.

دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

معرفی بهترین دهانشویه

همانطور که گفتیم بهتر است برای دندان های ایمپلنت شده از دهانشویه مخصوص استفاده نمایید. بهترین نوع دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان، نوع فاقد الکلی آن می باشد. استفاده مرتب از این مواد باعث کاهش پوسیدگی و عفونت های دندان شده و بهترین تاثیر را خواهد داشت.

نحوه مصرف دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان

استفاده از دهانشویه به هیچ عنوان نمی تواند جایگزین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باشد. بنابراین ابتدا توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی برای جلوگیری از باقی ماندن ذرات غذا بین دندان ها مسواک بزنید. سپس نخ دندان کشیده و از مقدار مشخصی از دهانشویه بنا به توصیه دندانپزشک استفاده نمایید. به این ترتیب که این مقدار را داخل دهان ریخته و کاملا بین دندان ها بچرخانید، سپس بعد از گذشت 30 ثاتیه تا حداکثر یک دقیقه از دهان خارج نمایید.

دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

مهم ترین نکته اجتناب از خوردن و آشامیدن بلافاصله بعد از آن می باشد. بهتر است حداقل نیم ساعت زمان دهید تا مواد روی دندان ها باقی بمانند.  زمان مصرف آن عموما یک ساعت پس از جراحی کاشت دندان توصیه می شود. دندانپزشک تعیین می کند که چند بار در روز می بایست از دهانشویه استفاده کنید که معمولا روزی 3 تا 4 بار می باشد. در هفته اول باید این تعداد را تکرار کنید و در روزهای اول باید شستشوی دهان به آرامی و با ملایمت صورت گیرد.

عوارض مصرف دهانشویه مخصوص ایمپلنت دندان

یکی از نکات مهمی که در مورد دهانشویه ها باید دقت شود، تعداد دفعات و مدت زمان استفاده از آن است. در صورتی که عوارضی مانند سوزش مخاط دهان، گزگز و احساس درد و ناراحتی و یا تغییر رنگ دندان ها را احساس کردید به ایمپلنتیست مراجعه نمایید . پزشک ضمن بررسی موارد پیش آمده، دهانشویه مناسب را پیشنهاد خواهد داد.

کلام آخر

در کلینیک تخصص ایران زمین ایمپلنت دندان را در شرایطی عالی تجربه خواهید نمود. این کلینیک آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخ به سولات تخصصی شما می باشد. در صورت تمایل می توانید اینجا کلیک کرده و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید