نگهداری از دندان ایمپلنت شده

نگهداری از دندان ایمپلنت شده

نگهداری از دندان ایمپلنت شده از آنجایی اهمیت دارد که پایه تیتانیومی ایمپلنت دندان که جای دندان‌های از دست‌ رفته قرار گرفته و باید به به درستی به استخوان فک پیوند بخورد. دوام طولانی ایمپلنت به کیفیت نگهداری و بهداشت آن بستگی دارد. بنابراین برای نگهداری ایمپلنت و افزایش طول عمر آن باید بافت‌های طبیعی استخوان‌های فک حفظ‌ شده و پلاک‌های باکتریایی و چسبنده‌ای که سبب بیماری پریودنتال می‌شود را از روی آن‌ها پاک کرد. در مجموع نگهداری ایمپلنت و افزایش طول عمر آن به مراقبت‌های بعد از عمل بستگی دارد. در نتیجه دندان ایمپلنت شده همانند سایر جراحی‌ها به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد کهه مهمترین آنها را می توان در گزینه های زیر خلاصه نمود.

بهداشت دهان و دندان

در روز اول پس از عمل جراحی بیمار نباید از مسواک و نخ دندان استفاده کند. دهان را بر طبق نسخه پزشک توسط محلول های دهان شویه دو بار در روز صبح و عصر به مدت ۳۰ ثانیه شستشو دهید. دهان باید تا حد امکان تمیز نگه داشته شود. نباید ذرات مواد غذایی در محل جراحی باقی بمانند و بیمار باید پس از غذا خوردن دهان خود را با آب بشوید. برای بهبود سریع تر محل جراحی بیمار می تواند با آب نمک رقیق و گرم دهان خود را شستشو دهد تا منطقه ی جراحی ضد عفونی شود. مسواک زدن کل دهان را ۷ روز پس از عمل جراحی آغاز نماید.

غذا خوردن

بعد از جراحی ایمپلنت بیمار باید از خوردن هر نوع ماده ی غذایی تا زمانی که اثر بی حسی موضعی از بین نرفته است اجتناب کند. بعد از برطرف شدن بی حسی از مواد غذایی سرد مانند بستنی استفاده نماید اما در طول ۲۴ ساعت اول بعد از عمل جراحی از مواد غذایی گرم نباید استفاده کند. مواد غذایی داغ باعث افزایش خونریزی می شوند. پس از گذشت چند ساعت از جراحی بیمار از غذاهای نرم اما سرد مانند ماست، پوره ی سیب زمینی و سوپ استفاده کند اما سعی نماید با طرفی غذا را بجود که جراحی نشده است این رژیم را حداقل به مدت ۱ هفته ادامه دهد.

خونریزی

مقداری خونریزی برای ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی طبیعی است. برای کنترل خونریزی بیمار بایستی یک گاز استریل را برای ۳۰ دقیقه در محل جراحی فشار دهد اگر خونریزی متوقف نشد و یا شدت یافت با یک گاز مرطوب بر روی محل خونریزی برای مدت ۳۰ دقیقه فشار وارد کند. اگر خونریزی بیش از ۲ روز ادامه یافت بای به دندانپزشک خود مراجعه کند.

بهداشت دهان و دندان

عفونت

در صورتی که ایمپلنت دندان دچار عفونت گردد باعث می شود جوش کافی مابین استخوان بیمار و ایمپلنت صورت نگیرد و در نتیجه ایمپلنت دچار شکست شود. بیمار برای جلوگیری از عفونت ایمپلنت از مواد بهداشتی همچون دهانشویه بهداشت دهان را رعایت کند. برای تمیز کردن ایمپلنت دندان از وسایل تیز همچون خلال دندان استفاده نکند زیرا باعث آسیب و فشار و یا شکست ایمپلنت می گردد.

تورم

تورم یک اتفاق عادی پس از جراحی ایمپلنت دندانی است. ورم در ناحیه ی عمل بعد از یک یا دو روز برجسته تر می شود اما پس از ۴۸ ساعت کاهش خواهد یافت. بیمار برای درمان ورم بایستی از کمپرس سرد استفاده کند سر خود را برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از جراحی ایمپلنت دندانی بالا نگه دارد این کار به کاهش تورم و خونریزی کمک می کند.

سیگار کشیدن

بعد از جراحی کاشت ایمپلنت باید از کشیدن سیگار و نوشیدن قهوه و چای در سه روز اول پرهیز کنند به طوری کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی عامل مهم افزایش شدت و گسترش بیماری های لثه است و بشدت نتایج درمانهای جراحی ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می دهد و موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش می دهد.

ویزیت منظم دندان پزشکی:

برای نگهداری دندان ایمپلنت شده توصیه می شود که بیماران هر 3 ماه یکبار برای سال اول و پس از آن هر 6 ماه یکبار برای ارزیابی به پزشک متخصص خود مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید