نگهداری از کامپوزیت دندان ضامن ماندگاری کامپوزیت دندان

نگهداری از کامپوزیت دندان ضامن ماندگاری کامپوزیت دندان

نگهداری از کامپوزیت دندان از عوامل مهمی است ماندگاری کامپوزیت دندان را تضمین می کند. با رعایت نکات بهداشتی و عدم فشار آوردن بیش از اندازه به دندان ها طرح لبخند شما برای همیشه زیبا خواهد بود.

حتما مسواک بزنید

 رعایت بهداشت دهان و دندان از مهم ترین روش هایی است که به منظور نگهداری از کامپوزیت دندان باید انجام شود. بنابراین حتما روزانه دو بار دندان خود را مسواک بزنید و یک بار از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از دهانشویه های را فراموش نکنید چراکه به استحکام کامپوزیت کمک خواهد کرد.

خمیر دندان مناسب انتخاب کنید

در انتخاب خمیر دندان حساسیت به خرج داده و در صورت امکان با دندانپزشک مشاوره داشته باشید، زیرا دندان پزشک با توجه به نوع کامپوزیت، ممکن است خمیر دندان و مسواک خاصی را برای دندان های شما معرفی کند.

مواد خوراکی رنگی را محدود کنید

از خوردن مواد غذایی که باعث رنگ گرفتن دندان ها می شود پرهیز نمایید. مواد غذایی همچون چای، قهوه، نوشیدنی های الکلی، آبمیوه و … باعث کدر شدن کامپوزیت دندان می شوند. سعی کنید این مواد غذایی را محدود کنید و یا بلافاصله بعد از مصرف، دندانها را شستشو داده و مسواک بزنید. در صورت عادت به مصرف دخانیات باید بدانید که ماندگاری رنگ کامپوزیت شما همیشگی نیست و به زودی شاهد تغییر رنگ کامپوزیت خواهید بود.

به کامپوزیت فشار نیاورید

مهم ترین نکته در نگهداری کامپوزیت، عدم گاز زدن خوراکی های سخت می باشد. در هنگام خوردن و گاز زدن مواد خوراکی مانند فندق و پسته و … باید احتیاط کنید تا باعث شکستن و لب پر شدن کامپوزیت نشود.

نگهداری از کامپوزیت دندان

به دمای غذا و نوشیدنی دقت کنید

حساسیت دندان تا یک ماه بعد از کامپوزیت دندان طبیعی است اما به مرور کاسته می شود. در صورت احساس درد بهتر در خوردن غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد احتیاط نمایید.

یکی دیگر از نکات نگهداری از کامپوزیت دندان این است که از مصرف نوشیدنی های خیلی داغ مخصوصا در روز های اول بعد از انجام کامپوزیت خودداری کنید.

در انتخاب مسواک دقت کنید

مسواک زدن بعد از کامپوزیت دندان امری مهم و ضروری است اما مسواک شما باید نرم و لطیف باشد. در زمان مسواک زدن باید با آرامی مسواک را حرکت دهید تا شفافیت دندان را کم نکنید. در صورتی که بعد از چند سال احساس کردید دندان ها مانند گذشته سفید نیستند می توانید برای پالیش مجدد به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا با ترمیم کامپوزیت مجددا آن را زیبا نماید.

از پوسیده شدن دندان زیر کامپوزیت پیشگیری کنید

بهتر است در خوردن مواد غذایی اسیدی کمی بیشتر احتیاط نمایید. این نکته همچنین در مورد مواد غذایی قندی نیز صدق می کند. چرا که پوسیده شدن دندان زیر کامپوزیت مشکلات زیادی به همراه دارد.

محافظ شب برای جلوگیری از دندان قروچه الزامی است

چنانچه دندان قروچه می کنید، حتما از محافظ شبانه دندان ها استفاده کنید.  اگر ورزش های سخت انجام می دهید حتما از محافظ های دندانی مخصوص آن ورزش استفاده کنید.

نگهداری از کامپوزیت دندان

مراجعات منظم به پزشک را فراموش نکنید

پس از اتمام کامپوزیت دندان مراجعه هر شش ماه یک بار به دندان پزشک الزامی می باشد. چرا که دندان پزشک باید کامپوزیت دندان شما را بررسی و معاینه کند تا مشکلی برای کامپوزیت ایجاد نشده باشد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین نحوه نگهداری کامپوزیت دندان به شما آموزش داده می شود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه کامپوزیت دندان و دیگر روش ها زیبایی دندان همچون کامپوزیت ونیر و لمنیت دندان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید