طول عمر ایمپلنت دندان

طول عمر ایمپلنت دندان

طول عمر ایمپلنت دندان به عوامل مهمی بستگی دارد که مهمترین آن را برند ایمپلنت، نحوه کاشت و مراقبت های بعد از آن مهمترین عواملی است که باید در نظر گرفت. بعد از اینکه دندان از دهان خارج شد پزشک برای جایگزین نمودن آن با ایمپلنت به بیمار مشاوره می دهد. این مشاوره شامل برندهای موجود ایمپلنت  هزینه های پرداختی برای انواع برندهای ایمپلنت است. برندهای مختلف ایمپلنت علاوه بر قیمت در میزان طول عمر با هم تفاوت دارند. به صورت کلی طول عمر ایمپلنت دندان را بیش از 2 سال تخمین زده می شود؛ اما علاوه بر برند ایمپلنت عوامل دیگری نیز در ماندگاری و طول عمر ایمپلنت دندان تاثیر گذار است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مهارت پزشک

یکی از مهمترین عواملی که باعث افزایش ماندگاری ایمپلنت دندان خواهد شد مهارت پزشک در پیوند پایه ایمپلنت به فک است. اگر این کار به صورت اصولی انجام شود شما می توانید ماندگاری بالای 25 سال از ایمپلنت کاشته شده نیز داشته باشید. پزشک باید پایه را به شکلی در فک قرار دهد که پایه به صورت اصولی به استخوان جوش بخورد و این کار نیازمند مهارت و تجربه زیادی است.

برند ایمپلنت

اگر در زمان انتخاب برند ایمپلنت از برندهای معتبر دنیا استفاده کنید می توانید انتظار ماندگاری طولانی از آن داشته باشید و این در حالی است که از برندهای چینی، پاکستانی و هندی نمی تواند انتظار چندانی داشت. بهتر است در زمان انتخاب برند مسایل مالی را کمتر مد نظر قرار دهید.

نوع اتصال روکش به پایه

اصولا در افرادی که برای اتصال روکش ایمپلنت آنها از چسب استفاده می شود پیش می آید که روکش از پایه جدا شود. در این حالت باید روکش را نگه داشته و آن را برای اتصال مجدد به پزشک تحویل دهید. در صورتی روکش غیر قابل استفاده می شود که شکسته شده و یا ساییده شود. البته این به معنی این نیست که در اتصال روکش به پایه باید حتما از پیچ استفاده شود چرا که دندان های جلو به واسطه نیاز به زیبایی آنها بیشتر از به این روش به پایه متصل می شود.

مراقبت از ایمپلنت

مهمترین عامل افزایش طول عمر ایمپلنت را مراقبت های بعد از انجام ایمپلنت می دانند. مراقبت از ایمپلنت در روزهای اول کمی پیچیده تر است چرا که دندان به تازگی در دهان قرار گرفته و شما وجود آن را در دهان خود احساس می کنید و ممکن است تا چند روز نتوانید با وجود آن غذای سفت بخورید. اما بعد از مدتی تفاوتی بین دندان ایمپلنت شده با دندان طبیعی وجود نخواهد داشت و شما با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می توانید دندان اسمپلنت شده خود را تا سال ها در دهان خود نگه دارید. چه بسیارند افرادی که بیش از 50 سال است که ایمپلنت خود را در دهان دارند.

تعداد دندان ایمپلنت شده

اصولا پزشکان برای ایمپلنت هر دندان از یک پایه مجزا استفاده می کنند و این نوع ایمپلنت بیشترین ماندگاری را دارد. اما روش هایی درمانی وجود دارد که پزشک برای جایگزین کردن 3 دندان از 2 پایه ایمپلنت و 3 روکش استفاده می کند تا هزینه بیمار کاهش یابد. در این روش نیز ماندگاری دندان حداقل 20 سال است و اگر مراقبت های اصولی انجام گیرد این مدت زمان افزایش می یابد. در این میان باید گفت که هر چه تعداد پایه های کاشته شده در لثه کمتر از تعداد روکش های متصل شده به آن باشد ماندگاری ایمپلنت کاهش می یابد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین شما می توانید از برندهای معتبر دنیا برای ایمپلنت دندان خود استفاده نمایید و پزشکان متخصص ما در این زمینه آماده انجام بهترین نوع کاشت ایمپلنت برای بیماران می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید